turkce dublaj film izle turk erotik film izle erotik filmler izle turkce likit elektronik sigara

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

2 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 52 votes, average: 5,00 out of 5 5,00 ( 2 kez oylandı )

Emekli nedir? Emekli: Kanunlarca belirlenen sürelerde çalışarak belirlenen süre sonunda veya yaşlılık, hastalık, gibi durumlarda çalışmadığı halde maaş bağlanan kişilere emekli ya da tekaüt denir. Emekli olan bir kimsenin yeni  hayatında bazı değişikler olur bunların başında ekonomik değişiklik buna bağlı olarak tan hayat standardının düşmesi. Daha önce çalıştığı sürelerde yüksek maaş alan bir kimse neredeyse yarı yarıya maaşı düşmektedir.  Bu da hayatını olumsuz etkilemektedir bazı emekliler  emekli olmadan önce almış oldukları maaşla  emekli maaşı arasındaki  farkı kapatmak için kredi çekmek istemektedirler fakat kredi faizleri çok yüksek olduğundan ödeme zorlukları nedeniyle yasal takiplere düşmektedirler. Ülkemiz Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bazı önlemler almaktadır. Bankalarla anlaşma yoluyla emeklilere nakit kredi avans kredi gibi faizsiz kredi vermeleri bakımından çalışma yapmaktadır.

Ülkemizde Eylül 1999 yılından itibaren emekli olma yaşı erkekde 60, bayanlarda 58 olarak yasallaşmıştır. Yıl itibariyle 25 yılını tamamlamış olması gerekir bazı mesleklerde yıpranma payı emekli yılından düşülmektedir.

İşçiler için ise Eylül 1999 tarihinden itibaren erkek 60 yaş ve 7000 iş günü kadın 58 yaş ve 7000 işgününü doldurmalarıyla emekli olurlar

Bağ kurlular için emeklilik yaşı 01.01.1999 dan sonra işe başlayan erkekler için 60 yaş ve 9000 gün sayısı ile emekli olabilirler. Kadınlar ise 1 Ekim 1999 yılı itibariyle 18 yıl ve sonrası pirim ödemesini yapmış ve 7200 gün 20 yılını doldurup emekli olabilirler. Bu şartları yerine getirmeyen kadınlar yaşını da tamamlamak zorundalar. 5400 iş gününü doldurmuş kadınlar 60 yaşında emekli olurlar

Ülkemizde emekli sayısı oldukça fazla olmakla birlikte daha önceki yıllarda genç yaşlarda emekli olanları da sayarsak bir hayli emeklinin bulunduğunu görürüz. Her emeklinin maaşını bankalar vermektedir. Pasta büyük olunca bankaların iştahları kabarmaktadır. Pastanın büyük dilimini devlet bankaları ve PTT almaktadır. Emeklilerin maaşlarını bankalarına aktarmak için birbirleriyle yarış halinde olan bankalar değişik kampanyalar düzenlemekteler bunlardan biriside faizsiz kredi. Bankalar 2017 yılı için faizsiz kredi üzerinde durmaktalar. Emekli maaşlarının çokluğu düşünülecek olursa bankaların yeni kampanyaları yapmaları kaçınılmaz oluyor.

Faizsiz kredi alacak emeklilerden kimler yararlanabilir. Kimler yararlanamaz

  • Bankalara borcu olanlar yararlanamaz
  • Kredi notu puanının düşük olması yararlanamaz
  • Kara listede bulunanlar yararlanamaz
  • Devlete borçları olanlar yararlanamaz
  • Emekli olan tüm Vatandaşlar (SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı SGK) Yararlanabilir.
  • Kredi notu yüksek olanlar (1500 ve üzerinde puana sahip olanlar rahatlıkla alabilirler)
  • Kredi borcu veya finansal kuruluşlara diğer borçları olmayanlar yararlanabilir.
  • Kara Listede olmayanlar yararlanabilirler
  • Finansal olarak Yasal takipte olmayanlar (kara liste )faydalanabilirler.

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Bazı bankaların şimdiden emekli maaşlarını aldıkları bankalardan nakit avans olarak 3 maaş katı avans vermektedirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tarafından yapılan diğer bir çalışmada 10 maaşa kadar faizsiz kredi verilmesidir.

Genelde bu çalışmalar ilk etapta kamu bankalarıyla yapılan protokoller çerçevesinde hayata geçecektir. Çalışmalar hızlı bir şekilde sürdürülmektedir.

Emeklilerin azda olsa nakit ihtiyacını karşılayacak bu düzenlemeler tüm bankalara yayılarak devam edecektir. Özellikle maaşlarını alan bankalar tarafından faizsiz kredi verilecektir.

Verilen krediler uzun vadeli olmamakla birlikte miktarı da o kadar fazla olmayacaktır.

Bazen ekonomide meydana gelen daralmalar ve emeklilerin acil parasal ihtiyaçlarını gidermek için faizsiz kredi kaynakları yaratmak için kamu kuruluşları bankalarla çalışma içeresindeler.

Başta kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankası olmak üzere 12 ay ötelemeli ve faizsiz krediyi emeklilere verecekler. Kredi limiti 10 emekli maaşı kadar üst limit olacak emeklilerin istemeleri halın de daha da az alabilecekler.10 maaş kredi emeklilerin maaşlarını aldıkları bankalar tarafından verilecektir. Alınan kredi sözleşmede belirtildiği şekilde aylık ödenecekse emeklinin maaşından kesilerek tahsil edilecektir. Kredi alındıktan sonra maaşlarını aynı bankadan almaya devam etmeleri gerekir.

Eğer çalışmalar tamamlanırsa birçok emeklinin bayram ve yaz hayalleri gerçekleşecek

Bir önceki yazımız olan Kredi Alabilmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Lazım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar YAPILAN YORUMLAR