Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Olur Olmaz Her Şeye Para Harcamamak İçin 7 Mantıklı Neden

10.12.2016
667

Para harcamak bazen bir alışkanlık haline geliyor. Kendinizi bazen para harcamak zorunda, bir yerlere gidip bir şeyler yemek, kıyafetler almak, kozmetik ürünleri veya teknoloji ürünlerinden birini edinmek zorunda hissediyorsunuzdur. Mağazaların içleri kalabalık, büyük marketlerin kasalarının önünde sıralar, indirim olan yerlerin önünde açılmasını bekleyenleri görüyorsunuzdur veya onlardan birisinizdir. Ancak her şeye para harcamak sizi borç altına sokacak, tasarruf ve birikim yapmanıza imkan tanımayacak bir olgudur. Bundan kurtulmak için önce para harcamanın nedenleri nelerdir onları bilmelisiniz. Ya da para harcamamak için ne yapmanız gerekir bunlara karar vermelisiniz.

Olur Olmaz Her Şeye Para Harcamamak İçin 7 Mantıklı Neden

Keşke Yapmasaydım, Almasaydım!

Geçmişte Yaptıklarınızdan Tecrübe Edinin: Bir ifade vardır “parayla ölçülmez” diye. İşte bunlar hayatınızda en mutlu olduğunuz anlardır. Peki bu anlarda maddi unsurlar mı ön plandadır yoksa maneviyat mı? Büyük bir çoğunluğumuz maneviyat olarak cevap verecektir. Yakın zamana bir yolculuk yapalım ve geçmişinizde her şeye para harcamak eğiliminde olduğunuz bazı örnekleri ortaya koyalım. Düğünler, doğum günleri, özel kutlamalar vb. bu tarz birçok günü hayatınızda geçirmişsinizdir. Mutlu olmak veya mutlu etmek adına o günlerde kendinize, sevdiklerinize biraz pahalı hediyeler ve pahalı organizasyonlar yapmış olabilir misiniz? İstediğiniz araba modelinden biraz daha düşüğünü daha uyguna alabilir miydiniz? Aldığınız ama neredeyse hiç giymediğiniz kıyafetlere ve aksesuarlar o kadar para vermeseydiniz olur muydu? Para harcamak bazen gereklidir. Gereksiz olan kısımları üzerinden zaman geçince daha iyi anlıyorsunuz. O yüzden geçmişte yaptığınız deneyimlerinizi gözden geçirmelisiniz.

Daha Çok Para Biriktirmek İstemez Misiniz? Para harcamanın nedenleri alışkanlıklar, finansal yanlışlar ve sorumluluğu, geleceği tam düşünmemekten kaynaklanmaktadır. Ancak harcadığınız paraların gider tablosunu oluşturduğunuzda eleyeceğiniz birçok kalem olacaktır. Bu nedenle önceliğinizi, zorunlu harcamalarınızı yapar diğerlerinden elemeler yaparsanız karşınıza birikim yapma imkanı çıkacaktır. Yapacağınız birikimler size ilerde, istediklerinize daha fazla sahip olma ve hayallerinizi gerçekleştirme olanağı verecektir. Elinizdeki paraları hemen harcarsanız kısa mutluluklar, birikim yaparak harcarsanız. Elde edeceğiniz mutluluk da daha çok olacaktır. para biriktirerek aldığını arabanız, eviniz ve çocuklarınızın geleceğiyle ilgili programlar sizin daha fazla mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Daha Çok Yatırım, Daha Çok Gelir

Yatırım Yapabilirsiniz: Para harcamak tasarruf etmenizi, birikim yapmanızı ve daha çok kazanmanızı engeller. Daha çok kazanmak için yatırım araçlarını kullanarak yatırım yapmalısınız. Ancak siz elinize geçen tüm parayı harcarsanız yatırım yapamazsınız. Yatırım yapamazsanız, geleceğe yönelik gelirinizi artırma ve daha çok gelir elde imkanından da muaf olursunuz.

Paranız Olmadan da Mutlu Olacağınıza İnanırsınız: Para harcamanın nedenleri geleceği düşünememek ve parasız yaşamanın ve mutlu olmanın zor olduğuna inanmaktan da geçmektedir. Eğer para harcamaz, harcama musluklarını kısarsanız kendiniz farklı hobiler edinmelisiniz. Yürüyüş yapma, evde basit hobiler geliştirme, kitap okuma gibi. Bu tarz durumlarda hem kendinize daha çok vakit ayırırsınız hem de para harcamanın önüne geçmiş olursunuz. Bu alışkanlıklar hayatınıza daha çok girerse işte o zaman para harcamadan da mutlu olunabileceğini anlarsınız.

Para harcamak

Daha Özgür Olursunuz: Aslında her şeye para harcamak mutluluğu ve özgürlüğü getirir sanırsınız. Oysa paranızın cebinde olması sizi daha çok özgür yapacaktır. Para harcamak zorunda olmadığınızı hissettiğinizde, cebinizde paranız olmasa da özgür ve mutlu olunduğunu göreceksiniz. Ayrıca cebinizde olan paranız sizi daha özgür kılacaktır.

Daha Kaliteli Bir Yaşam

Yaşam Standartlarınızı Yükseltirsiniz: Finansal konuda başarılı olmak için nelere para harcanmalı nelere harcanmamalı öğrenmelisiniz. Bunu öğrendiğinizde otomatik olarak yaşam standartlarınızın da arttığını göreceksiniz. Tıpkı birikim yapmak gibi belirli bir süre sonra size geri dönüşler daha olumlu olacaktır.

Paranın Yolunu Belirmelisiniz: Para harcamanın olumlu bir yanı eğer karşılığında elde ettiğiniz şey verimli ise size yansıyacaktır. Ancak paranın harcanması geçici ve ikame edilen bir şeye göre yapılırsa işte o zaman olumsuz tarafları size yansıyacaktır. Paranın doğru şekilde harcanması hayatınıza değerler katacaktır. Aksi halde sadece bir gösteriş durumu söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.