Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Senetle Kredi Veren Şirketler

03.09.2018
380

Senetle kredi veren şirketler aracılığıyla; bankalarla finans ilişkisi iyi olmayan yani kredi sicil notu düşük olan kişiler acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bu şirketler faktöring şirket olarak hizmet vermektedir. Faktöring şirketler de tıpkı özel ve kamu bankaları gibi BDDK tarafından denetlenirler. Bu bakımdan kredi kullanılmasında yasal olarak herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Senetle kredi veren faktoringler aracılığıyla kullanılan kredilerin geri ödemeleri senet yoluyla olur. Ancak burada unutulmaması gereken nokta; faktöringlerin direkt olarak nakit parayı vermemesidir. Kredi kullandırma işlemi iki yöntemle gerçekleşir. Bunlardan ilki; mal ve hizmet satışıdır. Finansal araç olarak hizmet veren faktöring şirketlerden ya da ikrazatçılardan cep telefonu, araba ya da büyük tutarlı mal alımı yapılır. Alışverişte ödemeler senet yoluyla olur. Kişi aldığı malın satışını yaparak nakit ihtiyacını karşılar.

Faktoring Şirketlerden Senetle Kredi Nasıl Alınır?

Resmi kayıtlara göre Türkiye’de 61 adet faktöring şirket bulunmaktadır. Bireysel kredi veren faktöringler BDDK tarafından kayıtlı halde bulunurlar. Bankalarla finans ilişkisinde sıkıntı yaşayan, kredi kullanamayan ve kredi notu düşük olan kişiler internet üzerinden BDDK’ye kayıtlı faktöring listesine ulaşarak, senetle kredi talebi için iletişime geçebilirler. Direkt olarak borç para vermeyen ancak nakit ihtiyacının başka yöntemlerle karşılanmasını sağlayan faktöring şirketlerden bazıları;

 • Arena Faktoring,
 • ABC Faktoring,
 • TEB Faktoring,
 • Halk Faktoring,
 • Fiba Faktoring,
 • MNG Faktoring,
 • TAM Faktöring,
 • Garanti Faktoring, olmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen faktöringler aracılığıyla elinizde ileri tarihli ödemesi bulunan bir çeki bozdurarak, acil nakit ihtiyacınızı bu yöntemle karşılayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; elinizde 10 ay sonra ödenecek 100 bin TL’lik bir çek var. Faktöringler aracılığıyla bu çeki bozdurabilirsiniz. Ancak şirketler size 100 bin TL yerine 80 ya da 90 bin TL verirler. Bu da tıpkı bankaların faiz uygulamasında olduğu gibi çekilmek istenen tutara belli bir faiz oranı uygulandıktan sonra geri ödemesinin daha yüksek olması esasına dayanmaktadır. Kesilen tutar her faktöring şirketine göre değişmektedir.

Fibabanka’dan Senetle Kredi

Bireysel kredi veren özel şirketler arasında Fibabanka da bulunmaktadır. Kişilerin kredi sicil notu düşük olsa dahi, Fibabanka aracılığıyla senetle kredi kullanabilirler. Fibabanka’nın müşterilerine sunduğu bu uygulamanın özellikleri ise şu şekilde olmaktadır:

 • Gelir belgesi şartı aranmaz.
 • 000 TL tutarına kadar üst limit belirlenmiştir.
 • 10 bin TL için 24 aya varan vade seçeneğinden yararlanılabilir.
 • Senetlere uygulanan faiz oranları % 1.69 ile % 1.79 arasında değişmektedir.
 • Kullanılacak kredi tutarına göre 100 TL ile 270 TL arasında kredi komisyonu alınır.

Belirtilen şartlar dahilinde Fibabanka üzerinden senetle kredi kullanmak için en yakın Fibabanka şubesine gidilmesi yeterli olmaktadır ya da daha detaylı bilgi almak için bankanın 444 88 88 numaralı müşteri hizmetleri numarası aranabilir.

İLGİLİ KONU: Senetle Kredi Para Veren Kuyumcular

Ziraat Bankası’ndan Senetle Bireysel Kredi

Senetle para veren bankalar içinde en önemli bankalardan biri de Ziraat Bankası olmaktadır. Elinizde faktöring şirketler aracılığıyla bozdurulacak bir çek olmadığında ya da tefeciler aracılığıyla yüksek faiz oranlarında kredi kullanmak istemediğinizde, Ziraat Bankası’nın sunduğu senetle kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Banka özelikle işletme sahipleri için senet karşılığı avans kredi başlığı altında, son derece uygun faiz oranları ve vade seçenekleri sunmaktadır. Bununla birlikte Ziraat Bankası üzerinden senet karşılığı spot kredi de kullanılabilir. Başvuru işlemleri bankanın şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Senetle kredi kullanımı için daha detaylı bilgi almak isterseniz bankanın müşteri hizmetleri numarası 444 00 00 ya da 0 850 220 00 00 numarasını arayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Vatan Bilgisayar’dan Odeabank İle Telefon Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Avatar mine mutlu dedi ki:

  icralık olana gün içinde nasıl kredi kullandırıyorsunuz bilgi verebilirmisiniz.