Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Öğrenciler İçin 10 Eşsiz Para Biriktirme Yöntemi

01.12.2016
486

Özellikle ailesinden ayrı yaşayan öğrenciler için parayı kontrollü harcamak çok önemlidir. Kendi ayakları üzerinde durması gereken ve kısıtlı geliri olan öğrenciler için ay sonunu getirmek önemli bir sorundur. Öğrenci nasıl para biriktirir konusuna gelirsek bazı küçük ipuçlarına dikkat ederseniz, hem ay sonunu rahat bir şekilde getirmek hem de kenara para koymak mümkündür. Bunun için önemsenmesi gereken 10 önemli küçük ipucu var. Şimdi bunları detaylı şekilde inceleyelim.

  • Gereksiz harcamalardan uzak durun.

Öğrenci tasarruf yapmalı ve harcamalarına dikkat etmelidir. Harcamalarınızı takip etmeli, gereksiz olanları hayatınızdan çıkarmalısınız. Günlük harcamalarınız içerisinde gereksiz olanlar varsa bunlar tespit etmeli ve bir çoğuna engel olmalısınız.

  • Sıfır ders kitabı yerine, kullanılmış olanları alın ve ihtiyacınızı gördükten sonra satın.

Sahaflar bunun için var. Bazen bazı öğrenciler de, kullandıkları ve artık ihtiyaç duymadıkları ders kitaplarını gönüllü olarak veya piyasanın çok altındaki fiyatlara satabilir. Eğer işinizi göreceğini düşünüyorsanız bu kitaplardan faydalanabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra da kitapları yine aynı şekilde sahaflara veya ihtiyacı olan kişilere uygun fiyatlara satabilir ve ufak da olsa bir ek gelir elde edebilirsiniz. Bu tip ek gelir elde etmenizi sağlayan durumlar, öğrenci nasıl para kazanır sorusunun bir alternatif cevabıdır.

hizli-para-biriktirme-yollari

  • İndirim zamanlarını kovalayın, indirimlerden yararlanın.

Çoğu market haftanın bir gününü halk günü yapar. Bu günlerde daha uygun fiyata sebze meyve veya temel ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz. Giysi, kırtasiye, kitap gibi ihtiyaçlarınız için de aynı şekilde mağazaların indirim dönemlerini takip edebilir, %70’e varan indirimlerden faydalanabilirsiniz.

  • Krediye ve kredi kartlarına karşı mesafeli olun.

Kredi kartına sahip olmak bazen gelirinizden daha fazla harcama yapmanıza sebep olabilir. Bu durum bir dahaki ay sizi zora sokacağı için bu konuda dikkatli olmalısınız. Ayrıca öğrencilik döneminde kredi çekmemeye de dikkat etmelisiniz. Bu gibi durumlar maddi durumunuz kısıtlı olduğu için ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaratabilir.

  • Birikimlerinizi arttırmak için teknolojiyi kullanın.

Hem insanların ekonomi konusundaki tavsiyelerini almak için, hem de ilişkili olduğunuz bankaların internet şubelerinden yararlanmak için akıllı telefonlarınızı ve internetinizi kullanabilirsiniz. Bankaların akıllı telefonlara özel olarak geliştirdiği mobil uygulamaları sayesinde, harcamalarınızı ve borçlarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

  • İnternetin size sunduğu imkanlardan faydalanın.

İnternet sayesinde pek çok promosyondan haber sahibi olabilirsiniz. Bazı siteler sadece üyelerine özel kampanyalar düzenler. Ucuz uçak veya otobüs bileti gibi imkanlardan böylelikle faydalanabilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonlara özel, mesajlaşma uygulamalarıyla sadece interneti kullanarak arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle görüşebilir, operatörlere sms için para ödemek zorunda kalmazsınız.

ogrenciler-para-biriktirme

  • İkinci el alım satım yapan siteleri takip edin.

Bu tip siteler aracılığıyla bazen çok temiz kullanılmış ürünleri uygun fiyatlara alabilirsiniz. Yada eğer sizin böyle bir ürününüz varsa ve artık ihtiyacınız yoksa siz de bu ürünü ikinci el alım satan yapan siteler üzerinden satışa koyabilirsiniz. Böylelikle hem ek bir gelir elde edebilir,

  • Kullanmadığınız eşyaları ihtiyacınız olan şeylerle takas edin.

Bu tip takaslar yapabileceğiniz siteler de var. Ya arkadaşlarınızla kendi aranızda, yada bu siteler aracılığıyla kullanmadığınız eşyalar ihtiyaç duyduğunuz şeylerle takas edebilirsiniz.

  • Birikim yapabileceğiniz bir hesap açın.

Bir bankadan öğrenci hesabı açtırın. Bu hesaba her ay elinizde kalan parayı koyun. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda bu birikiminizden faydalanabilirsiniz. İleride yapacağınız girişimcilik işleri için de bu birikimlerden yararlanabilirsiniz.

  • Giderlerinizi yazdığınız bir liste yaparak planlı şekilde ilerleyin.

Planlı ve programlı şekilde ilerlemek çok önemlidir. Her ay giderlerinizini düzenli bir şekilde listeleyin. Bu sayede ekstra harcamalarınızı kontrol etmek ve birikim yapmak daha kolay olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.