Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Akbank Eğitim Kredisi

26.09.2018
554

Akbank’ın sunduğu eğitim kredisi ürününden yararlanarak, öğrenciler ve veliler kurs, dershane, okul, yurt, yüksek lisans, lisans ya da doktora gibi eğitim masraflarını kolay bir şekilde karşılayabilirler. Tek seferde yüklü eğitim masraflarının karşılanması yerine uygun faiz oranlarında ve taksitli ödeme seçeneği kullanılarak masrafların daha rahat ödenmesi imkanı tanınmaktadır. Kredi kullanımı hem veliler hem de öğrenciler için geçerli olmaktadır.

Öğrenci ihtiyaç kredisi olarak da geçen eğitim kredisi için banka 48 aya varan vade imkanı sunar. Çekilmek istenen eğitim kredisi için banka herhangi bir üst limit koymamıştır. Eğitim masrafları için istenilen tutar kadar kredi kullanılabilir. Çekilmek istenen kredi tutarı için banka birtakım ek masraf ücreti alır. Masraflar ya kredi tutarından düşülür ya da aylık kredi taksit tutarına yansıtılır.

Akbank Eğitim Kredisi Masrafları

Akbank kredi ürünleri içinde eğitim kredisini ihtiyaç kredisi kapsamında sunmaktadır. Bu bakımdan kullanılacak kredi tutarı üzerinden alınan masraflar da ihtiyaç kredisinden alınan masraflarla aynı olmaktadır. Eğitim kredisi için alınan masraflar şu şekilde olmaktadır:

 • Kredi tutarı üzerinden dosya masrafı olarak adlandırılan kredi tahsis ücreti alınmaktadır. Kredi tahsis ücreti, kullanılan kredi tutarının binde beşi olacak şekilde alınır.
 • Banka ve Sigorta Muamele Vergisi olarak geçen BSMV için eğitim kredisinde aylık faiz tutarının % 5’i alınmaktadır. Bununla birlikte Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu Vergisi için de ücret alınır. Kredi sözleşmesinde KKDF olarak geçen tutar, eğitim kredisi için belirlen aylık faiz tutarının % 15’i olmaktadır. KKDFV ve BSMV tutarları, her ay ödenecek kredi taksit tutarı üzerinden tahsis edilir.
 • Akbank, ihtiyaç kredisi kullanımlarında hayat sigortası yaptırılmasını zorunlu tutmaktadır. Eğitim kredisi de ihtiyaç kredisi kapsamında sunulduğu için hayat sigortası yaptırılır.

Akbank Eğitim Kredisi Başvurusu

Öğrenci kredisi olarak da geçen eğitim kredisi için Akbank 48 ay vade seçeneği sunmaktadır. 5 bin TL limitteki eğitim kredisi için uygulanan faiz oranı ise % 2.79 olmaktadır. Eğitim kredisinde en uzun vade seçeneklerini sunan bankaya öğrenci kredi başvurusu sadece bankanın şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Başvuruda bulunabilmek içinse birtakım şartların yerine getiriliyor olması gereklidir. Bu şartlar;

 • Başvuru yapacak öğrenci ya da velinin sabit bir gelire sahip olması ve bunu belgeleyebilmesi,
 • Eğitim kredisi kullanabilmek için kredi notunun yeterli olması,
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması,
 • Kredinin kullanılacağı eğitim masraflarının belgelenebilmesi, şeklindedir.

Bu şartları sağlayan herkes Akbank şubeleri üzerinden eğitim kredisi başvurusunda bulunabilir. Herhangi bir aksi durum oluşmadığı sürece kredinin onaylanmasıyla aynı gün istenilen limit kullanılabilir.

Akbank Eğitim Kredisi İçin İstenen Belgeler

Akbank eğitim kredisi için yukarıdaki şartları taşıyan kişiler şube üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Şube üzerinden yapılan başvurular esnasında banka kişilerden birtakım belgeler ister. Bu belgeler;

 • Başvuru sahibinin kimlik aslı ve fotokopisi,
 • Kredi sahibinin gelir belgesi,
 • İkametgah belgesi,
 • Çekilmek istenen kredi tutarının kullanılacağı eğitim – öğretim kuruluşundan alınacak olan eğitim masraflarının yer aldığı fatura ya da proforma fatura, şeklindedir.

Proforma fatura, eğitim – öğretim hizmetinden yararlanılacak kuruluşun istediği hizmet bedelinin temsili fiyat faturasıdır. Hizmet henüz alınmamıştır. Eğitim – öğretim hizmetinden yararlanılmasına karar verildiğinde istenen teklif fiyatı anlamına gelir. Bankaya bu belgenin de verilmesi kabul olur. Kredi kullanımı için yeterliliğe sahip olan kişiler bu belgelerle birlikte eğitim kredisi başvurusuna gittikleri zaman süreç çok daha hızlı işleyecektir. Unutulmaması gereken en önemli nokta, bu kredi türünün sadece eğitim masrafları ya da okul ücreti için kullanılabileceğidir.

Bir önceki yazımız olan Akbank SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ? Akbank Kredi başlıklı makalemizde akbank kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.