Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Başvurusu Reddedilme Nedenleri Nelerdir 2020

25.01.2020
582

İnsanlara İhtiyaçlarını Bankalarla Karşılıyorlar

Günümüzde tüketimin her alanda hızla artması kitleleri daha çok nakit kullanımına yöneltmiştir. Bu amaçla da insanlar parayı bulacakları en temel yere; bankaya yönelmişlerdir. İnsanların çeşitli alanlarda nakit ihtiyaçlarına cevap verme uygulaması olarak tanımlayabileceğimiz kredi kullanımı banka-müşteri arasındaki en yaygın bankacılık işlemidir. Peki hangi şartlar arasında kredi başvurusu reddedilme durumu olur hep beraber inceleyelim

Uygun koşullar sağlandığında mümkün olduğunca çok kişiye kredi verebilmek bankaların önemli işlevlerinden biridir. Ancak bankalardan kredi isteyenin müşterilerin ihtiyacına her zaman olumlu cevap verilmeyebilir. Peki, bankalar müşteriye kredi vermek için birbiriyle yarıştığı halde bir kredi başvurusunu neden reddeder, şimdi bunun cevabını sıralayalım:

Kredi Başvurusu Reddedilme Nedenleri Nelerdir?

  • Talep ettiğiniz kredi miktarı ile bütçeniz birbirine uymalı. Örneğin kredi başvurusu yaptınız. Bu amaçla aldığınız meblağ ve taksit ödemelerine karşılık bankaya maaşınız ya da ev, arsa gibi taşınmazları ipotek olarak göstermelisiniz. Eğer talep ettiğiniz kredi miktarı ya da taksit ödemeleriniz gelirinizden ya da elinizdeki taşınmazlardan çok çok fazla ise banka haliyle size kredi vermeyi reddedecektir.
  • Kredi talep ederken bilgilerinizi doğru ve eksiksiz vermelisiniz. Başvuru esnasında bankaya yanlış ya da eksik bilgi vermek de kredi ret nedenleri arasındadır. Gelir bilgilerinizi, diğer bankalarla olan ilişkilerinizi ve diğer kimlik bilgilerinizi eksiksiz vermek durumundasınız. Banka sizin beyanınız dışında bankacılık sisteminden de bilgi almaktadır. Daha başvuru esnasında bu gibi yanlış ya da eksik bilgilerle bankanın size olan güvenini zedeler ve en başta kaybetmiş olursunuz.
  • Bankalarla sürekli ilişkiniz olmalı. İlk defa bankaya gidip kredi çekmek sanılanın aksine dezavantaj teşkil edebilir. Çünkü hesap açmak, kredi kartı kullanmak gibi yaygın banka işlemleriniz yoksa hangi bankaya giderseniz gidin o banka için meçhul birisiniz demektir. Bankalar sizi tanımak için yine kendi yöntemlerini kullanıyor. Daha önce aldığınız bir kredi ya da kredi kartı, açtırdığınız hesap, verdiğiniz otomatik ödeme talimatları tüm bankaların ortak havuzunda depolanır. Bankalar hakkında çok fazla bilgi sahibi olamadıkları kişilere kredi vermemeyi tercih edebilirler.
  • Kredi Başvurusu Reddedilme Nedenleri
  • Bankacılık işlemlerinde temiz bir geçmişe sahip olmalısınız. Bankacılık sisteminde her müşterinin bir kredi notu vardır. Bunu öğrenci karnesine benzetmek mümkündür. Daha önce herhangi bir bankaya herhangi bir işlem amacıyla başvurduğunuzda kredi notunuz işlemeye başlamış demektir. Zamanında yatırdığınız kredi kartı borçlarınız, sadık bir şekilde ödediğiniz kredi taksitleriniz hanenize artı puan olarak yansıyacak ve kredi notunuzu artıracaktır. Ancak aksi durumlarda kredi notunuz düşecek ve bu da kredi almak için bankaya başvurduğunuzda başvurunuzun reddedilmesi olarak size yansıyabilecektir. O nedenle banka işlemlerinizde her zaman koşullara ve kurallara uymaya özen göstermelisiniz. Aksi durumlarda ise kredi başvurusu reddedilme nedenleri arasına girebilir.
  • Aynı anda birden çok bankaya başvurmayı meziyet zannetmeyin. Kredi işleminiz için çeşitli bankalarla irtibata geçmek ve fiyat araştırması yapmak elbette önemlidir. Fakat bir bankadan yanıt almadan aynı anda başka bir bankaya başvurmak bazen umulmadık durumları ortaya çıkarabilir. Çünkü aynı anda başka bankalarla irtibata geçerek bankalar arasında bir nevi fiyat kızıştırarak faiz indirimi pazarlığı yapmak isterken bu durum sizin aleyhinize sonuçlara yol açabilir. Çünkü yaptığınız bu işlem bankaların ortak bilgi havuzunda gözükecek ve bu da başvurduğunuz bankanın size olan güvenini olumsuz etkileyecektir.
  • Kredilerin kendi içinde özel koşulları olduğunu unutmayın. Bazen kredi çekmek için ihtiyacınız olan genel koşulları sağladığınız halde kredi başvurunuz reddedilebilir. Bu durumda kredim neden reddedildi diye kendi kendinize sorarken kredi işlemlerinde her kredi türünün kendi içinde özel şartlar taşıdığını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Mesela tüketici kredisinin bir üst sınırı vardır. O sınırın üzerinde bir talebiniz olduğunda anında reddedileceksiniz. Ya da konut kredisi de her konut için geçerli olmayabiliyor. Aynı şekilde çiftçi kredisi kullanmak için illaki Çifti Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydınızın bulunması gerekir. Bu özel koşulları sağlamadığınız takdirde kredi başvurunuzun banka tarafından reddedilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.