Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Şartları

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 5,00 ( 1 kez oylandı )

Durgun piyasa yüzünden devlet tarafından verilen 60 ay vadeli olup aylık ödeme tutarı 500 TL olan ve en önemlisi 30.000 TL gibi büyük bir parayı zor durumlar içerisinde olan esnaf için kredi başvuruları başladı. Daha önce yapılan kredide başvuru yaparken ödenen masrafların 3-4 bin lirayı bulduğu için çoğu esnafın başvuru yapmamasına neden olmuştu. Yeniden düzenlenmeyle sadece 500 TL’lik bir kesinti ile kredi alınacak. Başvuru yapacak olan esnaf Halkbank ve esnaf kefalet kooperatifi destekli olarak 30.000 TL faizsiz kredi verilecek. 0 faizli olarak alınacak kredi başvurusu için kooperatiflere ve Halkbank şubelerine giderek kredi başvurusu yapılmalı. O halde bütün detayları ile anlatalım.

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Şartları

30 bin TL’lik Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Kredi için öncelikle esnafın 3 yıl ustalık belgesi sahibi olması gerekiyor. Son 1 yıl içinde de dükkânın veya işletmenin kendi adına kurduğunu belgelemesi gerekiyor.  30bin lira kredi çekerim rahat bir şekilde dükkâna hiçbir şey yapmam diyenler içinde kötü bir haberimiz var.

Devlet hibe kredi başvurusu

sırasında krediyi ne amaçla makine mi, ekipman mı, ham madde için mi aldığınızı belirtmenizi yazılı olarak istiyor.  Daha önceden ertelediğiniz veya taksitlendirdiğiniz kredi borcunuz var ise bu borcunuzu ödemeden kredi başvurusu yapamıyorsunuz. Yapsanız dahi hemen reddedilir.
Bir başka kredi başvurusu yaptığınız ya da krediyi aldığınız kamu kuruluşları yüzünden krediyi almak için bu konuda devlet sizden taahhütname istemektedir. Bütün işlemleri yaptım, krediyi aldım diyorsanız taksitlerinizi zamanında ödememeniz durumunda, Bankanın imza aşamasında belirlediği oranları ödemeye mahkûm olacaksınız anlamına gelir. Daha önce Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatiflerinden kredi başvuru yapıp alan işletmeler 30 bin liralık bu krediyi asla alamıyorlar. Tek bir seçenek dahilinde alıyorsunuz oda özel bankalara kredi borcunuz varsa başvuruyu yapabiliyorsunuz.

Krediden Kesinti Kaç Lira Olacak
30 bin liralık krediyi çektiğinizde 27.500 TL gibi bir rakam geçeceği belirtiliyordu. Ancak Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci, “Esnafımızı mağdur bırakmamak için kesintileri en alt limite çektik. Bundan sonra 500 TL’lik kesinti olacak ve 29.500 TL para esnafımıza ulaşacak’’ dedi.

Kredinin Bütün Ayrıntıları
• Krediyi almak için esnaf kooperatiflerinden kredi almamış olmak.
• Halkbank’tan Hazine Destekli hiçbir kredi almamış olmak.
• KOSGEB destekli hibe kredisi kullanmamış olmak.
• Bankaya ait kredi borcunuz olması bu krediyi almaya engel teşkil etmiyor.
• Krediye başvurmak için esnaf kooperatiflerine ve Halkbank şubelerine gitmeniz yeterlidir.
• Bütün işlemleri hallettikten sonra krediniz onaylandığı an esnaf odasına kayıtlı değilseniz, kayıt olmak zorundasınız.
• Krediyi almak için ipotek göstereceğiniz bir gayrimenkulünüz veya kefil istenecektir.

Krediyi Alırken ve Öderken Ne kadar Kesinti Olacak
• 100 TL kooperatiften kullanılırsa kooperatife ortalık payı vermek zorundasınız.
• 300 TL Bloke tutar olarak adlandırılan ve borcunuz bittiğinde size hemen ödemesi gerçekleştirilecek tutar.
• Bakanımızın da açıkladığı o 500 TL’lik kesinti 1 Yıllık Komisyon ücreti oluyor
• Banka hayat sigortası olarak kesebileceği ve 360 liraya kadar çıkacağı tutar

İpotek olarak göstereceğiniz gayrimenkulünüz içinde kredi kullanmadan önce bazı masraflar var.
• 250 TL’ye varan tapuya ödemek zorunda olduğunuz ipotek masrafınız
• 450 TL Kooperatiflere ödenecek Ekspertiz. (Bazı kooperatifler bu ücreti almayabilir)
Ve en çok can sıkan noktada krediden her yıl 500 TL komisyon alacakları. Bunu maalesef ödemek zorundasınız.

Bu kadar masraf sonucunda kredinizin 5 yıllık maliyeti (ekspertiz ve ipotek masraflarını içine katarsak) 3.600 TL oluyor. Oda 1 yıllık olarak ödemek dahilinde kooperatife veya bankaya 30.000TL olarak geri ödeyeceksiniz anlamına gelmektedir.


Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Şartları YAPILAN YORUMLAR