Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

İchimoku Kingo İndikatörleri Hakkında Genel Bilgi

08.12.2016
560

Forex’e ilk başlayanlar İchimoku Kinko kimdir hakkında bilgi arayışı içerisinde bulunuyorlar. En çok kullanılan indikatör olmasının yanı sıra ilk olarak 1930 yılında Japon analistler tarafından geliştirilmiş ve 1960 yılların sonunda kullanılmaya yaygınlaşmıştır. Diğer teknik indikatör göstergelerine gerek kalmadan sadece piyasada trendin yönünü tespit etmek ile al sat sinyali üretmek için kullanılmaktadır. En önemli kullanım alanlarında biri ise destek ve direnç seviyelerinin bulunmasıdır. Piyasaya da uzun vadeli işlemlerde daha başarılı sonuçlar veren bu grafikte ayrıca periyodun günlük seçilmesinde başarı oranını artırmaktadır. Ichimoku indikatöründe en önemli özellikle ise grafik görünümün fiyata göre değişmemesi ile yatırımcıların işini daha da kolay hale getirmiştir.

Ichimoku indikatör sadece 5 çizgeden oluşmanın yanı sıra çizgilerin dördü hareketli ortalamanın en yüksek ve en düşük rakamların ortalamasının alınması ile hesaplama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Genellikle bu indikatör 26 ile 9 günlük hareketli ortalamalarda kullanılmaktadır. Göstergelerde 26 ile 9 günlük hareketli ortalamaların en yüksek veriminin elde edildiği yapılan işlemlerde tespiti sağlanmıştır. Piyasa hakkında yorumlama yapılırken ağırlıklı olarak standart olarak 26 ile 9 günlük hareketli ortalama kullanılmasının yanı sıra Tenkan Sen ve Kijun Sen seviyeleri ise destek ve direnç noktaları olarak gösterilmektedir. Ayrıca bu seviyelerin çakışması aynı zamanda al sat sinyallerinde de kullanılmaktadır.

İchimoku Kingo İndikatörleri Hakkında Genel Bilgi

Ichimoku Kinko İndikatöründe Tenkan Sen İle Kijun Sen Uzaklaşma ve Yakınlaşmasında Kesişme Noktaları

Bulut analiz temelinin tekniğinde Tenkan Sen ile Kijun Uzaklaşması ile Yakınlaşması konusunda kesişmeleri oluşturulmaktadır. Bu kesişmeler aşağıda sizlere sunulmuştur;

ichimoku-kinko-hyo

Tenkan Sen: 9 günlük periyotluk hareketli ortalama en yüksek fiyat ile en düşük fiyatı toplanır ve ikiye bölünür.

  • Kijun Sen: 26 günlük hareketli ortalamada ise; en yüksek fiyat ile en düşük fiyat toplanır ve ikiye bölünür.
  • Senkou Span A Tekniği : Tenkan Sen ile Kijun Sen toplanması ile ikiye bölünür ve 26 günlük periyot ileri kaydırılması gereklidir.
  • Senkou Span B: 52 periyotluk içindeki en yüksek ve en düşük değerlerin toplanması ile ikiye bölünür. Ayrıca çıkan değer de 26 gün ileri kaydırılmaktadır.
  • Chinkou Span: Kapanış fiyatından itibaren 26 günlük periyot kaydırılması ile elde edilmektedir. Ortaya çıkan değer ile 26 günlük önceki kapanışı üzerinden boğa piyasasını işaret eder. Ancak bu değerin altında ise ayı piyasasını işaret etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.