Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Para Biriktirmeye Alternatif Çözüm: Altın Biriktirmek

10.12.2016
554

Birikim yapmak, her dönem insanların hayali olmuş ancak bu hayali gerçekleştirmek ise ekonomik sebeplerden dolayı herkese nasip olmamış ya da herkes tarafından becerilememiştir. Bankaların hayatımızda bu kadar yer kaplamadığı ve insanların para ya da altın gibi değerli eşyalarını evde, yastık altlarında sakladıkları dönemlerden kalma bir alışkanlığımız bulunmaktadır: altın biriktirmek. Altın biriktirmek özellikle kadınların ilgi gösterdiği ve aşina olduğu bir alışkanlıktır. Çok eski dönemlerden beri insanlar evlerinde para saklamaktan ziyade bu paralarla altın alıp saklamayı tercih etmişlerdir. Altının değer kaybetmeyeceğine olan güven de bunun sebebidir. Ancak günümüzde bankacılık sektöründeki gelişmeler ve artan hırsızlık olayları, insanları altın saklamak yerine bankalarda bulunan altın hesaplarına yatırmaya yönlendirmektedir. Elde tutulan fiziki bir altın olmasa da herhangi bir ücret alınmadığından ve çalınma riskini tamamen ortadan kaldırdığından dolayı günümüzde en çok tercih edilen altın biriktirme yöntemi banka hesaplarıdır.

Para Biriktirmeye Alternatif Çözüm: Altın Biriktirmek

Altın Hesabı Nasıl Açılır, Ücret Alınıyor Mu?

Günümüzde hizmet veren tüm bankalar artık altı hesabı açmaktadırlar. Açılan bu hesaplardan diğer TL hesaplardaki gibi herhangi bir ücret talep edilmemekte ve tamamen ücretsiz bir hizmet verilmektedir. Bu hesaplarda bulunan altın miktarı gram altın olarak belirtilmekte ve alım satım işlemlerinde bankanın gram altın kuru geçerli olmaktadır. Altına yatırım yapan kişiler uzun süre bu tutarları bozdurmadığı için de bankalar adına önemli bir mevduat kaynağı olmakta ve bu sebeple de sürekli kampanyalar düzenlenmektedir. Bankalar ay içerisinde birkaç gün altın toplama günü olarak belirlemekte ve bu günlerde, belirledikleri bazı şubelerde bulunan altın eksperleri aracılığı ile müşterilerin getirdiği fiziki altınları gram altına çevirip müşteri hesaplarına aktarmaktadırlar. Bu işlem içi herhangi bir ücret alınmamakta ve altın bozma işlemi tamamen ürünün gramına göre hesaplandığı için de müşteri adına bir değer kaybı yaşanmamaktadır. Özellikle yeni evlenen çiftler ve altına yatırım yapmak isteyen ev hanımları bu hesaplara ilgi göstermektedir. Bankalar bu vadesiz altın hesaplarının yanı sıra artık vadeli altın hesapları da açarak hem müşterilerinin altın birikimlerine bir miktar faiz ödemekte hem de altın yolu ile elde ettikleri mevduat miktarını artırmaya çalışmaktadırlar.

para-birikimi

Tekrar Altın Almak İstendiğinde Bankadan Altın Alınabilir Mi?

Ellerindeki fiziki altınları gram altına çevirtip banka hesaplarına yatıran kişiler daha sonra tekrar altın talep ettiklerinde bankalardan hesaplarındaki altınların TL karşılıklarını alabilmektedirler. Bankalar fiziki altın temin etmemektedir. İstenilen altını satın almak için hesaptaki gram altın bakiyesinin talep edilen kısmı bankaya bozdurulup kuyumcudan yeni altın satın alınması gerekmektedir. Burada herhangi bir değer kaybı yaşanmamaktadır. Birçok insan altın saklamak yerine bankalardaki bu hesapları tercih etseler de bazı insanlar da eski alışkanlıklarından vazgeçemedikleri için ve ellerindeki fiziki altın onları manevi olarak daha tatmin ettiği için ya da tekrar altın satın almak le uğraşmamak için altın saklamaya devam etmektedirler. Ancak günümüzde yaşanan hırsızlık olayları fazlası ile mal kaybına sebep olduğundan dolayı evde saklanan altınlar da her zaman bu tip olayların yaşanmasına neden olabilmektedirler. Bu durum da altın hesaplarının önemini daha da artırmaktadır. Ayrıca bankalar tarafından yeni başlatılan vadeli altın hesapları ile faiz de kazanılabildiği için evde saklanan altının bir avantajı olmamakta ve çok da fazla tercih edilmemektedir. Hesaplarda bulunan gram altınların fiyatı da banka kurları geçerli olsa da alım satım arasındaki düşük fark, müşterilerin alım satım işlemlerinde zarar etmemelerini sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.