Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Öğrenim Kredisi Evlilik Affı Şartları Nelerdir?

07.09.2018
352

Öğrenim kredisi evlilik affı şartları, KYK’dan öğrenim gördüğü zamanlarda, kredi alan tüm gençlerin ortak olarak merak ettiği konulardan bir tanesidir. Yüksek Öğrenim ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerine; öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamaları için her ay düzenli bir şekilde eğitim kredisi verir. Bu alınan krediler ile öğrenciler eğitim masraflarının bir kısmını karşılarlar. Bu kredinin amacı, öğrencinin okurken eğitim masraflarının bir kısmını karşılaması ve daha sosyal bir hayat yaşaması için sağlanır. Bu krediler öğrencilere, Yüksek Öğretim ve Yurtlar Kurumu tarafından geri ödenmek koşulu ile verilir. Yani bu durumda öğrenci mezun olup iş bulduğu takdirde öğrencilik zamanlarında aldığı kredileri geri öder. Yüksek Öğretim ve Yurtlar Kurumu’nun krediyi geri ödeme şartı için koyduğu zaman sınırı iki yıldır. Fakat mezun olan öğrencinin iş bulamaması ya da oluşan başka sorunlar için bazı kurallar, bildirildiği takdirde, KYK tarafından ödeme zamanı esnetilebilir. Ancak en doğru bilgi Yüksek Öğrenim ve Yurtlar kurumundan alınmalıdır.

Öğrenim Kredisi Evlilik Affı Nedir?

Öğrenim kredisi evlilik affı, KYK’dan üniversite zamanlarında okurken öğrencilerin aldığı kredilerin silinmesini hedefleyen bir durumdur. Bu duruma göre KYK’dan borç olarak kredi alan öğrencilerin evlenmesi durumunda, öğrencilik yıllarında aldıkları borçların devlet tarafından affedilmesini kapsar. Yüksek Öğretim ve Yurtlar Kurumu öğrencilere bu kredileri öğrencilik hayatlarında sosyal olmaları ve eğitim giderlerini karşılaması için vermektedir. Hal böyle olunca kredi alan öğrencilerin, daha öğrenci iken, evlendikleri takdirde aldıkları kredi borçlarının silinmesi halk arasında yaygın bir bilgidir. Bu duruma göre iki KYK borcu olan kişi evlendikleri takdirde, aldıkları borçlar silinmesi uzun yıllardır tartışılan bir konudur.

Öğrenim Kredisi Alan Kişilerin Evlendikleri Takdirde Borçları Silinir Mi?

Öğrenim kredisi kullanan öğrencilerin evlendikleri takdirde borçlarının silinmesi tamimiyle hayal ürünü olan bir durumdur. Bu bilgi hem halk arasında hem de öğrenciler arasında senelerdir yanlış olarak bilinir. Öğrenim kredisinde, evlilik affı diye bir şey yoktur ve söz konusu dahi değildir. Ayrıca şuan ki Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun mevzuatlarında da bununla ilgili herhangi bir durum belirtilmemiştir. Öğrenim kredisi alan kişilerin aldıkları borçları geri ödemesi zorunludur ve evlenerek bu borçtan kaçınma gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu yüzden KYK borcu olan kişiler KYK borcu ile ilgili konuları dikkatlice araştırmalı ve kulaktan dolma bilgilere inanmamalıdır.

İLGİLİ KONU: Eğitim Kredisi Veren Bankalar

İLGİLİ KONU: Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Öğrenim Kredisi Evlilik Affı Tasarısı Nedir?

Öğrenim kredisi evlilik affı tasarısı, evli olup Yüksek Öğrenim ve Yurtlar Kurumundan kredi alan öğrencilerin merakla beklediği durumdur. Evlenen öğrencilerin borçlarının silinmesini ön gören bu tasarı herhangi bir şekilde meclisten geçmemiştir. Bir dönem, meclis içerisinde tasarı şeklinde sunulan bu durum meclisten geçmediği için tasarı olarak kalmış ve hayata geçirilememiş bir plan olarak bilinir. Tasarı olarak mecliste sunulduğu için halk arasında da böyle bir rivayet yayılmıştır. Fakat bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumuna göre öğrenim kredisi alan her öğrenci aldığı kredileri mezuniyet şartından 2 yıl sonra geri ödemekle yükümlüdür. Yüksek Öğrenim ve Yurtlar Kurumundan öğrenim kredisi almayı düşünen herkes, mevcut kredi şartlarını, başvuru yöntemlerini ve geri ödeme koşullarını mutlaka detaylı bir şekilde araştırmalı ve ona göre başvuru da bulunmalıdır. KYK öğrenim kredisi hakkında merak edilen her şeye Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi internet adresinde ulaşılabilir ya da kredi borçları sorgulanabilir. Öğrenim kredisi başvuruları da yine aynı site üzerinden belirli dönemlerde alınmaktadır. Bu yüzden başvuru da bulanacak öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun sitesini güncel olarak takip etmelerinde fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Vatan Bilgisayar’dan Odeabank İle Telefon Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.