Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

İş Fikri Oluşturma İlk Adım Fikir Bulma Aşaması

12.12.2016
562

Çoğu insan yaptıkları işten daha fazla kazanma arayışı ya da iş değiştirerek daha farklı işlere başlayıp kazancını artırabileceği bir işe başlamayı, ya da herhangi bir işi yoksa da iyi bir gelire sahip olabilmek açısından yeni bir iş kurmayı amaçlamaktadır. Ancak bunu yaparken de çok kararsız kalabilmekte ve zaman zaman zorluklar içinde girebilmektedir. Çünkü piyasada var olabilmek zor olduğu kadar devamlılık sağlamak da zamanında ve doğru hamleleri yaparak stratejik davranmaya bağlıdır. Bu yeti ve beceri de herkeste bulunmamakla birlikte ticaret zekası da herkese nasip olmayan bir husus olarak bilinmektedir. Bu nedenle en başta doğru bir işi doğru bir yerde ve doğru bir zamanda doğru bir potansiyelde keşfedebilmek en önemli hususlardan başı çeken husustur. Bu meyanda çok farklı iş fikri bulmak için çeşitli yöntemler bulunmakta, iş fikri bulma için de birçok araştırma yöntemi bulunmaktadır. Bunların en başında aklınıza ve gözünüzün önüne hayatta yaşadığınız her anın ve özellikle de para harcadığınız anları göz önüne getirin. Aklınıza gelen ve günlük hayatta karşınıza çıkan her maddeyi ve hizmeti düşünün ve bunları birkaç ay içinde bir liste haline getirin. Göreceksiniz ki sayfalarca yapılabilecek iş fikirleri sıralanacaktır. Hatta bunların bazıları ise birbiriyle ilintili işler olacaktır. Bunların da birini mi birden fazlasını mı yapacağınızı da ona göre listelemeniz gerekmektedir.

Listeleme işlemini yaptıktan sonra bu listeden yapabilme ihtimaliniz olan işleri seçmeniz faydanıza olabilecektir. Bu seçimi yaptıktan sonra bu işleri ayrıca bir liste haline getirebilirsiniz. Elinizdeki bu son listede tekrar yapabilme ihtimaliniz daha fazla olan işleri başta olacak şekilde yeni bir liste yapın. Sonra bu listede bulunan iş alternatiflerinin yapılabilmesi için maliyet ve neler yapılması gerektiğini araştırın. Bu araştırma süreci en önemli süreç olacaktır. Hatta bu süreç biraz uzun da sürebilir. Çünkü bu araştırma esnasında bu işi yapan kişilerle de konuşmak ve alternatifler arasında tercih yapabilmek için ve doğru ve isabetli tercih için daha önce yapılmış ve bu işi yapmış kişilerin tecrübelerinden faydalanmak iyi olacaktır. Bir de yapabileceğiniz işin büyüklüğüne göre maliyet hesabı açısından piyasada araştırmalarda bulunmak gereklidir. Açacağınız yer için ya da yapacağınız iş için doğru ve iyi bir yer tercihi yapabilmek ve bu seçimi de uygun maliyete göre yapabilmek önemlidir. Doğru işi bulmak arayışında en önemli etken yapabileceğiniz işin sizin yapabileceğiniz bir iş olup olmadığının tespitidir. Yani o iş için yeterli eğitiminizin olup olmadığı en önemli faktördür. Bu faktör hayati öneme sahiptir. Çünkü eğitim yeterliliğiniz yok ise ayrıca bu eğitim yeterliliği olan başka bir personel bulmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da kendiniz işi tamamen yönetemeyeceğiniz  için arızi bir faktör olarak karşınıza çıkabilecektir. Çünkü yapabileceğiniz işe tam olarak hakim olmanız karlılık açısından önemli olacaktır. Seçenekler arasından bulacağınız güzel iş fikirleri size ön ayak olabilecektir.

İş Fikri Oluşturma İlk Adım Fikir Bulma Aşaması

Uygun bir piyasa araştırması sonrası maliyet ve karlılık karşılaştırması yapabileceksiniz. Bu karlılık riskler taşısa da riskler arasından az olanı tercih etmeniz size daha garantili bir iş açma olanağını sağlayabilecektir. Bunları yaptıktan sonra maliyet analizi yapıp gücünüzün yetebileceği işi tercih etmeniz önemli olacaktır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli etken de bir işe borçla girmemeniz olacaktır. Çünkü ne kadar az riskli olursa olsun borçla girdiğiniz bir işte mutlaka karın az olma ihtimali vardır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.