Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kyk Burs, Yurt Ve Öğrenim Kredisi Başvuru İşlemleri

17.12.2016
463

Her öğrenci öğrenim hayatı boyunca özellikle üniversite düzeyinde olan öğrenciler maddi desteğe ihtiyacı vardır. Devlet bunun için son derece iyi ve güzel yardımlarda buluyor.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Üniversite düzeyindeki öğrencilere T.C. vatandaşı olan yurt içi veya yurt dışındaki öğrencelere maddi olan destek vermektir. Hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla öğrenim süreci boyunca verilen, herhangi bir hizmet zorunluluğu bulunmayan borç para anlamına gelir.

Kyk kredisi borcu ise öğrenim süresi boyunca almış olduğu paraya Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar hesaba katılarak ana paraya ilave edilmesiyle belirlenir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanabilecek Kişiler

Ön lisans ve lisans öğrenimi gören kişiler, sadece önceliğe sahip olan açık öğretim öğrencileri, ön lisans mezunu olup dikey geçiş sınavıyla öğrenim hayatına hiç ara vermeyen öğrenciler, master ve doktora yapan kişiler devlet kredi yardımından yararlanabilirler.

Yurt Ve Öğrenim Kredisi Başvuru İşlemleri

Kyk  Bursu

Üniversite öğrencilerine T.C.  vatandaşı olmak koşuluyla yurt için veya yurt dışındaki öğrencilere öğrenim süreci boyunca maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere karşılık beklemeksizin verilen destektir.

Önceliği Olan Kişiler

Öncelikli olduğuna dair belgelerle ile mesela şehit çocuğu, %40 ve üzeri şekilde engelli olduğuna dair belgeler, lise öğretimini yetiştirme yurdunda tamamlamış olanlar, darüşşafakadan mezun olanlar, milli futbolcu belgesi olanlar ve yetim olanların Kasım 2017 tarihine kadar KYK Kurumuna ulaştırmak mecburiyetindedirler.

Burstan Yararlanacak Olan Kişiler

Ön lisans öğrenim gören kişiler, lisans öğrenimi gören kişiler, önceliğe sahip olan açık öğretim öğrencileri, ön lisans mezunu olup dikey geçiş sınavıyla öğrenim hayatına hiç ara vermeyen öğrenciler, master ve doktora yapan kişiler, ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda ilk 100’e giren öğrenciler burstan yararlanabilirler.

İlk Defa Burs, Kredi, Ve Yurt Başvurusu Yapmak İsteyenler

Tüm bu işlemler, KYK kurumunun kyk.gsb.gov.tr adlı internet adresinden kabul edilecektir. Burs, kredi ve yurt başvurusunda bulunmak isteyen kişilerden tek istenen belge öncelik belgesidir. Diğer belgeler istenmemektedir çünkü kurum kendi araştırarak bulur ve internet ortamında gerçekleştirir. İstenilen tüm belgeler kyk.gsb.gov.tr adlı internet sitesinden gösterilmektedir.

Kyk Burs

Kyk Burs, Kredi Ve Yurt Başvurularında Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar

Burs, yurt ve öğrenim kredisi başvurusu yapan öğrencilerin yapmış olduğu başvuruların doğruluğu kurum tarafından incelenecektir. Eğer ki verilen bilgiler doğru değil ise tüm haklarınız iptal edilecektir.

İnternet üzerinden bir başvuru yapıyor iseniz, bu adımların hepsini dikkatli bir şekilde inceleyin. Hatalı veya yanlış yaptığınız bir işlem burs, yurt ve kredi almanıza büyük engel olur. Kimlikle ilgili olan soruları mutlaka kimliğinize bakarak yanıt verin. Anne babaya ait aylık gelirin tam anlamıyla doğru yazılması gerekmektedir eğer evli öğrenciler var ise onlarda eşlerinin veya kendi gelirlerini doğru bir şekilde yazmalıdırlar. Eğer ki burs, yurt veya kredi almaya hak kazanmışsanız www.kyk.gov.tr adlı web sitesinden öğrenebilirsiniz. Çünkü adrese ayrıca bilgilendirmek amacıyla zarf gönderilmeyecektir. Hatalı girdiğiniz veya yanlışlık yaptığınız bilgileri değiştirmek istiyorsanız başvurunun bitim tarihine kadar bilgi güncellemesi yapabilirsiniz.

Çıkan Bursu, Krediyi Onaylama

Burs, kredi kazandınız ve nasıl onaylanacağını bilmiyorsunuz. KYK onaylamaları bir önceki yıllarda noterden sözleşmeye imza atılarak yapılıyordu. Fakat bu işlem çok zor ve baş ağrıtan bir sistemdi. KYK 2 yıldır bu işlemlerin hepsini internet üzerinden yapıyor. Ve bu işlemlerin hepside E-devlet üzerinden yapılıyor.  Eğer ki 18 yaşından küçükseniz vasisiniz olan kişi ile noterden alınan muvafakatname ile yurt müdürlüğüne giderek orda ki yetkililer tarafından yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.