Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Banka Kesintilerinden Kurtulmak İçin 5 Basit Öneri

30.11.2016
436

İçinde bulunduğumuz dönemde artık bankalarla olan ilişkilerimiz zirveye ulaşmış durumda. Neredeyse tüm parasal işlemlerimizi bankalar aracılığı ile yapmakta ve önemli ihtiyaçlarımız için para kaynağı olarak da banka kredilerini ya da kredi kartlarını görmekteyiz. Bu yoğunluğun bir sebebi de bankaların sürekli olarak müşteri kazanmak amacı ile düzenledikleri kampanyalar ve avantajlardır. Bankalar müşteri sayısını artırmak için adeta birbirleri ile yarışırlar. Müşteriler de bu kampanyaları takip etmektedirler ancak bankalar ile çalışmanın sonrasında bazı banka kesintileri uygulandığında müşteriler açısından bir şikayet sebebi olmaktadır. Birçok insan bankalarla olan ilişkisinde kendisinden işlem ücreti ya da masraf adı altında herhangi bir kesintinin olmamasını talep ederler. Bankalar her ne kadar bu kesintileri yapma taraftarı olsalar da muafiyet sağladıkları bazı durumlar da bulunmaktadır.

Banka Kesintilerinden Kurtulmak İçin 5 Basit Öneri

Kredi kartı kesintilerinden nasıl kurtuluruz?

Müşteriler tarafından en çok şikayet edilen masraf kart kesintisi ve aidatlarıdır. Kredi kartını herhangi bir masraf ödemeden kullanmanın ise 2 yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve en kolay olanı kredi kartı aidatı olmayan kart kullanmaktır. 2014 yılında çıkan bir yasa ile her bankanın en az 1 kredi kartı ürününde aidat uygulamasının bulunmaması zorunluluğu getirilmişti. Bu sebeple de günümüzde her bankada 1 adet de olsa aidatı olmayan kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartı aidatı ödememenin bir diğer yolu ise banka kampanyalarını takip etmektir. Birçok banka kredi çeken ve kredili mevduat hesabı kullanan müşterilerinden ya da kredi kartı üzerinden belirtilenm sayıda otomatik ödeme talimatı olan müşterilerinden kart aidatı almayabilmektedirler. Bu yolla da istenilen kredi kartı aidatsız olarak kullanılmış olabilmektedir. Yine bunların dışında bazı bankalar, kredi kartı aidatı yansıyan müşterilerinden talep geldiğinde puan olarak iade yapabilmekteler. Ancak bu uygulamayı genelde kartı çok kullanan ve bankaya bıraktığı kar miktarı belirli bir rakamın üzerinde olan müşterilere sunmaktalar.

banka-kesintisi-aidatlari

Kart dışında alınan diğer masraflar nelerdir? Muafiyet sağlanabilir mi?

Müşteriler tarafından aylık kart ücreti dışında en çok şikayet edilen diğer bir banka kesintisi de EFT ve havale ücretleridir. Birçok müşteri, parasını bankada tuttuğu için bankaya zaten para kazandırdığını söyler ve yaptığı para transfer işlemlerinden ücret alınmamasını talep ederler. Bankalar ise bu ücretlerde muafiyet sağlayabiliyorlar ancak bunun bazı şartları var. Öncelikle tüm bankalar maaş ödemesini yaptıkları müşterilerinden, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden yaptıkları para transferi işlemlerinden masraf almamaktadırlar. Bu sebeple transfer işlemlerinin maaş alınan bankadan yapılması daha mantıklı olacaktır. Ayrıca yine kredi kartında olduğu gibi birçok banka, kredi kullanan, kredili mevduat hesabı olan ve otomatik fatura ödeme talimatı veren müşterilerine, zaten belirli bir karlılık rakamına ulaşıldığı için para transferi ücretleri hakkında muafiyet verebilmektedirler. Yeni bir banka ile çalışmadan önce bankanın muafiyet konusundaki şartlarının öğrenilip ona göre karar verilmesi daha doğru olacaktır. Para transferi işlemlerinin daha ucuz yapılmasının da bir yolu bulunmaktadır. Normalde bankalar şubelerinden yapılan EFT ve havale gibi para transferi ücretlerinden, gönderilen rakama göre çok yüksek rakamlar talep edebilmekteler. Ancak tüm bankalar para transfer işlemleri için internet bankacılığı yada mobil bankacılık kullanıldığı zaman 3-5 TL arası bir rakam talep etmekte ve masrafsız bir işlem olmasa da daha uygun bir fiyata işlem tamalanabilmektedir. Bankalar her daim bu ve benzeri birçok kesintinin peşinde koşup daha çok kar etmek isteyeceklerdir. Ancak müşteri açısından gerekli kampanya ya da fırsatlar takip edilirse daha düşük ücretlere ya da hiç ücret ödemeden işlemler tamamlanabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.