Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Merak Edilen 5 Finans Tabiri

14.11.2016
450

Finans Tabirleri

Yatırım dünyası gün geçtikçe değişmekte ve gelişmektedir. Ancak yatırım dünyasına katılanlar, paralarını değerlendirerek yatırım yapanlar ve geleceğe yönelik planlar yapanlar bu alandaki tabirleri öğrenmekte çok zorlanıyorlar. Finans tabirleri her ne kadar kafa karıştırıcı olsa da popülerliğinden asla kayıp olmamıştır. Lisans eğitimi alanların finans dersleri ve borsa dersleri olarak derseler görseler de pratikte finans piyasasına girmedikçe bu kavramları anlaması ve uygulaması dahi zordur. Gelin şimdi bu tabirler içerisinden en fazla merak edilen ilk beş tanesini inceleyelim.

En Çok Konuşulan Terimler

  • Trader

İngilizce kelime anlamı ticaret olan Trader, finans piyasası içerisinde, finans piyasasında işlem yapan anlamına gelmektedir. Yani bir aracı kurumda finansal ve yatırımsal işlemler yapmak için, finans araçlarında alım – satım yapma amaçlı olan ve kar ve parasal kazanç sağlayan yatırımcılardır. FX piyasaları içerisinde yatırım yapan en ufak bireyden en üst firmalara kadar herkes Trader olarak adlandırılır. Maddi çıkarları için para piyasalarında mücadele eden, araştırma yapan, bilgi toplayan ve bu bilgilerle yatırım yapan herkes Trader olarak adlandırılır. Bu yatırımcıların işlemleri 2 gün ile 2 hafta arasında süren zamanlar içinde değişmektedir. Alım – satım işlemleri içinde her zaman kar amacı da güdülmeye bilir. Bazen burada piyasada değişimler olması içinde işlemler yapılabilir. Day Trader denilen diğer tabirde ise bahsedilen finans piyasalarında gün içinde işlemlerin yapılması ve kapanması anlamını içermektedir. Bu işi Amerika Birleşik Devletlerinde meslek olarak yapan bireyler ve şirketlerin bulunduğunu da söyleyelim.

  • Spekülatör

Finans tabirleri içerisindeki en önemli kavramlardandır. Spekülatör denilen kişiler finansal ve para piyasalarında riski en fazla alan kişilerdir. Ancak genel diliyle halk arasında speküle etmek, kötü niyetli olmak ve kötü sonuçlar doğuran kişi olarak adlandırılmaktadır. Ancak aslında spekülatörlerin hedefleri bu değildir. Okullarda verilen finans dersleri içerisinde de en fazla mevzu bahis olan bu terimdeki spekülatörler piyasadaki en ucuz yatırım aracına yönelerek piyasada ilgi uyandırmak ve ardından da yatırım aracının fiyatının artmasını sağlamaktadırlar. Bu sayede fiyatı artan aracı ilerde satarak kar amacı güderler. Ancak bu oldukça riskli bir yatırım formüldür. Bunu dünyada oldukça iyi yapan spekülatörler vardır. Bunların başında da George Soros, John Paulson, Jim Rogers, Warren Buffett, bulunmaktadır.

Merak Edilen 5 Finans Tabiri

 

3- Manipülatör

Borsa dersleri içerisinde sıklıkla geçen manipülatör ise spekülatörden çok farklı bir tabirdir. Bunlar için spekülatörler gibi iyimser tabirler kullanılamaz. Manipülatörlük yapmak tam bir ifade ile suçtur. Yatırım yapan insanları kandıran ve onları bir menkul kıymeti, finansal aracı satın almaya veyahut da satmaya yönelten, bunun sonunda da fiyatının bilerek ve isteyerek, olmayan bir seviyede tutan kişiler manipülatörlerdir. Finans tabirleri içerisinde zarar verme üzerine kurulu tek tabir budur. Borsa dersleri manipülatörlük kavramını, kendi çıkarları, kişisel kazançları için yatırımcılar zarar veren, bu zarara karşın para kazanan ve piyasadaki fiyatları yükseltip veya azaltarak, piyasayı sahte fiyatlar oluşturan kişi olarak anlatılmaktadır. Tüm borsalarda yasak olan ve yapanların hapis ve para cezası ile cezalandırıldığı suçtur.

4- Broker

Finans dersleri içerisinde en çok adı geçen kavram ise Broker’lardır. Finansal piyasalar içerisinde kendileri veya anlaşmalı kişiler adına alım – satım yapan aracılardır. Bunar alım – satım işlemlerine aracılık ederler ve alıcı ile satıcıyı bir araya getirerek işlemlerin olmasını sağlarlar. Borsadaki gelişmeleri aracılık ettiği kişilere veya kurumlara bildirirler. Bilgisayar üzerinden internet aracılığıyla bunları yönlendirirler.

5- Teknik Analiz Uzmanı

Analiz uzmanları doğru strateji ile birlikte yatırım yapılmasını sağlayan kişilerdir. Bunlar eğitimli ve danışmanlık verebilen kişilerdir. Piyasalardaki hareketliliği takip ederler ve gelecek fiyat hareketlerini tahmin ederek sürekli piyasa için analizler yaparlar. Teknik analiz uzmanları piyasayı etkileyen tüm siyasi, iktisadi, ekonomik ve sosyal olayları incelerler.

 

Bir önceki yazımız olan En Değersiz 10 Para Birimi Listesi 2020 başlıklı makalemizde Değersiz para birimleri, değersiz para birimleri hangileridir ve İran Riyali hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.