Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

En Kolay Kredi Veren Bankalar

18.09.2018
445

Koşulsuz kredi veren bankalar, birçok kişi için merak konusudur. Bankalar kredi imkanı sunarken, kredi verecekleri kişilerin ödeme gücüne sahip olmasını isterler. Günümüzde pek çok vatandaş, kredi çekmesine rağmen kredi borçlarını ödeyememektedir. Bankalar da bu durumun yaşanmaması için, kredi vermeden önce belirli kriterleri değerlendirirler. Bu kriterlerden en önemlisi, kredi notudur. Kredi notu yüksek kişileri çok daha kolay kredi imkanı tanınmaktadır. Ancak kredi notu düşük olanlar, riskli gruplarda yer aldığı için kredi almaları daha zordur. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar günden güne artmaktadır. Bankalar arasındaki hizmet çeşitliliği, bir çeşit rekabete dönüşmüştür. Kredi imkanları sunulurken, şartlar git gide daha da hafiflemektedir. Önceden kefilsiz kredi verilmezken şimdi birçok banka kefil istemeden kredi verebiliyor. Üstelik kredi başvurunuzu şubeye gitmeden, İnternet Bankacılığı veya Telefon Şubesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Tablosuna Göre Kredi Hesaplama:

Bankalara yaptığınız kredi başvuruları değerlendirilirken, birçok kritere bakılarak değerlendirilme yapılır. Her bankanın dikkat aldığı bir kredi tablosu vardır. Bu kredi tablosunda riskli gruplar içinde yer alıp almamanıza göre kredi alma imkanınız değişecektir. Kredi tablosundaki gruplar şu şekildedir:

 1. 1-699: Çok riskli
 2. 700-1099: Orta riskli
 3. 1100-1499: Az riskli
 4. 1500-1699: İyi
 5. 1700-1900: Çok iyi

800 puana kredi veren bankalar da en çok araştırılan aralıklardan biridir. Birçok kişi gelir durumu ve kredi kartı borcu sebebiyle hemen hemen 800 puan civarında seyreder. 800 puan orta riskli gruplara girer. Bu aralıkta kredi taleplerinizin geri çevrilmesi olasıdır. Ancak 800 puana da kredi veren bankalar bulunur.

Şubeye Gitmeden Kredi Veren Bankalar:

Eskiden kredi almanın birçok detayı bulunurdu. Artık kredi almak da birçok bankacılık işlemi gibi kolaylaştı. Mobil uygulamaların kullanımının arttırılması amacıyla da kredi başvurularını mobil uygulamadan halledebilmek mümkün hale geldi. İnternet şubesi ve telefon bankacılığı kanallarını kullanarak kredi başvurusu yapabilmeniz mümkün. Kredi başvurunuzun cevapları size ya SMS olarak iletilecektir, ya da aranacaksınızdır. Şubeye gitmeden kefilsiz kredi veren bankaları sayısı da her geçen gün artmaktadır. Kredi notuna bakmayan bankalar şeklinde aramalar yapılsa da, her banka kredi notunuza bakar. Ancak risk grubunuza bakarak daha yüksek faizler belirler.  Şubeye gitmeden kredi veren bankalar da, bu hizmeti sunarken daha yüksek faiz oranları çıkarabilir. Kimisi kefil istemezken kimi kefil ister. Bazen de dosya incelemesine tabi tutulabilirsiniz. Şubeye gitmeden kredi veren bankalar şu şekilde sıralanır:

 1. CepteTeb
 2. ING Bank
 3. İş Bankası
 4. Garanti Bankası

Sayılan tüm bu bankalarda kefil ve evrak şartı yoktur. Kolayca kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şubeye gitmeden kredi veren bankalar, müşterisi olma şartını da koşmamaktadır. ING Bank, Odeabank, Aktif Bank, CEPTETEB, Enpara, Finansbank, Vakıfbank, Garanti, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi ve Akbank kolay kredi kullanabileceğiniz bankalardır. Bu bankalardan 50 bin TL’ye kadar kredi kullanmanız mümkündür. Ancak her bankanın kendine özgü şartları bulunur.

Online Kredi İçin Başvuru Şartları:

