Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

İnternet Bankacılığında Hangi İşlemler Yapılır?

14.11.2016
589

İnternet Bankacılığı Kullanımı Artıyor

Günümüzde internet bankacılığı sıklıkla kullanılmaktadır. Yakın geçmişte bazı güvenlik kaygıları nedeniyle insanların büyük çoğunluğunun tercih etmediği internet bankacılığı artık daha güvenilir ve kullanışla hale geldiğinden çoğu kişinin olmazsa olmazı halindedir. Gerek bilgisayarlar üzerinden gerekse de akıllı telefonlar üzerinden mobil uygulamalar ile herkesin kullanabildiği bir yöntem olmuştur. Peki, internet bankacılığı nedir, hangi işlemleri yapabilirsiniz, size sağladığı kolaylıklar nelerdir, internet bankacılığı nasıl kullanılır? İşte bunların cevaplarını arayacak olursak;

Nasıl İnternetten Bankacılık Hizmeti Alınır?

İnternet bankacılığı kullanabilmeniz için bir bankanın müşterisi olmanız, hesabınızın veya kredi kartınızın olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı için bankanızdaki sistemlerde bilgilerinizin eksiksiz olması gerekir. Özellikle de kimlik ve iletişim bilgilerinizin, cep telefonunuzun kayıtlı olması gerekmektedir. Ardından bankanıza şubeler veya telefon bankacılığı kanalıyla ulaşmalısınız. Güvenliğiniz nedeniyle çeşitli bilgilerin sorulması ve evrakların tamamlanmasının ardından cep telefonunuzun aracılığıyla oluşturacağınız internet şubesi parola ve şifrenizi oluşturursunuz. Ardından da ilk internet bankacılığına girişinizin ardından şifre değişikliği yaparak, sadece tc, müşteri numarası ile de girişinizi sağlayabilirsiniz. Şifrenizi unutmanız veya yanlış girmeniz halinde yeniden şifre alma işlemini de yine telefon bankacılığı ya da şubelerden alabilirsiniz. İnternet bankacılığı nedir denildiğinde şube bankacılığının 7/24 açık hali diye de yanıtlamak yanlış olmaz.

İnternet Bankacılığında Hangi İşlemler Yapılır

Hangi İşlemler Yapılabilir?

İnternet bankacılığı nasıl kullanılır sorusuna şifrenizi ve internet bankacılığı giriş bilgilerinizi oluşturmanızın ardından, akıllı telefonlar veya bilgisayarlarınızın aracılığıyla yaptığınız girişlerden sonra işlemleri görmenizle mümkünüdür diyebiliriz. Peki internet bankacılığı içerisinde hangi işlemler yapılır? Artık gelişen bankacılık teknolojileri sayesinde hemen hemen tüm işlemleri bu kanal üzerinden yapabilirsiniz. Banka şubelerinden yapabileceğiniz tüm işlemlerin sadece nakit para yatırma ve çekme işlemi dışındakileri yapabilmektesiniz. Sadece bazı işlemler için, banka ve diğer kurumlar arasındaki bağlantıların olması gerekliliğinden dolayı, mesai saatleri ve hafta içi günü olma şartı aranabilir. Temel olarak İnternet bankacılığı nedir ve İnternet bankacılığı nasıl kullanılır sorularına çok karşılaşılsa da artık birçok kişinin kolay uygulamaları gördüğünde, alışkanlıklar sayesinde üstesinden geldiği görülmektedir.

Hemen Hemen Tüm İşlemler

İnternet bankacılığı aracılığıyla hesap işlemlerinin neredeyse tamamını yapabilirsiniz. Örneğin yeni hesap açabilir, açtığınız ve kullanmadığınız bir hesabı kapatabilirsiniz de. Döviz hesapları açarak, döviz alış -verişi yapabilirsiniz. Hesaplarınızı vadeli hale getirebilir, vadesiz hesaba dönüştürebilirsiniz. Hesap hareketlerinizi ve bakiye bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca hesaplarınız üzerinden para gönderme işlemlerinizi de yapabilirsiniz. Sürekli yaptığınız havale ve eft işlemleri varsa bunları kaydedebilir, gerekirse otomatik olarak her ay düzenli şekilde para transferi talimatı verebilirsiniz. Çok kısa sürede hesaplara para transferleri yapabilirsiniz. Para transferleri ile ilgili üst ve alt limitler koyabilirsiniz. Kira, okul ödemesi gibi açıklamalarla da ödemelerinizin detaylarını görebilirsiniz. Kredi kartı işlemlerinizi de internet bankacılığı aracılığıyla yapabilirsiniz. Kartlarınızın ödemelerinizi hesabınızda bakiye olması durumunda ödeyebilirsiniz.

Yapabilecekleriniz

Ek kart ve sanal kart gibi normal kart başvurusu yapabilir, kartlarınıza ait ekstreleri görüntüleyebilirsiniz. Nakit ihtiyaçlarınız için kredi başvuruları yapabilirsiniz. Kredi başvurunuzun hangi aşamada olduğunu, onaylanırsa kullanımı ve kullandığınız kredilerin ödemeleri ile ödeme planlarını görüntüleyebilirsiniz. Yatırım işlemleri yapabilirsiniz. Fon alıp satabilirsiniz. Ayrıca sigorta işlemleri yapabilirsiniz. Ödemelerinizin birçoğunu da internet bankacılığı aracılığıyla yapabilirsiniz. Elektrik, telefon, su gibi tüm ödemeleri yapabildiğiniz gibi vergi ödemeleriniz, otomobil harç ve vergilerini de ödeyebilir, dilerseniz tüm bu ödemeler için otomatik ödeme talimatı vererek, kredi kartınızdan veya hesabınızdan alınmasını sağlayabilirsiniz. Tüm başvuru ve işlemlerinizi yapabildiğiniz internet bankacılığını aynı zamanda akıllı telefonlarınıza mobil uygulama olarak indirerek işlemlerinizi cep telefonu üzerinden de yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bankalarda Bireysel Hesap Nasıl Açılır? 2020 başlıklı makalemizde Bankalarda bireysel hesap, bireysel hesap nasıl açılır ve bireysel hesap nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.