Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? 2020

25.01.2020
904

Sahte Para Teknolojisi Gelişti

Sahte paraların çoğalması sonucu son zamanlarda insanların en çok yaptıkları aramalar arasında sahte para nasıl anlaşılır sorusu geliyor. Gelişen teknolojinin çoğu zaman iyi gerekçelerle kullanıldığını söylemek mümkün değil ne yazık ki. Teknolojinin kötü kullanılma alanlarından biri de sahte para üretimidir. Geçmişte sahte paraya daha az rastlanıyordu. Sahte para üretiminin zor olduğu bir dönemden şimdi daha kolay ve seri şekilde sahte para üretimi sağlanabilen teknolojik imkânlar vardır. Baskı ve rengi aynı gerçek paraymış gibi veren cihazların üretimi ile sahte parayı üretenlerin ve sahte paranın piyasadaki oranı da giderek artıyor.

Sahte Para Anlama Yöntemleri Gelişiyor

Elbette sahte paraya karşı olarak da onu yakalamaya yönelik sahte paranın tanınması ve tespit edilmesini sağlayan teknolojik ürünler de gelişiyor. Karşılıklı olarak gerçekleşen bu teknoloji içerisinde sahte para makinası olarak bilinen ve çoğu mağaza, benzin istasyonlarında rastlayabilirsiniz. Parayı bankamatikteki girişler gibi içine verdiğinizde ışık göstergesi ile sahte olup olmadığını anlayan bu cihazların yanında, sahte para kalemi, mor ışık gibi birçok ayrım aletleri de vardır. Türk parası üzerinde banknotlarda 12 adet sahte paraya yönelik alınmış tedbir vardır. Sahte para anlama için yapılan bu ayracın 10 tanesi gözle ve elle anlaşılabilirken diğer 2 tanesi ise büyüteç ve UV ışın ile anlaşılmaktadır. Bakalım sahte para nasıl anlaşılır kendi paramız olan TL üzerinde test edelim.

Güvenlik Özellikleri

Türk Lirası üzerinde “Holografik Şerit Folyo” bulunur. Her banknotun kendine ait tasarımları vardır. Kâğıt Türk Liraları üzerinde de farklı renkler ve resimler ile oluşturulmuş tasarımlar mevcuttur. Bu folyo tasarımlarla uyumlu motifleri içinde barındırır. Parayı elinizde oynattığınızda ve folyoya farklı açılarda bakıldığında, motiflerin ve renklerin folyo üzerinde farklılaştığını görürsünüz. Sahte paralarda ise bu parlaklık ve renk, motif değişimine rastlanmayabilir.

Emniyet Şeridi Ve Gizli Görüntü

Kâğıda gömülü şekilde olan yer alan bu şerit parayı boylamasına böler. Işığa tutulduğunda üzerinde TL ve paranın tutarı yazacak şekilde açığa çıkar. Her iki yüzeyde de aynı şekilde ışığa karşı tepki vererek belirir. Banknotun ışığa tutulduğunda ortaya çıkan Atatürk resminin hemen yanında elinizdeki banknotun tutarı kadar para tutarı açığa çıkar. Bu gizli görüntü de sahte paralarda çok fazla görülmez. Ayrıca banknotun ön yüzündeki Atatürk Filigranı sayesinde de her iki yüzeyinden paranın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eskiden teknolojik sebebiyle bunu yapamayan sahte para üretenler şimdilerde ise filigran özellikli paralar üretmekteler. O nedenler diğer testleri de yaparak paranın tam kontrolü yapılmalıdır. sahte para nasıl anlaşılır merak edenler için lütfen diğer maddelerimizi dikkatli bir şekilde okuyarak uygulayınız.

Dokunarak Anlama

Banknotlarımızın ön yüzünde, farklı yerlerine dağıtılarak yerleştirilmiş olan kabartma baskı özellikleri mevcuttur. Sahte paralarda bu özellik olmayabilir. Dokunduğunuzda yavan bir kağıda dokunuyormuş gibi bir hissiyat verir. Bu nedenle sahte parayı, gerçek para ile aynı anda elinize aldığınızda tespit etmeniz daha kolay olacaktır. benzer şekilde görme engellilere yönelik, banknotların ön yüzlerinde yer alan sahte para anlama işlevinde sıklıkla işe yarayan, filigranın sol üstündeki Braille alfabesinden alınarak hazırlanan ve parmakla, dokunarak anlaşılan noktalar vardır.

Sahte para nasıl yapılır

Işığa Duyarlı Özellikler

Sahte para nasıl anlaşılır sorusuna verilecek yanıtların birçoğunda ışığa duyarı özellikler vardır. Sol üst kenarda yer alan şekiller arka yüzle birleşerek kupürün değeri ne ise onu ortaya çıkaracaktır. Bu özelliğe bütünleşik görüntü denilir.  Banknota farklı açılardan bakarsanız ışığın yansıması ile farklı banknotların farklı renkleri de içerisinde barındırdığını görürsünüz. Renk değiştiren şerit özelliği ile de sahte parayı anlayabilirsiniz. Sahte para makinası üreticileri her geçen gün farklı modeller üretmektedir. Önceleri sahte parayı geçirmeme sensörleri gelişmeyen bu cihazlar artık sahte parayı anında yakalamaktadır. Ancak bunun için par sayma makinası, sahte para makinası gibi cihazların temiz ve bakımlı olması da şarttır. Aksi halde tozlanan sensör parayı okumaya bilir. Paraların üzerinde mikro yazılar vardır ve ay – yıldız motifinin içindedir. TCMB yazısı ile birlikte mikro yazılar da sahte paralın birçoğunda bulunmaz. Sahte paralar gerçeklere nazaran nispeten büyük olabilir. boyut farkları ile de paraların sahteleri tespit edilebilir. Renk özellikleri ile de sahte paralar cansız ve mat renklerdedir.

Uv Işık

Uv ışık sayesinde sahte para anlama daha kolaylaşır. UV ışık altında parlama yapmayan bu paralar ayrıca özel mürekkep yani sahte para anlama kalemi ile üzerleri çizildiğinde kırmızı renkte parlama verirler. UV ışık altında kılcal lifler mavi ve kırmızı renkte parlama verirler. Sahte para makinası bulamaz veya alacak durumunuz olmaya bilir. Ancak para ile her gün yoğun temas halindeyseniz, özellikle bankacılar, kuyumcular, benzin istasyonlarında görevliyseniz belirli bir süre sonra elle temas ile de sahte para ayrımı yapabilirsiniz. üstelik parayı buruşturarak çıkardığınız sesler bile sahte paradan daha farklı olacaktır. Gerçek paralarda daha tok ve net bir ses gelecektir. Tüm bunların yanında internet üzerinden seri numaralarını girerek de sahte paraları tespit edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Dolar Nedir, Doların Tarihçesi, Dolar Banknotlar başlıklı makalemizde Dolar fiyatları, Dolar nedir ve dolar tarihçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.