Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Trend Çizgisi Nasıl Çizilir?

21.11.2016
639

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bugün sizleri yatırımcılar için son derece önemli bir konu olan trend çizgileri hakkında bilgilendireceğiz. Trend çizgilerinin nasıl çizileceğine geçmeden önce trend çizgilerinin ne olduğuna bakalım.

Trend Çizgisi Nedir?

Herhangi bir menkul kıymetin fiyat grafiğini inceleyerek, bu menkul kıymetin fiyat değişikliklerinin uzun süredir izlediği yolu bulabiliriz. Fakat bu yolun gerçek manada trend oluşturup oluşturmadığını ise trend çizgilerinin yardımıyla öğrenebiliriz. Trend çizgileri, bu fiyat değişim grafiklerinde, fiyatı temsil eden çubukların üzerlerine ya da altlarında çizilebilirler. Kural olarak bu trend çizgileri iki adet en düşük ya da iki adet en yüksek fiyat seviyesinin birleştirilmesi ve gelecek olan fiyat seviyelerine bir tahmin yapılmasıyla oluşturulur. Genel olarak tanımlama yapılırken trend çizgileri iki noktanın birleşmesiyle oluşur denilse de bu kuralı en az üç nokta olarak benimsemek daha yerinde olacaktır.

Trend çizgileri ile alakalı bu temel bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra gelelim asıl konumuza. Şimdi de sizlerle trend çizgileri nasıl çizilir, bu çizgileri çizerken nelere dikkat etmemiz gerekir onları paylaşalım.

Trend çizgileri nasıl çizilir?

Trend çizgileri çizilirken yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere çizgileri en az üç noktada birleştirmemiz gerekmektedir. Çizgileri üç noktada birleştirirken, diğer fiyat çubukları ile kesişme olmamalıdır. Bu noktada uzun vadeli trendlerde az da olsa anlık fiyat atlamaları ihmal edilebilir. Trend çizgileri çizilirken seçilecek olan noktalar birbirlerine çok yakın veya çok da uzak olmamalıdır. Çizecek olduğumuz trend çizgileri ne kadar fazla noktaya temas eder ise bu trend çizgileri o kadar güçlü ve güvenilir olacaktır. Ayrıca çizecek olduğumuz trend çizgilerinin kırılmadan geçirdiği süre de ne kadar fazla olursa aynı şekilde trend çizgileri o kadar güçlü ve güvenilir olacaktır. Trend çizgilerini çizerken; aşağı trend çizgilerini mutlaka fiyat çubuklarının üzerine çizerken, yukarı trend çizgilerini de mutlaka fiyat çubuklarının altına çizmemiz gerekmektedir. Çizmiş olduğumuz trend çizgilerinin açısı çok dikse, piyasada anormal derecede bir alım veya satım işlemi vardır ki bu da çizdiğimiz trend çizgilerinin güvenilir olmadığını gösterir. Bu bağlamda trend çizgisi eğer çok düşük bir açı ile çizilmişse de muhtemel olarak herhangi bir trend yoktur ve piyasa yatay olarak hareket ediyordur. Yalnız şu da aklımızda olsun ki trend çizgilerinin kırılması, trendin değişeceğinin garantisini de bizlere vermez.

Trend çizgileri genel olarak yukarı trend çizgisi ve aşağı trend k olarak çizilir. Dilerseniz bu iki tren çizgisine de bir göz atalım.

Trend Çizgisi Nasıl Çizilir

Yukarı Trend Çizgisi

Yukarı trend çizgisine şöyle bir bakıldığında her biri diğerinden yüksekteki fiyat seviyesinde oluşan üç noktanın birleştirildiği görülür.

Örnekte de görüldüğü üzere alt seviyelerden itibaren başlayıp, üst seviyelere kadar kırılmadan çıkan yani artan bir eğilim var. Çizilen trend çizgileri kırılmadan çizildiği için, bu trend çizgileri güçlü ve güvenilirdir diyebiliriz. Bu grafikte de görüldüğü gibi trend çizgileri kimi zaman da açısını değiştirerek devam edebilir.

Aşağı Trend Çizgisi

Aşağı trend çizgisinde ise her biri diğerinden alçaktaki fiyat seviyesinde oluşan üç veya daha fazla noktanın birleştirildiği görülür. Kural olarak ta bilindiği gibi aşağı trend çizgileri fiyat çubuklarının üzerine çizilmelidir. Grafiğimizde görüldüğü gibi belli bir noktadan sonra trend çizgileri aşağıya doğru eğilim göstermektedir. Çizgilerin bu şekilde çizilmiş olması alçalan trende örnektir.

Yukarı trendlerde çizilmiş olan trend çizgileri destek olarak görev görürler. Yani fiyat çubuğu trend çizgisine yaklaştıkça alım yapılabilir. Trend çizgisinin kırıldığı noktada pozisyon kapatılabilir. Eğer çizilen trend çizgilerinde trendin yön değişikliği fark edilirse satış yapma yönünde pozisyon alınabilir. Aşağı trendlerde ise trend çizgisi direnç olarak görülebilir. Yani fiyat çubuğu trend çizgisine yaklaşırsa satım yapılabilir. Trend çizgisi kırıldığı vakit pozisyon kapatılabilir. Eğer trendde yön değişikliği göze çarparsa da alış yönünde pozisyon alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ? başlıklı makalemizde Ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme ve Otomatik ödeme talimatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.