Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi

21.04.2017
745

30.000 TL sıfır faizli esnaf kredisi, işletmelerin geliştirilmesinde önemli bir destek olarak görülmektedir. Esnafların yoğun talep gösterdiği bu kredi, borçların kapatılması için de kullanılabilmektedir. Sadece esnaflar değil sanatkarlar da bu krediye başvurabilir. Faizsiz olması sayesinde, kredinin geri ödemesinde de daha uygun ödeme planları oluşturabilmektedir. Bankalardan kredi kullanmak istemeyenler, bu krediye başvurabilir. Kredi, gerekli şartları sağlayan kişilere verilmektedir. Bu nedenle, başvuruda bulunmadan önce kredi şartları ile ilgili bilgi sahibi olunmalıdır.

Esnafa 30.000 TL Faizsiz Krediden Faydalanabilmek İçin Gerekli Şartlar

Esnafa faizsiz kredi 2018, Türkiye Halk Bankası ile yapılan anlaşma ile sunulmaktadır. Krediden faydalanmak isteyen kişilerin, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi’ne üye olması gerekir. Yalnızca kooperatif üyesi kişiler bu krediden faydalanabilmektedir. Üyeliği bulunmayanlar, işletmelerinin kayıtlı olduğu bölgedeki kooperatiflere başvurmalıdır. Krediden faydalanan küçük ve orta sınıf esnaf grupları, işlerini önemli ölçüde büyütebilmektedir. Banka ile işbirliği içerisinde sunulan bir kredi olduğu için kredi notunun da önemi büyüktür. Kredi notu çok düşük olan kişilerin başvurulardan olumlu sonuç alma ihtimali azdır. Kredi notunun yüksek olabilmesi için bankalara olan borçların düzenli bir şekilde ödenmiş ya da ödeniyor olması, borçlarda taksitlendirme yapılmamış olması ya da kara listede isim geçmemiş olması gerekmektedir.

Kredi notu düşük olanlar, esnafa 30 bin TL faizsiz kredi 2018 başvurusunda bulunmadan önce var olan borçlarını kapatarak kredi notlarını yükseltmeye çalışabilir. Bu sayede, faizsiz krediden yararlanabilme şansı da arttırılacaktır. Kredi notunun yüksek olması, kredi başvurusunun kabul göreceği anlamına gelmemektedir. Bunun için diğer kriterlerin de sağlanması gerekir. Kredi ile ilgili şartlar şunlardır:

 • Krediye başvuracak olan kişinin ikamet adresi ya da iş yeri adresi, başvurduğu kooperatifin bölgesinde olmalıdır.
 • Geçmişte esnaflara sunulan devlet desteklerinden yararlanılmamış olması gerekir.
 • Aynı iş yeri için bir kez kredi kullanılabilir.
 • Başvuru sahibinin son 1 yıl içerisinde esnaflığını ya da vergi mükellefiyetini sonlandırmamış olması gerekir.
 • Aynı anda birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi üyesi olan kişilere kredi verilmemektedir.

Faizsiz Esnaf Kredisinde Geri Ödeme Planı

Esnafa faizsiz kredi müjdesi, uzun vade süresi ile de sevindirdi. Bu sayede, ödenmesi gereken taksitler daha düşük tutulmaktadır. 5 yıl vade ile geri ödeme yapılabilmektedir. Kredilerde faiz oranı sıfır olduğu için kullanılan miktar kadar geri ödeme yapılması gerekmektedir. Normalde ödenmesi gereken faiz farkı devlet tarafından karşılanmaktadır. Avantajlı bir kredi olsa da, geri ödenmesinde dikkatli olunması gerekir. Kredinin ödenememesi, devlete karşı borçlanmaya neden olur. Kredi taksitlerinin zamanında ödenmesine dikkat edilmelidir. Geciktirilen her gün için borç tutarına göre gecikme faizi uygulanmaktadır. Borçlar çok uzun süre geciktirildiğinde, icra talebinde bulunulabilir. Bu nedenle kredi kullanmak isteyenlerin başvuru yapmadan önce iyi düşünmesi gerekir.

