Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsada Destek ve Direnç Nedir?

20.08.2017
538

Borsa kullanmayı bilene gerçekten büyük kazançlar sağlayan bir platform. Birikimlerini iyi bir alana yatırarak kazancına kazanç eklemek isteyen kişiler de seçenekler arasında öncelikle borsayı değerlendiriyor. Ancak! Borsa dediğimiz gibi kullanmayı bilene güzel. Borsanın içine girmek çok kolay bir durum olsa da gerçekten iyi bir bilgi birikimi ve tecrübe gerektiriyor. Borsa hakkında temel altyapıyı sağlam bir şekilde oluşturmayı başaramazsanız ne yazık ki başarılı olamazsınız. Borsa neden bu kadar bilgi gerektiren bir camia derseniz sebebi gerçekleştirilen alım satımişlerinin profesyonellik gerektiriyor olmasıdır. Oyun oynadığını varsayarak borsaya giren herkes sonuç olarak hüsrana uğramıştır. Duyguları, hisleri bir kenara bırakarak borsada bilgi ve tecrübelerle hareket edilmesi gerekir. Borsada tam anlamıyla bir arz-talep ilişkisi vardır. Hisse senetleri için ne kadar arz yüksek olursa olsun talep az olursa o hissenin değeri düşer. Arz talep etkisini de nelerin etkilediğini yatırımcıların oldukça iyi bilmesi gerekir. Dahası yatırım araçlarının fiyatları sürekli değişmektedir. Bu yüzden yatırım araçlarında gerçekleşen fiyat değişikliğinin de nelerden kaynaklandığını saptamak yatırımcıların yapması gerekenler arasındadır. Bir nevi analiz özelliğidir. Durumu biraz daha anlamak adına örnekle taçlandıralım. Dolarda daima bir yükseliş veya düşüş gözle görülen bir durumdur. Ancak dolarda yaşanan durumun sonucunda en çok altın fiyatları etkilenir. Araştırıldığında dolar ve altının birbirinden zıt hareket edildiği görülür. Buda araçlar arasındaki ilişkiyi en iyi şekilde anlatır.

Fiyatı etkileyen olayların ne olduğunun anlaşılması temel analiz yöntemleri ile belirlenir. Borsada analiz yöntemlerine baktığımızda karşımıza iki yöntem çıkar; temel ve teknik analiz yöntemleri. Temel ve teknik analiz yöntemleri birbirleri ile yakın ilişki içerisindedir ve beraber kullanıldıklarında daha iyi sonuçlar vermektedir. Tabii yatırım gerçekleşirken sadece temel analiz tekniklerini kullanmak yeterli değil. Temel analiz teknikleri yatırım üzerinden gerçekleşebilecek riskleri gösterir ancak bunun yanı sıra yatırımcıların teknik yöntemleri de kullanması gerekir. Teknik yöntemler uygulanarak yatırımcı fiyat konusunda da bilgi sahibi olabilir. Teknik yöntemlerin kullanılması kişiye fiyatın ne kadar çıkacağı veya ne kadar ineceği konusunda bilgi vermektedir. Yatırımcının her iki yöntemi de kullanması kendisi açısından ve yatırımı açısından oldukça önemlidir.

Temel analiz ve teknik analiz birbirinden farklı yöntemlerdir. Ancak yatırımcılar uygulama esnasında temel analizin daha kolay olduğunu görecektir. Araçları etkileyen faktörler birbirinden farklıdır. Yatırımcı hangi aracı yatırım için kullanıyorsa o araç hakkında detaylı bir araştırma yapması gerekir. Fiyatlara etki eden unsurlar, araç özellikleri yatırımcıların iyi bilmesi gerekenlerdendir. Sürekli borsa takibi yaparak bu konular hakkında bilgi sahibi olunabilmesi mümkündür. Teknik seçenekleri iyice kavramak, kavramları öğrenmek temek prensipler arasındadır. Yatırımcı temel prensipleri öğrendikten sonra grafik yorumlaması da iyi bir şekilde yapabilir. Ancak ilk zamanlarda zorluk çekilmesi muhtemeldir.

Borsada Destek ve Direnç

Borsada Destek ve Direnç Nedir

Destek ve direnç konuları fiyat grafiklerinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca grafik yorumlamalarında da önemli bir yeri vardır. Destek konumuna bakıldığında paranın aşağıya doğru seyrettiği görülür. Ancak aşağı doğru hareket eden para bir noktadan sonra daha aşağı inemez. Destek noktaları bir seviyeden sonra paranın daha da aşağı inmesine izin vermez. Direnç ise desteğin tam tersidir. Direnç konusunda da para yukarı doğru hareket eder. Aynı şekilde destekte para nasıl bir noktadan sonra aşağı inemiyorsa dirençte de bir noktadan sonra para daha fazla yukarı seviyeye çıkamaz. Direnç noktaları izin vermez.

Destek ve direnç noktalarını anlattık. Anlaşılacağı üzere eğer kullanılan yatırım aracının fiyatı destek noktalarının yanında ise alım işlemleri daha çok gerçekleşiyor demektir. Eğer yukarı doğru bir durum gerçekleşiyorsa, araç direnç noktalarına yakınsa burada satış bir gelişme seyrediliyor demektir.

Bir önceki yazımız olan Borsaya Nasıl Girilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.