Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsaya Nasıl Girilir?

17.08.2017
521

Yatırım yapmak denildiğinden akla ilk gelen seçeneklerden biride borsa. Tüketiciler hisse senetlerini, birikimlerini borsada değerlendirerek kendilerine artı kazanç sağlamanın bir yolunu aramaktadır. Sizlerde borsayı kendinize uygun yatırım aracı olarak görüyor, araştırmalar yapıyorsanız bu yazımız tam size göre.

Borsalar genellikle hisse senetleri ile aynı cümle içerisinde geçer. Borsalar tüketicilerin menkullerini de resmi ortama dahil ederek el değiştirmesini sağlar. Alım satım işlemlerinin doğal bir sonucu olduğundan dolayı borsalar piyasa kelimesini de içerisinde barındırır. Borsanın tanımını merak eden okuyucularımız için hemen bir açıklama yapalım. Borsa; ticari alanda işlemi gerçekleştirilen ticari evrakların ve malların alım-satım işlerinin yapıldığı piyasa türüdür. Borsa kurumsal bir platformdur. Borsalar hizmette oldukları süreç içerisinde ekonomiye büyük anlamda fayda sağlar ayrıca her borsanın kuralları kendisine özgüdür. Hem kendilerine ait kurallarının bulunması açısından hem de ekonomiye sağladıkları katkı açısından borsalar kurumsal olarak nitelendirilir.

Dönüp finansman tarihine bakacak olursak borsanın önemli bir yere sahip olduğunu kolay bir şekilde görebiliriz. Çünkü borsalar en eski finansal yapılardır. İlk borsa da deniz ticaretinin yapılmaya başlandığı dönemlerde liman kentlerinin önem kazanması ile ortaya çıkmıştır. Borsacılık ilk olarak tarihte emtia olarak anılan tarım ürünlerinin satışa sunulması, maden ürünlerinin satışa çıkarılması ile pazar gibi satım işlemlerinin gerçekleştiği yerlerde başlamıştır. Borsa neden hisse senetleri ile anılır gibi düşünüyorsanız bunun sebebi de ticaretin yaygınlaşarak insanların bu durum sayesinde para kazanıyor olmasıdır.

Borsaya Giriş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Borsaya Nasıl Girilir

Borsaya girmeyi düşünen kişilerin öncelikle konu hakkında iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Bilgi ve deneyim her iş için olduğu gibi borsaya giriş için de önemli bir kriter. İnternet bulunduğumuz yıl itibariyle herkesin kolayla erişebileceği ve faydalanabileceği bir kurum. Borsa hakkında detaylı bilgi de internet ortamında kolayca bulunabilir. Eğer borsadan kazançlı ayrılmak istiyorsanız gerekli araştırmaları da yapmanız gerekir. Borsa hakkında bilgi internet üzerinden alınabildiği gibi girişim de artık internet üzerinden gerçekleşebiliyor. Borsa seans salonları gerçekten büyük ve hengamenin çok olduğu bir alan. İnternetin tüketicileri bu sıkıntıdan da kurtardığını söylemek mümkün. Borsaya girmeyi düşünen kişiler borsa saatlerini bilgisayarlarından takip ederek işlemlerini kolaylıkla halledebilir.

Küçük bir kurumu daha büyük bir hale getirmek isteye yatırımcılara danışmanlar en iyi yolun borsa olduğunu söylüyor. Küçük işletme sahibi olan yatırımcılar uzun, orta vadeli fon talep eden kuruluşlar ve tasarruf sahipleriyle iletişime geçerek sermaye fonksiyonlarının ve mobilizasyon araçlarının ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Bu sayede yatırımcılar küçük olan birikimlerinin direkt veya dolaylı olarak yatırımlara geçişini mümkün kılar.

Borsa sadece kişilerin birikimlerini değerlendirmesi için geçerli bir kuruluş değil. Eğer yatırımcı şirket sahibi ise hisse senetlerinin el değişimini de bu şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bu durumun asıl sebebi ise borsanın yatırım sahiplerine öz kaynak sağlamasıdır. Borsalar bu alanda iktisadi kalkınmaya destek verir.

Kişi borsa yatırımcısı olmak istiyorsa;

  • Yatırımın gerçekleştiği araçları ve araçların hangi durumdan etkilendiği bilmesi gerekir,
  • Borsa hakkında yeterli bilgiyi öğrenmiş olmalıdırlar, borsada işlemlerin nasıl yapıldığını, borsa piyasasının özelliklerini iyi derecede bilmelidirler.
  • Psikolojik açıdan da piyasalara girerek işlem yapmaya kendilerini hazır hissetmeleri gerekir,
  • Borsa için iyi bir analiz bilgisini bünyelerinde barındırmaları gerekir.

Borsalarda yatırım yapmak isteyen birikim sahipleri girecekleri alan ne olursa olsun yeteri kadar bilgi sahibi olmaları gerekir. Girecekleri piyasanın ne gibi özelliklere sahip olduğunu, yatırım araçlarının hangi işlemleri gerçekleştirdiğini, yatırım araçlarını, fiyatları, fiyatların nasıl ortaya çıktığını ve girdikleri borsanın nelerden etkilendiğini bilmelidirler. Yatırımcı olmak isteyen kişiler her şeyden önce borsa piyasasını yakından tanımalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senetleri Neden Düşer Veya Yükselir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.