Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Küçük Evlerde Yaşamanın 6 Ekonomik Avantajı

17.12.2016
449

Hemen her insan, şöyle gerektiğinde barbekü ya da doğum günü partileri verebilecek kadar büyük, yemyeşil bahçeli, alınan eşyaları ve mobilyaları aynı mobilya dükkanındaki gibi harika gösterebilecek kadar geniş odalı, gelen her dost ve akrabanın rahatlıkla misafir edilebileceği kadar yeteri sayıda odalı, mutfağı ve banyosu hem geniş hem kullanışlı, havuzlu, geniş otoparklı bir ev hayal eder. Hayallerde olan bu güzel evler yerine içinde yaşadığımız daha mütevazı evlerimizi ise gözümüz görmek istemez.  Ancak hayallerimizde düşünmediğimiz, gerçek hayatta da kıymetini bilmediğimiz şeyler de yok değil. Küçük bir ev sahibi olmanın sanıldığı kadar korkunç bir şey olmadığı, hatta aslında birçok avantaj getirdiği ve hayatımızı kolaylaştırdığını fark ettiğinizde iyi ki böyle bir evim var diyeceksiniz. İşte böyle bir küçük, kullanışlı bir ev sahibi olmanın ne gibi avantajlarının olduğunu öğrenmek isteyenler için bu yazı ilaç kıymetinde. İşte küçük bir ev sahibi olmanın 6 ekonomik avantajı:

  1. Elde etmesi daha kolay

İster alın ister kiralayın küçük bir ev sahibi olmak ya da kiralamak görece daha uygun ve kolaydır. Büyük bir ev almak için birikimlerinizin yanında kredi çekmeden almanız oldukça zor hatta imkansızken, küçük bir eve kredi yükümlülüğüne girmeden sahip olabilirsiniz. Kiralık ev için de aynı durum geçerli. Çok daha uygun kira ücretleriyle evinizi kiralayabilirsiniz. Üstelik küçük evin dekorasyonu da büyük evlere göre oldukça düşük bütçeyle yapılabilir. Daha az eşyaya ihtiyacınız olacağından eşyalara harcamak zorunda olduğunuz miktar azalacak, o parayla başka bir aktivite yapma imkanınız doğacak.

Küçük Evlerde Yaşamanın 6 Ekonomik Avantajı

  1. Düşük Fatura gideri

Küçük bir eviniz olduğunda haliyle daha az fatura gideriniz olacaktır. Özellikle aydınlatma ve yakıt gideri söz konusu olduğunda fark daha çok ortaya çıkıyor. Küçük bir ya da iki odalı bir evi kışın ısıtmak ile birçok geniş odaya sahip bir evi ısıtmak arasında kat kat fark var. Yine ev temizliği için harcanacak su ve elektrik miktarı da küçük evde oldukça makul seviyelerde.

  1. Daha az bakım masrafı

Hayatın olağan akışında evlerimizde zaman zaman tamirat ihtiyacı da doğuyor. Kimi zaman bir musluk, kimi zaman tesisat sıkıntısı yüzünden tamiratlar kaçınılmaz oluyor. Küçük ve görece daha az bozulma ihtimali olan eşyaya sahip olursanız görece daha az bakım ihtiyacı ve dolayısıyla bakım masrafınız olacaktır.

Küçük Evlerde Yaşamanın 6 Ekonomik Avantajı

  1. Sıkıldığınız mobilyalarınızdan daha çabuk kurtulabilirsiniz.

Küçük bir evi dekore etmek için birkaç koltuk, kanepe vb. mobilya kullanılırken, büyük evlerin dekorasyonunda kullanılan mobilya miktarı çok fazladır. Bu nedenle, yıllar geçtikçe ve artık mobilyalarınız eskidiğinde ya da sıkıldığınızda küçük bir eviniz varsa işiniz çok kolay. Değiştireceğiniz mobilya miktarı az olacağından, çok daha düşük bütçeyle istediğiniz zaman dekorasyonunuzu değiştirebilirsiniz.

  1. Ev işleri derdinden kısa sürede kurtulabilirsiniz!

Yaşanılan yerin temizliği, tertip ve düzeni de hepimiz için önemlidir. Ne de olsa aslan yattığı yerden belli olur. Yine sağlıklı ve mutlu bir yaşam için hijyen çok önemlidir. Küçük bir evde oturanlar için temizlik işleri kısa zamanda halledilebilecek, zihni meşgul etmeyecek kadar kolay bir iştir. Öte yandan, çat kapı gelen misafir ya da arkadaşınız olduğunda evi şöyle bir toparlamak ve düzenlemek için çok fazla vakte ihtiyacınız olmaz.

  1. Gereksiz eşya masrafı yok

Alış-veriş hemen herkesin sevdiği ve çoğu zaman stres atmak için bile tercih ettiği bir aktivitedir. Bu nedenle, kimi zaman gerekli olup olmadığına bakmadan dahi alış-veriş yaptığımız olur. Ancak, küçük bir eviniz varsa, eşyalarınızı kullanışlılığı göz önünde bulundurarak alıp yerleştireceğinizden, gereksiz hiçbir şeye tahammül gösteremezsiniz. Bu nedenle lüzumu olmayan bir eşyayı almaz ve gereksiz masraftan kaçınmış olursunuz.

 

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.