Faizsiz Esnaf Kredisine Başvuru Nasıl Yapılır?

Esnafa Faizsiz Kredi Halk Bankası ile yapılan anlaşma ile sunulmaktadır. Kredi kullananlar, kredilerini bu bankadan alabilmektedir. Kredi başvuruları da Halk Bankası şubelerinden gerçekleştirilebilir. Banka şubelerinden gerçekleştirilen başvurular, doğrudan tamamlanmış olur. Kredi için Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi’ne de müracaat edilebilir. Kooperatif üzerinden başvuru yapıldığında bazı prosedürlerin izlenmesi gerektiğinden, başvuru süreci daha uzun olabilmektedir. Kooperatiflere gelen başvurular öncelikle Halk Bankası’na iletilmektedir. Halk Bankası, iletilen başvuruları inceleyerek başvuru sahibi hakkında bilgi toplar. Kişi kredi kullanımı için uygun görüldüğünde, hesabına kredi miktarı yatırılmaktadır.

Kredi kullanmaya hak kazananlar, kredi tutarını tamamen çekememektedir. Eski dönemlerde uygulanan kredide 2.500 TL kesinti uygulanıyordu. Güncel kredide ise 500 TL kesinti uygulanmaktadır. Kredi kullananların eline 30.000 TL yerine 29.500 TL geçecektir. 500 TL’lik kesinti yapılmasının sebebi, bazı masrafların karşılanmasıdır. 500 TL’lik kesinti, 1 yıllık komisyon ücreti olarak tahsil edilmektedir. Kredi başvurusu kooperatif üzerinden gerçekleştirilirse, kooperatif ortaklık payı olarak da 100 TL tahsil edilmektedir. Kredi borcu bitenlere, 300 TL bloke tutar geri ödenir.

Gayrimenkul ipoteği göstererek kredi kullananlardan da bazı masraflar alınmaktadır. Kredi notu düşük olanlar, kredi başvurusundan onay alabilmek için gayrimenkul ipoteği ya da kefil gösterebilirler. Gayrimenkul ipoteği ile kredi kullanıldığında, her yıl dönümünde 500 TL komisyon ücreti alınmaktadır. Gayrimenkul değerinin ölçülmesi için 450 TL ekspertiz ücreti alınmaktadır. Tapuya ödenmesi gereken ipotek masrafı ise yaklaşık 250 TL’dir.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

30.000 TL Faizsiz Esnaf Kredisi başvurusu için aşağıda listelenen belgelerin hazırlanması gerekir:

 • 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet vergi levhası fotokopisi
 • 2 adet oda kayıt belgesi
 • 2 adet esnaf sicil günlük tasdiknamesi
 • Nüfus kayıt örneği ile birlikte 2 adet ikametgah belgesi
 • Kooperatife yeni üye olacak esnaflar için 2 adet vesikalık resim
 • 2 adet vergi dairesi mükellefiyet belgesi
 • 2 adet yıllık ciroyu gösteren belge

Esnafa faizsiz kredi için gerekli belgeler, kefil olarak gösterilecek kişiler için de hazırlanmalıdır. Kefilin esnaf ya da memur olmasına göre belgelerde değişiklikler olabilmektedir. Esnaflık yapan kefiller için hazırlanması gereken belgeler şunlardır:

 • 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet vergi levhası fotokopisi
 • 2 adet oda kayıt belgesi
 • 2 adet esnaf sicil günlük tasdiknamesi
 • Nüfus kayıt örneği ile birlikte 2 adet ikametgah belgesi
 • 2 adet vergi dairesi mükellefiyet belgesi

Kefil olarak gösterilecek kişi memur ise 657’ye tabii olması gerekmektedir. Memur kefillerin evrakları ise şunlardır:

 • 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği ile birlikte 2 adet ikametgah belgesi
 • Üzerinde “maaşta haciz yoktur” yazısı bulunan, onaylı maaş bordrosu

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Şartları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar