Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Borsada Uzun Vadeli Yatırım Nasıl Yapılır?

22.08.2017
635

Para birikimi yapan herkes bir süre sonra parasını değerlendirebileceği alternatif yöntemler arar. Var olan birikimi daha değerli hale getirmek, paranın çoğalmasını görmek herkesin isteyeceği bir durum. Günümüzde insanlar birikimlerini borsada değerlendiriyor. Zaten para hatırı sayılır bir seviyeye geldiğinde kimse artık boşu boşuna beklemesini istemiyor. Sizde yatırımlarınız uzun vadede gerçekleşsin diyenlerdenseniz borsa en iyi yöntem. Özellikle paraların patladığı zamanlarda istenilen karda borsada iyi bir şekilde gözlemlenebiliyor. Ha denildiğinde para artmıyor tabii, sabır gerekli. Hayalindeki hayata paranızı değerli bir hale getirerek giriş yapmak istiyorsanız yazımızın devamını pür dikkat okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü uzun vadeli borsa yatırımlarının olmazsa olmazları yazımızın devamında.

Borsa herkes için uzun vadeli yatırım anlamına gelmez. Çoğu yatırımcı hemen al sat işine girer ve yatırımları da kazançları da kısa vadeli olur. Kazançları da kısa vadeli olur! Diyoruz çünkü uzun vadeli yatırım yapmayan, eline geçenleri anında paraya çeviren yatırımcılar işin sonunda pek bir kar elde etmediklerini görür. Borsa konusunda tecrübeli olan yatırımcılar genellikle hedeflerini de yatırımlarını da uzun vadeli olarak yaratır. İster uzun ister kısa vadeli yatırımlar amaç olsun öncelik hedef kişilerin borsa konusunda gerekli bilgiyi edinmiş olmalarıdır. Yatırımcı borsaya girmek istediğinde hem en ince ayrıntısına kadar konuya hakim olmalı hem de yatırım araçlarını iyi bir şekilde öğrenmelidir. Borsa için okumak gerekir ama detaylı bilgi için sadece okumak yeterli değil, konu hakkında detaylı eğitim veren aracı kurumlardan da faydalanmanızı öneririz.

Daha önce de belirttik hemen gerçekleşen hızlı kazanç yatırımcıların işine gelir. Nede olsa para kazanmak için beklememek gibi bir durum söz konusu. Buda oldukça cazip. Ancak konu üzerinde yapılan araştırmalara bakıldığında yatırımları kısa tutmak yerine 5-10 yıl sonrasını düşünen yatırımcıların daha karlı olduğu su geçirmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Borsada işlemde olan farklı yatırım araçları mevcut. Bu yatırım araçları zaman zaman alanında patlamalar gerçekleştirir. İyi bir borsacıda yatırım araçlarının patlama yaşayacağı anı tahmin eder. Sabrınıza güvenmiyorsanız borsaya girmenizi tavsiye etmeyiz. Çünkü araçların patlama yaşaması belki 10 belki 20 sene sürebilir.

Borsada spekülatörler bulunur. Spekülatörler kimsenin yatırım yapmadığı araçları görür ve bu alana para yatırımı yaparak ki bu paralar oldukça yüklüdür, değerin yükselmesini sağlamaktadır. Burada zor duruma düşen acemi borsacılardır. Çünkü yükselişin devam edeceğini düşünerek hemen bu alanda alım gerçekleştirerek işlem başlatırlar. Yine kar elde edecek grupta spekülatörler olmaktadır. Spekülatörler satış emri vererek arada kalan paradan kendilerine pay çıkarır, yani bu sayede para kazanırlar. Spekülatörlerin işi kolay gibi görünebilir ama oldukça riskli ve garantisi olmayan bir işlemdir. Çünkü bu grupta istediği yönde alış olmayabilir ve kar amacı güderken zarara uğranılabilir. Önemli olan her zaman borsa camiasını iyi bir şekilde analiz etmektir. Bu alanda genellikle tecrübe konuşur.

Borsada Uzun Vadeli Yatırım Neye Göre Yapılır?

Borsada Uzun Vadeli Yatırım Neye Göre Yapılır

Borsada uzun vadeli gerçekleşen işlemler ileriye dönük, geleceği düşünerek yapılan yatırımlardır. Kısa vadeli yatırımlardan da hem daha karlı hem de daha güvenlidir. Uzmanlar borsa konusunda genellikle yatırımcılara uzun vadeli yatırım hakkında tavsiyelerde bulunurlar. Sebebi ise kişilerin gerçekleştirdiği uzun vadeli yatırımı unutmasıdır. Uzmanlar yatırımların yapılıp bırakılmaması gerektiğini al-sat değil al-izle prensibinin uygulanması gerektiğini önemle belirtirler. Uzun vadeli yatırım yapmak isteyen yatırımcılar öncelikle alım satım için hangi alanı kullanacaklarını, beklentilerini hangi miktarın karşılayacağını kesin bir şekilde belirlemeli kararlarından bir daha vazgeçmemelidirler. Beklediğiniz fiyata ulaştığında hemen satış emri vermelisiniz. İstediğim noktaya geldi fiyat daha da artar gibi bir düşünceye kapılmakta yanlış olur çünkü her an fiyat dalgalanması yaşanılabilir.

Yatırımcıların dikkat etmesi gereken bir başka konu da sektör ve şirket seçimi olacaktır. Öngörü de borsada kazanmanın temel ilkelerinden bir tanesi. Bilgisayar, cep telefonu üreticilerini düşünün ilk çıktığı yıllardan bu yıllara kadar kat ettikleri yola bakın. Eğer bunları üreten kişiler gelecekte bu cihazlara bu kadar çok talebin olacağını tahmin etmeselerdi böyle bir alana para harcamaktan çekinirlerdi.

Sektörde çok farklı alanlar vardır. Yatırımcılar bunların arasından farklı ve karlı olanı seçmelidir. Bir nevi önümüzdeki 10 yıl içerisinde hangi alanın ün kazanacağını tahmin ederek ona göre yatırım yapmak daha mantıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Borsada Destek ve Direnç Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.