Bankalar, kredi imkanları sunarken günden güne daha çeşitli politikalar izlemektedir. Online kredi kanalıyla başvuru yapmak isteyen kişiler, normal şartlara göre birtakım koşulları da yerine getirmelidir. Yaş kısıtlaması ve gelir kriterleri bu aşamada oldukça önemlidir. 18 yaşından küçüklere kredi verilmemektedir. Aynı zamanda, gelir kriterlerine göre kredi alma şansınız değişmektedir. Kredi tutarınız ve taksitlendirmeniz hesaplanırken, gelir seviyeniz ve ödeme gücünüz hesaba katılacaktır. Gelir gücü daha iyi olanlar, kredi imkanlarından kolaylıkla faydalanabilirler. Ancak herkesçe de bilinir ki, gelir gücü yüksek olanlardan çok gelir gücü düşük olan kişiler krediye ihtiyaç duyar. Haliyle kredi başvurularında gelir gücü yüksek olmayanların da kredi almaları için belirli yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden en sık kullanılanı, kredi notu yüksek bir kişinin kefil gösterilmesidir. Taşınmazını ipotek ettirmek de, kredi alma yolunda atabileceğiniz sağlam adımlardan biridir. Online kredi başvurularında vade süresi 3 aydan başlamaktadır. 48 aya kadar uzanabilen vade seçeneklerinden sizin için en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Bu değerlendirmeyi yaparken ödemelerinizi dikkate almanız gerekir. Taksit tutarlarınızı ve vade uzunluğunuzu iyi belirlemeniz, kredi borcunuzu kolaylıkla ödemeniz için önemlidir.

Kredi Kullanma Şartları Nelerdir?

Her bankanın ve her kredi tipinin kendine has şartları bulunur. İhtiyacınıza göre, bankalarla anlaşmaya vararak şartlarınızı düzenleyebilirsiniz. Ancak bazı şartlar vardır ki, hemen hemen her durum ve her banka için aynıdır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. 18 yaşını doldurmak,
 2. Kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli olması,
 3. İpotek verilecekse eşin rızası yazılı olarak bankaya verilmeli,
 4. Konut kredisi hariç, en fazla 48 ay vade talep edilmesi,
 5. Gelirin resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan edilebilmesi

Kredi Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evraklar ve dosyalar hemen hemen her işte formaliteler kapsamına girer ve uğraşmak can sıkıcıdır. Bunlardan da öte, bankaya gittiğinizde eksik bir evrak olursa, tekrardan evrak toparlamaya uğraşmak daha da kötü olabilir. İşte böyle durumlarla karşılaşmamak adına, kredi çekilmesinde talep edilen belgeleri önceden bilerek hazırlamanız önem taşır. Bu belgeler her bankada ve her kredi tipinde değişiklik gösterebilse de, genel olarak şu şekilde sıralanır:

 1. Kimlik Belgesi
 2. Maaş Bordrosu
 3. SGK Dökümü
 4. İkametgah Belgesi
 5. İş Yeri İmza Sirküleri
 6. Taşır Ruhsat veya Fatura
 7. Konut Tapu Fotokopisi
 8. Varsa ek gelir belgesi

Taşıt ruhsat ev fatura evrakları, genel olarak taşıt kredilerinde talep edilir. En çok talep gören kredi tiplerinden biri de taşıt kredisi olduğu için, genel liste içinde yer almaktadır.

Kolay Kredi Veren Bankalar ve Özellikleri:

Kredi başvurusu yaparken başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasını istemezsiniz. Reddedilen kredi başvuruları kredi notunun düşmesinde de büyük bir rol oynar. Bu yüzden sürekli olarak kredi başvurusu yapma ve ret üzerine ret almak sadece size zarar verecektir. Bu yöntem yerine, önceden ilişiğiniz olan bankaya başvurma yolunu tercih etmelisiniz. Bankaların en çok önem verdiği konu, müşteriyi tanımaktır. Müşteriyi en iyi tanıyan banka da, kredi kartı kullandığınız ya da hesap açtığınız bankadır. İşlemlerinizi ve ödemelerinizi kolaylıkla takip ettiğinden, kredi verme ihtimali de daha yüksek olacaktır.

 1. Türkiye İş Bankası: 3 ay ve 48 ay arasında değişen vade imkanlarıyla, size en uygun taksit tutarını belirleyerek nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Hemen hemen her dönem yapılan kampanyalardan da faydalanmak, daha hesaplı bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. İnternet Bankacılığı ve Telefon şubesi de bu hizmetler için 7/24 hizmet vermektedir.
 2. QNB Finansbank: QNB Finansbank üzerinden yapılan kredi başvurusu, sadece birkaç dakika sürmektedir. Ardından kredi başvurunuzun cevabını SMS kanalıyla alabilirsiniz. Kredilerin en alt tutarı 1000 TL olarak belirlenmiştir. Kendi müşterilerine özel kampanyaları mevcuttur.
 3. Yapı Kredi Bankası: Oturduğun yerden kredi al sloganıyla, belgesiz ve kefilsiz olarak internet şubesi üzerinden başvuru imkanı sunan Yapı Kredi Bankası’nda her müşteriye özel kredi limitleri bulunmaktadır. Bu kredilere başvururken kredi puanınız gözetilir ve uygun faiz oranlarından faydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız İkinci El Araba Veren Yerler (GÜNCEL) 2021 başlıklı makalemizde Galeriden Senetle İkinci El Araba, İkinci el taksitli araba satışı ve Peşinatsız taksitle araba veren galeriler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.