Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borç Bitirici Olmak İsteyenler İçin 5 Altın Kural

14.11.2016
458

Borçtan Kurtulmak Mümkün Mü?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri de tüketim toplumunun oluşması ve bu sebeple insanların büyük bir çoğunluğunun borç içinde bir hayat yaşamaya devam etmek zorunda kalmaları, kaçınılmaz olmuştur. Bu borçlardan kurtulmak mümkün müdür? Elbette mümkündür. Para kazanma beceriniz varsa borcu uzatmak veya ödenebilir bir borç haline getirmek elinizde demektir. Borç yapmak kolaydır. Ancak iş borcu ödemeye gelince sanılanın aksine oldukça zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Borçlardan kurtulmak ve borçları bitirmek hayli zordur. Ancak biraz sabır ve biraz da zorluk çekerek borçların altından gelmeniz mümkündür. İşte size sunabileceğimiz altın öğütler;

Borçlarınızla Yüzleşin

  1. Borçlarınızı Ödeyebileceğiniz Şekilde Oluşturun!

Var olan tüm borçlarınızla yüzleşin. Hesaplayın ve aylık gelirinize göre bir tablo oluşturun. Nereye ne kadar borcunuz varsa hepsini toplayın. Aylık ödeme toplamınızı ve dökümünüzü yapın. Genel bir toplam borç yapmayı unutmayın. Parça parça ödeme yapacağınız tek bir yere ödeme yaparak bu borçlardan kurtulabilir misiniz bunu hesaplayın. Eğer tüm borçlarınızı tek bir kaleme bağladığınızda ödediğiniz rakam azalıyor ve geliriniz de bunu karşılayacak şekilde çıkıyorsa, biraz da dişinizi sıkarak borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

  1. Gereksiz Harcamaları Bitirin!

Öncelikle kendinizin yaşam standartlarını sorgulayın. Gelirinize göre mi yaşıyorsunuz yoksa gelirinizden fazla mı tüketim yapıyorsunuz. Borç yapmak son derece kolaydır. Kredi kartları ve krediler ile dilediğini her şeyi alabilirsiniz. Ancak hem marketlerden hem de mağazalardan aldığını ürünlerin hayatınızdaki ihtiyacınıza göre sıralayın. Gerçekten olmazsa olmazlardan ürünlerden mi? Eğer bu ürünler sizin hayatınızın devam etmesi için gerekli olmayan şeylerse, vazgeçin ve böyle ürünleri de borcunuz bitene kadar tüketmeyin, almayın. Yani borçlarınız bitene kadar “ayağınızı yorganınıza göre uzat” atasözüne uyarak hareket edin. Yaşam standartlarınızı biraz aşağıya çekmek size zor gelebilir. Ancak bunun kısa süreli olduğunu unutmayın.

  1. Ek Gelir ve Para Kazanma Yolları Arayın!

Para kazanma para harcamaktan daha zordur. Dakikalar içerisinde çok para harcayabilirsiniz ancak para kazanmanız için çok çalışmanız gerekebilir. Geliriniz borçlarınızı ödemeniz yetmeyebilir. Kazandığınız para direk yaşama ve borçlara gidebilir. Bu nedenle mesaisi olan işlerde çalışıyorsanız biraz daha fazla mesai yapabilirsiniz. ek gelir ile kazanç sağlayabileceğiniz çevrenizde ve işinizde fırsatlar kollayın. Biraz daha gelir musluğunu artırmak sizlerin borçlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Her ne olursa olsun mutlaka rasyonel davranın ve borcunuzu da gelirinizi de gerçekçi olarak değerlendirin. Hayale kapılmayın.

  1. Yaşam Tarzınızda Alternatifler Yaratın!

Borcu uzatmak size kısa sürede avantaj sağlayacaktır. Ancak yaşam alternatifleri yaratarak borcunuzdan kurtulmanız daha kolay olacaktır. Örneğin kirası yüksek bir evde kiracıysanız, nispeten lüks ve pahalı bir evde yaşıyorsanız, daha uygun kiralı ve daha uygun bir eve geçebilirsiniz. Ya da kullandığınız aracınızı nispeten daha düşük modelli bir araca tercih edin. Hatta gerekiyorsa aracınızı satın belirli bir süre aracınız olmadan yaşayın.

Borç Bitirici Olmak İsteyenler İçin 5 Altın Kural

Önce Kendinizi İnandırın

  1. Biraz Sabır ile Motive Olun!

Para kazanma şansınızı daha fazla artıramıyorsanız borcu uzatmak için bir alternatif oluşturamıyorsanız o halde dahi omuzlarınızı düşürmeyin ve dünyanın sonu gibi hareket etmeyin. Kendinizi motive edecek ve rahatlatacak aktiviteler bulun. Kendi kendinize yapmayı deneyin olmuyorsa çevrenizde güvenilir insanlarla bu motivasyonu sağlayın. Sorundan kaçmak yerine üzerine gidin. Mutlaka bir çözüm yolu olduğunu unutmayın. Borç yapmak sizin için kaçınılmaz bir durumdayken sizin başınıza gelebilir. Biraz sabırla ve kendinize olan güveni yok etmeden bu işin üstesinden gelebileceğinizi unutmayın. Ne kadar özgüvenle hareket ederseniz aklınıza daha parlak fikirler ve çözümler gelebilir. Sıkışmış ve bunalmış bir hayat içerisinde beyniniz de size yol gösteremeyecektir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sahte Para Nasıl Anlaşılır? 2020 başlıklı makalemizde sahte para anlama, sahte para basma ve sahte para makinası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.