Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Hisse Senetleri Neden Düşer Veya Yükselir?

15.08.2017
559

Bir kenara para koymak, para biriktirmek veya acil ihtiyaçlar için her zaman temkinli olmak. Genellikle tüm insanların genel özelliğidir. Birikmiş paraya sahip olan birçok insan da hisse senedi alarak yatırım yapmayı planlamaktadır. Param borsada artsın gibi bir niyetiniz varsa öncelikle borsa hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekmekte. Alım satım işlemleri gerçekleştiği için borsayı, hisse senetlerini yakından takip etmeniz ilgilendiğiniz alana fazlasıyla yönelmeniz gerekmekte.

Borsa, akla geldiğinde hemen ardından hisse senetlerini düşünmek artık bir bütün. Borsalarda en çok alım satımın gerçekleştiği alanlarda malum hisse senetleri. Sizin de böyle bir niyetiniz varsa bankaların bu alanda gerçekleştirdiği faaliyetlerden faydalanabilir ve borsadan hisse senedi alıp satım işlemlerine girebilirsiniz. Borsaya giriş sadece bankayla iletişime geçerek ardından yatırım hesabı açarak yapılabilecek kolay bir işlem. Sizde geleceğinizi garanti altına almak, para bulundurmak istiyorsanız borsa gerçekten mantıklı bir seçim.

Hisse Senetleri Neden Yükselir?

Hisse Senetleri Neden Yükselir

Hisse senetlerinde meydana gelen yükseliş durumunun birbirinden farklı sebepleri olabilir. Yani hisse senetlerinin birden değerlenmesi tek bir seçeneğe bağlanabilecek bir durum değildir. Ek anlaşılabilir haliyle örnek verirsek bir malın alıcısı ne kadar çok olursa o mal o kadar kıymetli olur. Borsada da durum bu şekilde. Hisse senedine ne kadar talip olursa değeri o kadar çok artıyor. Hisse senedi de kendisine gelen talepten etkilenerek fiyatında artış görülür. Yani arz talep ilişkisi bu noktada devreye giriyor. Sizde bu durumu yorumlamak isterseniz arz talep durumunu yakından incelemeli, talebin nelere bağlı olarak arttığını gözlemlemelisiniz.

Fiyatlar nelerden etkilenir;

Borsaya girmek isteyen yatırımcıların bilmesi gereken en önemli faktörlerden bir tanesi de fiyatların nelerden etkilendiği konusudur. Eğer fiyatların nelerden etkilendiğini bilmez yada bu durumu yorumlayamazsanız para kazanma ihtimaliniz suya düşer. Hisse senetlerini yakından tanımalı, piyasada fiyatların nelerden etkilendiğini gözlemlemelisiniz. Ayrıca, borsada alım satım gerçekleştirdiğiniz senetlerinde neye göre alındığını neye göre satıldığını bilmeniz gerekiyor. Bunları nereden öğreneceğim diyorsanız yine devreye İnternet alemi giriyor. İnternet olan bir bilgisayar arayıcılığı ile sanal borsa hesaplarını indirebilir ve gerekenleri uygulamalı bir şekilde görebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir risk almanıza da gerek yok. Nasıl kazanacağınız konusunda sizlere bilgi verecektir.

Bir şirketin hisse senetlerinin neye göre arttığı da büyük merak konusu. Şirketlerin hisse senetleri şirketlerin başarı oranları ile eşdeğerdir. Yani şirket ne kadar başarılı olursa o şirketin hisse senetleri için değer oranı da o denli artar. Ayrıca şirketlerin gelecek planları, imza attıkları projeler, sektörü yakından takip etmeleri de hisse senetlerinin değer kazanmasına sebep olur. Şirketin satışlarında ne kadar artış meydana gelirse, şirkete bağlı üretim ne kadar artarsa o şirketin sahip olduğu hisselerin değeri de o kadar artar.

Şirketin kendi içindeki başarısı da hisse senetleri için tek başına belirleyici nitelikte değil. Ülke ekonomisinin durumuna göre de hisse senetleri değer kazanır veya kaybeder. Eğer ülke ekonomisinde işler iyi gidiyorsa, ekonomi gelişiyorsa hisse senetleri de bu durumdan olumlu bir şekilde etkilenecek demektir. Durumu daha iyi açıklamak istersek bizlere en iyi örneği ABD olacağını görüyoruz. ABD’de ekonomi iyiye gittiği süreçte dolar etkilenmiş ve değeri artmıştı. Aynı şekilde ABD’nin ekonomisisin iyiye gitmesi hisse senetlerini de etkilemiş ve büyük oranda yükselme görülmüştür.

Durumların tam tersi yaşandığında da hisse senetlerinde bir değer kaybedişi görülür. Yatırımcılar ülke ekonomisinde, şirket ekonomisinde kötüye giden bir durumla karşılaşır salar hemen hisse senetleri için satış işlemlerini başlatırlar. Aynı şekilde, ülke veya dünya ekonomisinde eğer iyiye gitmeyen bir durum olacağı sinyalleri alınırsa, ekonomik krizin yaklaştığı görülürse yatırımcılar hemen kendi alanlarına yönelir, kazanç kaybedecekleri düşüncesi ile hisselerini elden çıkarmak isterler. Hisse senedi satışlarının başlaması ile birlikte fiyatlarda düşüş meydana gelir.

Bir önceki yazımız olan Borsada Neden Ve Nasıl Para Kaybedilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.