Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Para Biriktirmek İçin Edinmeniz Gereken Basit Alışkanlıklar

19.11.2016
411

Mantıklı Bir Hedef Koyun

Bütün bir ay hatta bütün bir yıl emek verip kazandığınız paraların bir anda elinizden çıkmasından bıktıysanız ve kenarda hiç birikiminiz olmadığından rahatsızsanız, para biriktirmeyi öğrenmeniz gerekli. Para biriktirme fikri genellikle insanlara kendilerini kısıtlayacaklarına düşündükleri için itici bir fikir gibi gelebilir. Bazı zevklerinden, alışkanlıklarından fedakarlık etmek zorunda kalacaklarını düşünebilirler. Belirli ve mantıklı bir hedef koyup bu işe başladıktan sonra bu düşündüklerinizin sadece bir ön yargı olduğunun farkına varacaksınız. Ancak bütçenize kıyasla büyük bir hayalle işe başlarsanız hem kendinizi kısıtlayıp hem de hayalinize ulaşamadan birikim stratejiniz hüsranla sonuçlanabilir. Mantıklı bir hedef koyduktan sonra bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak birikim için gerekli stratejiler veya günlük hayatınızda sizi çok fazla da kısıtlamayacak basit alışkanlıklar edinmeniz gerekli olacaktır. Yazın gideceğiniz tatil, hayalini kurduğunuz araba, daha geniş ve lüks bir ev, hobileriniz için ayıracağınız daha yüksek bir bütçe yanında günde kenara koyacağınız belli bir miktar para veya gün içerisinde yaptığınız fuzuli harcamalar gözünüzde küçük görünmeye başlayacaktır.

Hayallere Giden Yol: Birikim

Hayalinizi kurdunuz, şimdi bu doğrultuda birikim yapmaya başlamalısınız. En temel birikim yollarından olan her gün düzenli olarak kenara para koymaya başlayabilirsiniz. Unutmayın önemsemediğiniz miktarda paranın bile bu yolda önemi var. Her gün az da olsa bir miktar parayı kenara koymak çok önemli. Dolayısıyla harcamalarınızı da kenara koyacağınız para miktarına göre azaltmanız bütçeniz açısından daha yararlı olabilir. Bu düzen hayatınızda alışkanlık haline geldikten sonra göreceksiniz ki birikim yapmak korktuğunuz kadar zor bir şey değil. Kenara para koyarken illaki zevklerinizden, alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz ya da bunları kısıtlamanız gerekmeyecek, sadece gereksiz harcamalarınızı tespit edip bunları kesmeniz birikim için yeterli olabilir.

Giderinizi Azaltın Birikiminizi Arttırın

Az para kazandığınızı düşünüyor olabilirsiniz, giderinizi nasıl azaltabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz ya da zevklerinizden vazgeçmenin, onlardan fedakârlık yapmanın çok zor olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak gün içinde yaptığınız gereksiz market alışverişleri, giyim alışverişleri, yemek-içmek için dışarıda harcadığınız meblağları göz önünde bulundurursanız aslında gider azaltmanın çok da zor bir şey olmadığını fark edeceksiniz. Belki de yaptığınız bu gereksiz harcamalara dikkat edip bunlara bir son verdiğinizde hayatınızda ve hayat kalitenizde hiçbir eksiklik olmadığının farkına varacaksınız. Bunlar gözünüzde çok düşük meblağlar olabilir ancak gün gün bunları hesapladığınızda ve ay sonunda bunların size nasıl maddi bir yük getirdiğini hesaplarsanız bu harcamalarınızın ne kadar gereksiz ve sizi ne kadar zorladığının farkına varacaksınız. Gün içerisinde yaptığınız her alışverişi tek tek not alıp bunların sizin için önemini hatırlayıp buna bağlı olarak azaltmanız gereken giderlerinizi saptamanız çok daha kolay olur. Unutmayın ki giderlerinizi azaltmanız birikim yapma yolunda sizin farkında bile olmadan en büyük destekçiniz olacaktır. Hayalleriniz yanında bunların çok küçük şeyler olduğunu hatırlamak sizi motive etmek açısından daha yararlı olacaktır.

Mutlu Yaşam İçin Hayallere Ulaşmak

Birikim esnasında motivasyon çok önemlidir. Gün içerisinde küçük ve gereksiz harcamalar yüzünden yıl boyunca hayalini kurduğunuz hayalinizi gerçekleştiremediğinizi düşünün. Bu şekilde kenara koyduğunu paranın miktarı ya da vazgeçtiğiniz gereksiz harcamalarınızı gözünüzde büyümez. Birikiminizi planlı ve düzenli hale getirdiğinizde yapmaktan mutlu olduğunuz daha çok şeyi yapma imkânına sahip olacağınızı göreceksiniz. Bu da hem hayatınızı hem giderlerinizi hem de birikiminizi düzenli ve sağlık bir şekle sokacaktır. Hem maddi yaşamınız hem de manevi yaşamınız için birikim önemli bir rol oynamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.