G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Borcu Erteleme

06.03.2017
271

Tüm tüketicilerin yakından takip ettiği faiz oranları son yıllarda bir hayli düştü. Durum böyle olunca yüksek faiz oranları sebebiyle kredi çekmeye yanaşmayan tüketiciler bu imkanlardan yararlanmak için harekete geçti. Kredi kullanan insan sayısı bu denli artınca haliyle borç ödeme takibine düşen tüketicilerin sayısı da arttı. Öyle ki icra takibiyle ilgilenen tüketiciler artık kendilerine gelen dosyaları koyacak yer bulamaz hale geldi.

Kredi Borcu Erteleme

Bankalarla alışverişe giren herkes borcunu ödemediği taktirde hakkında icra takibinin başlayacağını bilir. Zaten var olan borcu ödemekte güçlük çeken kişi borcunun üzerine birde icra işlemlerinin tutarı eklenince iyice çıkmaza giriyor.

Tabi, dünyanın bin bir türlü hali var. Borcunu ödemeyen herkese dolandırıcı gibi anlamlar yüklemekte yanlış olur. Beklenmedik durumlarla karşılaşılması halinde tüketici cüzi miktardaki bir krediyi dahi ödeyemez hale gelebilir. Yani bugün çok basit gözüken bir miktar yarın gözümüzde büyüyebilir. Burada insanların yaşadığı sorunlarda ziyade bu durum karşısında nasıl bir yöntem izlemeleri gerektiği önemlidir. Tüketicinin ödemediği borç karşısında bir an önce harekete geçerek icra takibinden kurtulması gerekmektedir, zaten var olan borcun üzerine bir de icra masraflarının eklenmesi tüketiciyi kötü etkiler. Bankaya olan borcunuzu ödeyemiyorsunuz icra takibine de düşmek istemiyorsunuz, o zaman uygulayacağınız en mantıklı iş kredi borç erteleme olacaktır. Borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz kısa bir süre zaman şansım olsun diyorsanız kredi borç erteleme seçeneği tam size göre. Bankaya böyle bir talepte bulunduğunuz taktirde hem karşınıza çıkacak icra masraflarından kurtulmuş oluyorsunuz hem de borcunuzu rahat bir şekilde ödeme imkânı sağlıyorsunuz. Kredi borcunuz ertelemek tabi ki tüketiciler için çok iyi bir yöntem, getirileri çok fazla. Ancak bu durumu tüketiciler kadar bankalar sevmiyor. Bir bankaya kredi borç erteleme başvurusu yaptığınızda size bu imkanı sağlamamak için bin bir takla atacaklardır. Bankaların tutumu ne olursa olsun eğer sözleşmenizde bu durumun tam tersini beyan eden bir madde yoksa borç ertelemek sizin hakkınızdır. Tabi ki, her halükarda banka alacağını alır, yani erteleme isteğinizi kabul ederse de üzerine faiz koyacaklardır.

Kredi borç ertelemek için yapmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle kredi çektiğiniz bankaya gitmeniz gerekiyor, ki baştan muhatap olduğunuz müşteri temsilcisini bulmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bankada neden kredi borcunuzu ödeyemediğinizi açık ve net bir şekilde açıklamanız gerekir. Daha sonra da bankaya gitmeden evvel hazırlamış olduğunuz dilekçenizi sunmanız yeterlidir. İsteğinizi sözlü bir şekilde iletmeniz yeterli olmaz. Sonuç olarak sadece sözlü olarak başvurduğunuz işlem orada kalabilir ancak yazılı beyanda bulunmanız halinde işleminiz resmiyet kazanacaktır.

Diyelim ki, kredi borç ödeme talebiniz banka tarafından kabul edilmedi, deneyebileceğiniz başka seçeneklerde var. Bu durumda yine bankaya giderek maddi durumunuzun çektiğiniz krediyi ödemeye el vermediğini belirterek kredi borcunuzu yapılandırmak istediğinizi, vadeyi uzatmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Yada yeni bir kredi çekerek borcunuz arasındaki dengeyi sağlama yoluna başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.