Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi İle Ev Almak Günah mıdır?

26.02.2017
617

Banka kredileri ile vatandaşlar arasında tamamen ar-talep ilişkisi var. Tüketicilerin ihtiyaçları arttıkça bankaların kredi verdiği alan sayısı artıyor. Uygun vade ve faiz oranları ile kredi seçeneği sunan banka tekliflerinin arasında üzerinde en çok konuşulan kredi türü konut kredileri.

Kredi İle Ev Almak Günah mıdır

Bankalar çeşitli alanlarda kredi çekme olanağı tanıyor ancak bu alanların arasında en düşük faiz oranı ve uzun vade süresi ile dikkat çeken kredi konut kredileri. Bankalar tüketicilerin niteliklerine göre farklı imkanlarla kredi olanağı sağlıyor ancak dinimizin de etkili olduğu bir soru cevap bekliyor. Konut kredisi çekmek günah mıdır? bu konu yıllardır tüketicilerin aklını kurcalıyor hatta bazı kesim bu sorun nedeniyle bankalara dahi yaklaşmıyor. Finansal sektörde de bu sorunun cevabı çok önemli. Bu konuda açıklama yapan din insanları konuya birbirinden farklı şekilde yaklaşıyor. Ancak bütün ulemanın birleştiği nokta katılım bankalarının kredideki rolü. Sonuç olarak devletin desteklediği bankalardan olan katılım bankalarından kredi çekmenin daha uygun olduğu kanaatine varılmıştır. Ancak bu konu üzerinde gelen açıklamaların tamamı aynı doğrultuda değildir.

Konut kredisi söz konusu olunca ulemalar iki farklı görüşle karşımıza çıkıyor. Bazı kesim hiç taviz vermeden işin içinde faiz olduğu için haram derken, diğer ulema sınıfı da konu hakkındaki araştırmaları sonucu sünnet altında caiz olduğunu belirtiyor. Ulema iki farklı yorum yaparken konut kredisinin caiz olduğu konusu zaruret haliyle dikkat çekmekte. İslamiyet’te faiz konusuna kesin bir şekilde ret cevabı gelerek haram olduğu vurgulansa da işin içine zaruret hali girince durum farklı bir hal alıyor. Faiz her koşulda haram iken durum zaruret hali taşıyorsa insanların ihtiyaçları yönünde hükümler yumuşatılabilir. Zaruret hali hangi durumlarda görülür diye sorarsanız, bu hal kişinin kendi evine sahip olmaması, kirada olması ve uzun zaman boyunca ev alacak durumunun da bulunmaması bu hal kapsamına giriyor. Bu durumlardan birini yaşıyorsanız zaruret halini alıyorsunuz. Eğer zaruret hali yoksa kredi kullanmak kesinlikle günah ve haramdır gibi bir açıklama yapıldığı görülüyor.

Açıklamaları yapıldıktan ulema tarafından konut kredisi çekmek günah mıdır? Sorusunun net bir cevabının verilmediğini görmekteyiz. Ulemalar tek bir cevapta buluşamazken, çoğunlukta verilen cevaplarda katılım bankası adı ile anılan bankalardan alınan konut kredisinin caiz olduğu noktasında birleşiyor. Diğer kesim asla dinimizde yeri yok diyerek kabul etmiyor. Katılım bankaları diğer bankalardan farklı olarak konut kredilerini finansman adı ile sağlıyor ayrıca katılım bankaları işlemlerini kar-zarar durumuna göre yapıyor, yani faiz işin içinde yok. Katılım bankası finansman kullanımında durum sadece bankanın kar elde etmesi ile bitmiyor ayrıca ekonomisinin iyi olması ve zarar etmeyerek tüketici aleyhine işlem yapmaması gerekmekte.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nedir? Nasıl kullanılır? 2020 başlıklı makalemizde konut kredisi faizi, konut kredisi nasıl alınır ve konut kredisi ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.