Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kar Payı İle Faiz Arasındaki Fark Nedir?

30.11.2016
471

Aslında birbirine çok yakın kavramlar gibi gözükseler de arasında dağlar kadar fark olan iki ayrı kavramdır. Özellikle tutucu tafra tarafından faiz kabul görmemiş bir sistem olarak algılanır. Haksız kazanç olarak düşünülür ve haram olarak kabul edilir. Peki ama ikisi arasında ki fark ne?

Faiz Nedir?

Bankaya yatırılan paralara belli bir zaman geçtikten sonra belirli yüzdelerde kar sağlanmasıdır. Burada ki en önemli detay parayı yatıran kişinin belli bir zaman geçtikten sonra ne kadar fazla kar edeceğinin önceden biliyor olmasıdır. Ekonominin kötü, iyi veya bankanın batıp batmayacağı hiç önemli değildir çünkü faizde kar payı bellidir ve alacağı miktar her zaman aynıdır. Banka faiz oranları ne ise onun üzerinden kar payı elde edilir.

Kar Payı İle Faiz Arasındaki Fark Nedir

Kar Nedir?

Kar denildiğinde ise öncede ne kadar kazanç sağlanacağının bilinmemesi durumudur. Kar zarar sistemine dayanır.  Katılım bankası adı altında ve kar zarar mantığına dayanmakta olan kar sistemi, yatırımcılar paraları çeşitli iş piyasasına yatırmamaktadır ve toplanan paraların gelen karların büyüklüğünü hesaba katarak yatırımcılara dağıtılma sistemidir.  Fakat her zaman kar edilmez. Kimi zaman kar edilirken kimi zamanda kar edilememektedir. Eğer kar edilemez ise banka parayı yatıran kişiye kar payı verme yükümlülüğü yoktur ve aksine yatırılan ana paradan kayıp bile yaşanabilir.

Risk Almak Veya Risk Almamak

Kar payı sisteminde ne kadar kazanacağınızı asla bilemezsiniz. Bu sistemde kar elde edebileceğiniz gibi zarar da edebilmeniz büyük olasılıktır. Yarı yarıya şans vardır. Kar payı hesaplaması yapıldığında size işin sonunda net bir miktar belirtilemez. Fakat faiz sisteminde ise yatırım yapmadan önce size elde edeceğiniz miktar net bir şekilde söylenmiştir. Yatırım yaptığınız paranız ile doğru orantılı olarak kazanacağınız miktar bellidir.

Faiz sisteminde ekonomide inişler çıkışlar olsa da kar payı oranları her daim sabit kalmaktadır. Faiz sistemi yatırım yapacak kişiye risksiz bir yatırım yapmayı sağlar.

Kar payı sisteminde ise kazanma ve kaybetme durumu yarı yarıyadır ve hiçbir zaman paranız tam olarak güvende değildir. Eğer ki bu şekilde yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Sürekli ve güvenli bir kazanç istiyorsanız risk almak size göre değilse kar payı sisteminden tamamen uzak durmalısınız. Faiz sistemiyle iş yapmalısınız. Faiz sistemi size güvenli ve risk almadan paranızın her geçen gün belirli bir oranla kazanç sağlamınıza yardımcı olur. Daha fazla kazançlar elde etmek istiyorsanız risk alıp kar payı sistemini de deneyebilirsiniz.

banka-kar-payi

Yatırım yapmaya karar veren kişi bu ortama girdiği zaman kar payı, faiz, kar payı hesaplama, faiz hesaplama gibi terimleri sürekli olarak duymaya başlamıştır. Bu konulara girmeden önce kendiniz öncelikle bir araştırma yapmalı ve buna göre adımlar atmalısınız. Yukarda da belirttiğimiz gibi faiz belli bir vade süresi sonrasında yatırılan paranın üzerine para eklenerek kar edilmesi işlemidir. Faiz işlemi yapacak kişiler işin sonunda alacakları parayı biliyorlar. Kar payında ise bu durum asla ve katiyen bilinmemektedir. Kar ve zarar terimleri bankalarca aynı temel üzerine kurulmuştur ve bu doğrultuda ilerlemektedir. Kar payında, alınan paraların farklı piyasalarda, iş sektörlerinde değerlendirilmesi durumudur ve bu alınan paraları belli bir yerde toplayıp yatırımcılara işin sonunda dağıtılmasıdır. Yani özetleyecek olursak kar payına yatırım yapan kişi işin sonunda ne kadar kar edeceğini bilmez ve kesin kar edilecek diye bir olayı da yoktur. Fakat faizde durum tam tersidir. Yatırılan para üzerinden mutlaka para kazanılır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.