Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kazandığınız Paranın Nereye Gittiğini Biliyor Musunuz

12.12.2016
475

Her insan bir işle uğraşıp para kazanmak ve kazandığı parayı temek ihtiyaç ve istekleri yolunda harcayıp kalanını da biriktirmek için gerekli yatırımları yapabilmek ister. Ancak çoğu ihtiyaçların giderme konusunda fütursuz ve sınırsız isteklere sahip olduğundan dolayı birikim konusuna çok fazla güç yetiremezler ve bundan kaynaklı mutsuzluklar da yaşarlar. Bu nedenle ne kadar kazandığınız değil ne kadar harcadığınız önemlidir sözünün haklılığı ortaya çıkmaktadır. Bu yazıda da bu söz bağlamında gerekli açıklama ve cümleleri bulacak ve para biriktirebilmek için neler yapılabileceği konusunda fikir edinebileceksiniz.

para-harcamak

Hepimizin yaşamak için temel ihtiyaçlarımızı giderebilecek kazanca ihtiyacımız bulunmaktadır. Diğer yandan bu temel ihtiyaçların kapsamı ve kalitesi de önem arz etmektedir. Çünkü ihtiyaçların maliyeti birikimlerimiz de etkilemekte dolayısıyla mutluluğumuzu ve huzurumuz da bundan etkilenmektedir. Bu nedenle ihtiyaçlarınız karşılayabileceğiniz şeylerin aylık olarak bir listesini oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Ardından oluşturduğunuz bu listede maliyet araştırması yapabilirsiniz. Ancak bu araştırmayı tek bir kaynaktan yapmak sağlıklı olmayacaktır. İyi bir araştırma neticesinde en ucuz malı kalitelisinden bulmak için araştırma yapabilirsiniz. Ardından baktınız bir ihtiyacınız gerçekten ucuzunu bulamıyorsunuz o zaman yerine ikame ürün bulup onun fiyatını araştırabilirsiniz. Yani bu da demek oluyor ki aynı ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz benzer ürün tespiti yapabilirsiniz. Dolayısıyla sadece bundan bile kara geçebileceksiniz. Diğer yandan aylık ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra gelelim işin para harcamak kısmına. Para harcarken de mümkün olduğunca aylık hazırladığınız listeden farklı şeyler almamaya ve aybaşında belirlediğiniz listenin dışına çıkmamaya çalışınız. Ancak bunu yaparken de kendinizi çok zorlayarak daha farklı sıkıntılar içine girmenize neden olmadan yaparsanız iyi olabilir. Daha sonra bir miktar para artacaktır. Artan parayı da ihtiyaçlarınızın ardından isteklerinizi belirleyiniz. Bu isteklerinizde de yine yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat etmeniz karınıza olabilir.

Kazandığınız Paranın Nereye Gittiğini Biliyor Musunuz

Ay başında belirlediğiniz harcamaların dışında yaptığınız harcamalarınızı da bir kenara not ediniz. Daha sonra ay başında yaptığınız beklenti ile ay sonunda yapılan harcamayı karşılaştırınız. Bunda genelde ay sonunda yapmış olduğunuz harcamalar fazla çıkacaktır. Ve bu yaptığınız fazla harcamaları da net olarak ay sonunda görebilecek ve bir sonraki ayda ona göre davranarak birikiminizin artmasında etkili olabileceğiniz görebileceksiniz. Dolayısıyla işin püf noktası yapılan harcamaların not edilmesidir. Eksiksiz aldığınız notlar size gelecek aylardaki planlamanız da da yardımcı olacaktır. Harcamalarınızı kısmanızı sağlayacak ve birikim açısından faydalı olacaktır. Aslına bakarsanız para nasıl harcanır sorusunun cevabı da bunda saklıdır. Bilinçsiz ve her istediğini alan veya yapan bir hayat tarzı içinde bulunursanız ve kısıtlı bir geliriniz varsa göreceksiniz ki o ay zararda çıkacaksınız. Dolayısıyla not etmenin yanında harcamalarınıza da dikkat etmeniz gerekecektir. Böylece de birikim aşamasına geçebilecek ve sonuç olarak ev araba sahibi olabileceksiniz. Herkesin sahip olmak istediği bir ev ve bir arabaya sahip olmaktan geçen yol birikimden ve dolayısıyla da harcamalara dikkat etmekten geçmektedir. Bunun yanında çocuklarınıza iyi bir miras bırakmak istiyorsanız mutlaka harcamalarınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Aylık geliriniz ne kadar olursa olsun eğer çok aşırı lüks içinde yaşar ve harcamalarınıza dikkat etmezseniz ne iyi bir yatırıma ne de birikime sahip olabilirsiniz. Bu da aklınızı ben bu kadar kazanıyorum ama biriktiremiyorum sorusunun cevabını aramaya yöneltecektir. Eğer siz de mutlu ve huzurlu bir hayatın yanında birikimli ve çocuklarınıza iyi bir miras bırakmak isterseniz harcamalarınıza dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.