Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Eğitim Kredisi Nedir? Kimlere Verilir?

01.10.2018
486

Öğrenci kredisi, eğitim amacı ile kredi almak isteyen öğrencilere verilen kredi türüdür. Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, Vakıflar Bankası ve Türkiye İş Bankası tarafından öğrencilere eğitim kredisi verilmektedir. Eğitim kredileri, ihtiyaç kredisi başlığı altında verilen bir kredi türüdür ve 36 aya kadar vade yapılabilmektedir. Eğitim kredisi almak için gerekli koşulları yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Bunun için eğitim görüyor ya da görecek olmanız ve düzenli bir gelirinizin olması aranan ilk şartlar arasındadır.

Eğitim Kredisi Neden Verilir?

Eğitim kredisi öğrenim görecek olan öğrencilere verilmektedir. Kurs, okul, üniversite ya da dershane gibi herhangi bir eğitim kurumu için alınan kredilerdir. Bu kredilere eğitim kredisi ya da öğrenci ihtiyaç kredisi denilmektedir. Eğitim kredisi almak isteyen kişilerin gerekli evraklar ile ilgili bankaya başvuru yapmaları beklenmektedir.
Eğitim kredisi, ihtiyaç kredisinin bir alt başlığı olup, kişilerin maddi zorluk yaşamadan eğitim ücretlerini karşılayabilmesi için verilmektedir. Eğitim kredisinin faiz oranları diğer ihtiyaç kredilerine göre daha düşük olmakla birlikte geri ödeme yöntemleri de gelir durumuna göre planlanmaktadır.

Eğitim Kredisi Kimlere Verilir?

Eğitim kredisi herhangi bir eğitim kurum ya da kuruluşundan eğitim alacak kişilere verilmektedir. Dershane, okul, üniversite, kurs ya da özel meslek edindirme kursları gibi eğitim kurumları için verilmektedir. Düzenli gelire sahip ve kredi notu yüksek olan kişiler ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak eğitim kredisi alabilmektedir.
Eğitim kredisi sadece öğrenciye verilmemektedir. Öğrencinin velisi de öğrenim belgesi, kayıt belgesi ya da eğitim kurumundan alınan faturayı ilgili bankaya göstererek eğitim kredisi başvurusu yapabilmektedir.

Öğrenci İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Öğrenci kredisi nasıl alınır günümüzde eğitim kredisi almak isteyenler tarafından merak edilen bir sorudur. Birçok banka gerekli şartları yerine getiren öğrenciye ya da ebeveynine ihtiyaç kredisi vermektedir. Gerekli belge ve şartları yerine getiren her birey öğrenci kredisi alabilmektedir.

Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Öğrenciye ihtiyaç kredisi veren birçok banka bulunmaktadır. Eğitim kredisi sadece Türkiye’de değil birçok ülkede de verilmektedir. Yurt dışında eğitim kredisine loan denilmektedir ve birçok ülke gençleri eğitim alanında verdikleri kredi ve kampanyalar ile desteklemeye çalışmaktadır. Bazı öğrenci kredileri sadece okul masraflarını değil gerekli olabilecek tüm ihtiyaçları kapsamaktadır. Yurt masrafı ve kitap masraflarını da karşılayan krediler bulunmaktadır. Türkiye’de eğitim kredisi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Vakıfbank öğrenci kredisi veren bankaların başında gelmektedir. Uygun faiz oranları ve geri ödeme koşulları ile birçok müşteri tarafından Vakıfbank tercih edilmektedir.
 • Denizbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • ING Bank
 • Halk Bankası
 • Akbank
 • Şekerbank eğitim kredisi veren bankalar arasında bulunmaktadır.

Eğitim Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Eğitim kredisi başvurusunda gerekli olan birçok belge bulunmaktadır. Bu belgeler başvuru yapılacak bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğitim kredisi başvurusunda bulunacak kişilerin daha önceden herhangi bir banka tarafından kara listeye düşmemiş olmaları ve kredi notlarının iyi olması gerekmektedir. Kredi notu iyi olan vatandaşlar, ilgili krediye bankaların internet şubesi ya da mobil uygulaması aracılığı ile de başvuru yapabilmektedirler. Eğitim kredisi başvurusunda istenen evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi
 • Gelir durumu gösteren; maaş bordrosu, maaş cüzdanı ya da SGK’dan alınacak herhangi bir gelir belgesi
 • Eğitim görülecek kuruma kayıt belgesi ya da öğrenci belgesi
 • Eğitim görülecek kurumdan alınacak eğitim bedelini gösteren makbuz, fatura ya da dekont gerekli evraklar arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız İkinci El Araba Veren Yerler (GÜNCEL) 2021 başlıklı makalemizde Galeriden Senetle İkinci El Araba, İkinci el taksitli araba satışı ve Peşinatsız taksitle araba veren galeriler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.