Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Eğitim Kredisi Şartları (GÜNCEL)

05.09.2018
563

Öğrenci kredisi koşulları arasında herhangi bir eğitim kurumuna kayıt olmak ve bu durumu kanıtlayabilmek öncelikli olan husustur. Başvuru yapacak kişinin düzenli bir geliri olması ve krediyi geri ödeyebilme güvencesi verebilmesi de bankalar için oldukça önemli bir etkendir. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi gibi bankalar öğrencileri desteklemekte ve ihtiyaç kredisi başlığı altında eğitim kredisi vermektedir. Her şart bankalara göre değişmekle birlikte istenen çoğu evrak ve koşul temelde benzerlik göstermektedir.

Eğitim Kredisi Nedir?

Eğitim kredisi, eğitim alacak kişileri desteklemek amacı ile bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. İhtiyaç kredisi olarak bilinen eğitim kredileri uygun faiz oranları ve geri ödeme koşulları ile başvuru sahiplerine sunulmaktadır. 50.000 Türk Lirasına kadar öğrenci kredisi veren birçok banka bulunmaktadır. Eğitim kredisi, uygun ödeme koşulları ile bireylerin eğitim hayatlarına katkı sağlamayı amaçlayan ve öğrenim durumunu destekleyen bir ihtiyaç kredisidir. Sadece Türkiye’de değil birçok ülkede de eğitim kredisi verilmektedir.

Eğitim Kredisi Kimlere Verilir?

Öğrenim kredisi kimlere verilir; eğitim kredisi öğrenim görecek kişilerin talepleri üzerine verilmekte olan bir ihtiyaç kredisi alt türüdür. Öğrenci kredisi olarak da bilinen eğitim kredisini alabilmek için bir kurumda eğitim almanız ya da alacak olmanız gerekmektedir. Eğitim görülebilecek kurumları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Üniversite
 • Dil kursu
 • Meslek edindirme kursu
 • Lise
 • Yurt dışı eğitimi
 • Yüksek lisans
 • Doktora
 • Kurs gibi eğitim kurumlarında eğitim alacak kişiler öğrenci kredisine başvurabilmektedir. Öğrenci kredisi başvuru yapmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şart ve tamamlamaları gereken belgeler bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren herkes öğrenci kredisine başvurabilmektedir.

Öğrenci Kredisi Gerekli Evraklar

Öğrenci kredisi için birçok evrak gerekmektedir. Başvurusu sırasında başvuru formu bankalar tarafından size verilecek olup müşteri temsilcisi ile birlikte doldurulmaktadır. Başvuru formunun yanı sıra gelir durumunuzu ve bir kurumda kayıtlı olduğunu gösteren belgeler de istenmektedir. Öğrenci kredisi için istenen belgeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi
 • Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil iseniz vatandaşı olduğunuz ülkenin kimlik kartı ve vatandaşlık numaranız istenecektir.
 • Gelir durumuzu gösteren belge istenmektedir. Maaş bordrosu ya da maaş kartı ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca e-Devlet kapısı üzerinden de Sosyal Güvenlik Kurumu menüsünden SGK hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz. Bankalarınız hem geçmiş deneyimlerinizi ve ne kadar süre ile çalıştığınızı hem de güncel işinizi, gelirinizi hem de çalışma sürenize ulaşabilir. Detaylı bilgi vermek bankaların kredi vermek oranını arttırmaktadır.
 • Eğitim kurumuna kayıt olduğunuza kanıtlayan öğrenci belgesi ya da kayıt belgesini de bankaya sunmanız gerekmektedir.
 • Eğitim kurumunun talep ettiği ücreti gösteren fatura, makbuz ya da banka dekontu da başvuru sırasında talep edilen öncelikli belgeler arasındadır.

İLGİLİ KONU: Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Eğitim Kredisi Şartları Nedir?

Eğitim kredisi alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Eğitim kredisi şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Aylık düzenli bir gelire sahip olmanız kredinizin onaylanması için oldukça önemli bir şarttır. Krediyi geri ödeyebileceğiniz bankalara kanıtlamak zorundasınız.
 • Başvuru sırasında kefil gösterebilir ya da üzerinizde bir malvarlığı var ise ipotek ettirebilirsiniz. Eğer sizin düzenli geliriniz yok ise ebeveyniniz de başvuru yapabilir.
 • Bir eğitim kurumunda öğrenim görecek olmanız ve bunu kanıtlayan belgelere sahip olmanız gerekmektedir.
 • Kredi notunuzun yüksek olması ya da kredi alabilecek bir nota sahip olmanız gerekmektedir. Kredi notu düşük olan kişilere çoğu banka kredi vermemektedir. Ancak kredi notu düşük vatandaşlara da kredi veren bankalar bulunmaktadır. Bu krediler ise ihtiyaç kredisi olup eğitim kredisi değildir ve faiz oranları oldukça yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Vatan Bilgisayar’dan Odeabank İle Telefon Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.