G-00RJKRKGGQ
Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartına Taksitli Telefon Dönemi Yeniden Başlıyor

10.03.2017
275

Ülkemizde yaşanan 15 Temmuz olayları bildiğiniz gibi bizi millet olarak derinden etkiledi. Ancak Türk halkı kendine yakışır bir şekilde bu girişime dur dedi. O kara geceden sonra her anlamda sıkıntı yaşadık, bunlardan biri de ekonomi. Siyasi bir tarafla yazmadığımızın altını çizerek belirtmek istiyoruz ki diğer ülkelere göre bu tarz durumları biraz daha ağır yaşıyoruz. Her ne kadar hayatımıza olan etkilerini kolay atlatamasak da milletimizin davranışı taktire şayandı. Vatandaşlarımız bu olaydan sonra dolara büyük bir darbe yaptı.

Kredi Kartına Taksitli Telefon Dönemi Yeniden Başlıyor

O geceden sonra piyasaya 3 milyar TL gibi bir dolar satımı gerçekleşti. Türk milleti her ne olursa olsun ülkesini başkasının eline bırakmayacağını çok iyi bir şekilde gösterdi. Vatanına sahip çıktı.

Vatandaşlarımız yapması gereken ne varsa yaptı, ülke ekonomisine katkı sağladı. Vatandaşlarımızın yanı sıra hükümette piyasayı düzene sokma için çalışmalar gerçekleştirdi. Bazı düzenlemeler yasa haline getirildi, resmi gazetede yayınlanmayı beklemekte. Bu çalışmalardan bir tanesi de hepimizin çok sevineceği, geri dönüşünü dört gözle beklediğimiz kredi kartına taksitli telefon uygulamasının yeniden başlaması. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı olan Mehmet Ali AKBEN tarafından yapılan açıklamalar can kulağı ile dinlendiğinde bizleri çok sevindirecek haberler verdiğini görmekteyiz. Tabi bu haberlerin içerisinde en çok sevindiğimiz telefon alımını yeniden kredi kartı ile gerçekleştiriyor olabilmek. Hükümet tarafından kredi kartına taksitli telefon uygulaması için birbirinden farklı düzenleme yapıldı ancak 2014 yılında gelen yasak söz konusu durumu iyice karıştırarak çıkmaza soktu. Ayrıca bu yasaktan sonra cep telefonu alımında %20 oranında bir eksilme görüldü. Gelen yeni düzenlemelerle birlikte cep telefonlarına 6 aya kadar taksit olabileceği meselesi kulağımıza geliyor. 6 ay taksit durumunun konuşulması ile birlikte sektör yöneticileri yurt dışından cep telefonu alımının da azalmasını bekliyor. Devletin bu hususta vergilerde bir indirim yapacağı da beklenenler arasında. Birbirinden farklı imkanlar söz konusu. Cep telefonu alımında bu denli bir rahatlama geldikten sonra piyasanın canlanacağı da su geçirmez bir gerçek. Ancak bu durumun geriye dönmemesi için artı önlemler de alınması gerektiğini düşünüyoruz.

BDDK tarafından birbirinden farklı açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalar sadece cep telefonu taksitleri ile sınırlı da değil. BDDK’dan gelen açıklamalar doğrultusunda kredi kartı taksitlerinin artması, kredilerin vade oranlarının arttırılması ayrıca ödenmekte güçlük çekilen ödemesi yapılmayan kredi-kredi kartı borçları içinde yeni bir yapılandırma durumu söz konusu. Bu kadar alanda yapılan kolaylıklardan sonra birde kredi notları hakkında bir yenilik bekleniyor. Ancak kredi notu üzerine bir durum iyileştirme düzenlemesine dair bir yenilik söz konusu değil. Konuşulanlar arasında yer almadığını görerek bizlerde bu durumda bir düzenleme beklememekteyiz. Ancak zaman geçtikçe belki düzenlemeler kredi notuna kadar gidebilir. Belli olmaz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartımın Limitini Nasıl Yükseltebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.