Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Küçük İşletmelerin Giderlerini Azaltacak Tasarruf Önerileri

17.12.2016
406

Küçük işletme sahipleri geliştirme ve yenilenme konusun da yapılan değişiklik önerilerini dikkate almadığı için kendi tasarruf çözümlerini üretmezler çünkü değişmeyeceğini düşünmektedirler. Günümüz de başta maliyetlerden başlayarak küçük işletmenin nabzını elde tutmalıyız. İşletme de tasarruf nasıl yapılır? 

Ofis Giderleri

Küçük işletmelerin karlılığını etkileyen ve önem sırasında ilk sıraya başarı ile yerleşen kalem genel giderlerdir.

Siparişin elimize ulaşmasından müşteriye teslim edilip ödeme işlemleri yapılıncaya kadar olan süreci ayrıntılı incelemek gerekir. Süreç boyunca yaptığımız inceleme toplam maliyeti ortaya çıkaracak, giderleri iyileştirmek ve yenilemek için fırsat sunacaktır.

Dış kaynak kullanarak sağlanan ofis hizmetlerinin de listesi yaparak masraflarınız azaltmalısınız. Örneğin; telefon ve internet maliyetleri yapılan anlaşmalar değerlendirilmeli, anlaşma süreleri tespit edilmeli, süre sona erdiğinde aynı firmadan teklif talep edilmelidir. Teklif doğrultusun da diğer firmalardan alınan teklifler incelenmeli, çalışılan firma değişikliği ya da şirket yararına fayda sağlayacak yeni kampanyalar değerlendirilmelidir.

Ofis giderlerin temelini oluşturan bir diğer maliyet donanımın eskimesi ve yenilenmesi durumudur. Yeni donanım almak ile donanıma bakım yaptırmak konusunda inceleme yapmak gerekir ve bu inceleme sonucunda nihai karar verilmesi gerekmektedir.

 

En iyi ürün en iyi fiyata

En iyi ürün en iyi fiyata. İhtiyacımız olan ürünleri bir anlaşma yaparak uygun fiyata toptancıdan almak olarak düşünülebiliriz. Aralıklarla ürünlerin fiyat değişimlerini gözlemlemek gerekmektedir.

Kalite ve fiyat açısından ürün araştırması satın almaya yönelik olarak işletmenin çalışanlarından birine görev olarak tanımlamalıyız. Aksi takdirde değişim, ‘ezberlenmiş’ yerden alma alışkanlığı sürer gider. Küçük işletmelerin kazanç ve kâr noktalarından biri ürünle ilgili satın alma işlemidir. Doğru satın alma süreci işletmelerde tasarruf da önemlidir.

İşgücü

Küçük işletmede tasarruf yapmak söz konusu olduğun da yöneticinin aklına gelen ilk şey düşük maliyetli işgücüdür. Gençlerimiz teknolojiyi daha iyi kullanarak verim sağlama konusun da en potansiyeli yüksek olan kesimdir. Bu gerçek verimliliği artırarak tasarruf konusun da akılcı bir yaklaşımdır. Teknolojik becerileri olan gençlerden yararlanmak küçük işletmenin iş yapma biçimlerinde değişikliklere gitmesine neden olabilmektedir. Sonuç olarak teknolojiyle verimlilik artışını hedefleyerek işgücü maliyetlerinden tasarruf ederek en-iyi noktayı yakalayabiliriz.

Daha Fazla İş Yükü Alın

Muhasebe yazılımı kullanımı, muhasebe işlemlerini öğrenmeniz yeni yetkinlikler kazanmanıza, muhasebeciğe ödeyeceğiniz ücretten tasarruf etmenize ve mali konuları elinizde tutmanıza küçük işletmenizin en önemli noktasında olmanızı sağlar. Sorumluluk almaya hazır olmalısınız. Girişimcilere özel derslere katılarak muhasebe konusun da bilgi sahibi olmanız mali müşavire çoğu küçük işletmenin ödediği ücretten daha düşük bir ödeme yapmanızı sağlayarak tasarrufunuza katkı sağlamaktadır.

İhtiyaç ve İsteklerinizin Farkında Olun

Giderlerinizde tasarruf için satın alacağımız ürünün işletmemiz için ‘ihtiyaç mı yoksa istek mi’ olduğuna karar vermelisiniz. Sadece başka işletme sahiplerinde olduğu için istiyorsanız, almamalısınız. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız imkânınızı olup olmadığını değerlendirmelisiniz. İmkânınız olduğuna karar verdiyseniz, harcayacağınız paranın ürüne değer mi? Sursunu düşünmelisiniz. Aşamaları tamamladıysak kararınız gerçekten aklınıza yattıysa ürünü alabiliriz. Sözün özü, ihtiyaçlarınız ile istekleriniz arasındaki ayrımı yapmayı bilmeliyiz.

Gelir düşüşleri nedeniyle küçük işletmeler tasarruf konusuna dikkat çekmeye başlarlar. Fiyat düşürmemek ve paniklememek için tasarruf etme küçük işletmelerin sürekli uygulamaları gereken politikalardan olmalıdır. Aksi takdir de küçük işletmede tasarruf için bir çalışma olmazsa maliyetler yükselmeyi sürdürür. Küçük işletmelerin kârını artırmanın kolay ve kesin yolu tasarruf yapmak maliyet azaltmaktır. Kolay olmalıdır çünkü maliyet azaltma, tasarruf etme tümüyle denetimle başarılabilinecek bir iştir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.