Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Şartları 2020

26.01.2020
671

Esnaf kredisi başvurusu için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Başvuru sahipleri, belirlenen kriterlere göre incelenerek kredi almaya uygun görülen kişiler belirlenir. Kredi için sınırlı bir bütçe ayrıldığından, başvuru yapan her esnafa kredi sağlanamamaktadır. Kredi başvurusunda bulunmadan önce başvuru şartları incelenmeli ve şartlara uygun olmayan noktalar varsa düzeltildikten sonra başvuru yapılmalıdır. 30.000 TL olarak verilen faizsiz esnaf kredisi Halk Bankası aracılığı ile verilmektedir. Kredide ödenmesi gereken faiz farkı devlet tarafından karşılandığı için kredi kullanan kişilerin tekrar bir fark ödemesine gerek kalmamaktadır. Kullanılan kredi tutarı kadar geri ödeme yapılır. Bu nedenle, bankalar tarafından sunulan kredi ürünlerine göre daha avantajlıdır. İşletmelerini büyütmek isteyenler ya da işletmelerini büyütmek için daha önceden borçlanmış ve borçlarını kapatmak isteyenler krediye başvuru yapabilir. Kredinizi çekmeden önce faizsiz esnaf kredisi başvuru şartları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuru Şartları

Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 ile ilgili en önemli şartlardan birisi, Kooperatif üyesi olmaktır. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi üyeliği bulunanlar, üyelik belgeleri ile birlikte kredi başvurusunda bulunabilir. Üyeliği bulunmayan esnaflar, en kısa sürede üyelik işlemlerini tamamlamalı ve daha sonra kredi başvurusunda bulunmalıdır. Kooperatifler, bulundukları bölgeden sorumlu oldukları için işletme hangi ilde ya da ilçede ise ilgili kooperatife kayıt olunması gerekir. Kooperatifin bulunduğu yer ile işyerinin adresi tutarlı olmalıdır. Başvurularda bu kritere de dikkat edilmektedir. Başvuru sahibinin de kooperatif ile aynı bölgede ikamet etmesi gerekir.

Kredi ile ilgili bir diğer önemli şart ise kredi notunun yüksek olmasıdır. Banka işbirliği söz konusu olduğunda, kredi notu önemli bir kriter olmaktadır. Kredi notu düşük olanların başvuruları genellikle reddedilmektedir. Daha önceden ödenmemiş borçlar, geciktirilmiş ödemeler, kara liste geçmişi gibi durumlarda kredi notu çok düşük seviyelere inebilmektedir. Faizsiz esnaf kredisine başvuru yapmadan önce kredi notu kontrol edilebilir. Kredi notunu öğrenmek isteyenler, müşterisi oldukları bankalardan belirli bir ücret karşılığında bilgi alabilirler. Kredi notu çok düşük ise yükseltilmeye çalışılmalıdır. Bu anlamda var olan borçlar kapatılmaya çalışılabilir ya da kullanılmayan kredi kartları iptal edilebilir. Kredi notu çok yüksek olmayan kişiler kefil ya da ipotek göstererek de başvurulardan onay alabilirler.

Daha önce bu kredi desteğinden faydalanmış olanlara tekrar kredi verilmemektedir. Daha önce kullanılmış devlet destekleri de başvurulardan ret cevabı almaya neden olabilir. Aynı iş yeri için yalnızca bir kere kredi verilebilmektedir. Başvuru sahibinin birden fazla işletmesi varsa, kredi kullanmadığı işletmeleri için kredi başvurusunda bulunabilir. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin, başvuru yapılan tarihten itibaren son 1 yıl içerisine esnaflığını sonlandırmamış olması ve vergi mükellefiyetinin devam etmesi gerekmektedir. Farklı bölgelerdeki Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatiflerinde birden fazla üyeliği olanlara da kredi verilmemektedir.

Faizsiz Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Esnafa Faizsiz Kredi 2020 imkanından yararlanmak isteyenler, aşağıdaki belgeleri kurumlara müracaat etmeden önce hazırlamış olmalıdır.

 • 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet vergi levhası fotokopisi
 • 2 adet oda kayıt belgesi
 • 2 adet esnaf sicil günlük tasdiknamesi
 • Nüfus kayıt örneği ile birlikte 2 adet ikametgah belgesi
 • Kooperatife yeni üye olacak esnaflar için 2 adet vesikalık resim
 • 2 adet vergi dairesi mükellefiyet belgesi
 • 2 adet yıllık ciroyu gösteren belge

30 bin TL Faizsiz Esnaf Kredisi için kefil kullanacak olanlar, kefil gösterecekleri kişiler için de belge sunmalıdır. Kefilin esnaf ya da memur olması, hazırlanması gereken belgelerin farklı olmasına neden olabilir. Esnaf kefiller için istenen belgeler arasında:

 • 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • 2 adet vergi levhası fotokopisi,
 • 2 adet oda kayıt belgesi,
 • 2 adet esnaf sicil günlük tasdiknamesi,
 • Nüfus kayıt örneği ile birlikte 2 adet ikametgah belgesi,
 • 2 adet vergi dairesi mükellefiyet belgesi bulunmaktadır.

Kefil olarak gösterilecek kişi memur ise 657’ye tabii olup olmadığı kontrol edilmelidir. 657’ye tabii olan kişiler kefil olarak gösterilebilir.  Memur kefiller için ise:

 • 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Nüfus kayıt örneği ile birlikte 2 adet ikametgah belgesi,
 • Üzerinde “maaşta haciz yoktur” yazısı bulunan, onaylı maaş bordrosu hazırlanmalıdır.

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnafa Faizsiz Kredi’ye başvurmak isteyenler, iki farklı şekilde başvuru yapabilirler. Başvuru sürecinin daha kısa sürmesini ve daha az masraflı olmasını isteyenler doğrudan Halk Bankası’na başvuru yapabilir. Esnaf kredisi için gerekli evraklar ile banka şubelerine gidilmesi yeterlidir. Banka, başvuru sahibi ile ilgili incelemelerini tamamladıktan sonra kredi başvuru sonucunu bildirmektedir. Kredi başvurusu onaylananlar, bankadan kredilerini çekebilirler.

Banka şubesi yerine Kooperatif üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. İşletmenin bulunduğu bölgedeki kooperatife gidilerek, kredi talebinde bulunabilir. Gerekli belgelerin kooperatiflere teslim edilmesi gerekmektedir. Kefil olarak gösterilecek olan kişi esnaf ise onun da üyeliğinin bulunması gerekir. Aksi takdirde kefil uygun görülmediğinden kredi onayı verilmeyebilir. Kooperatiflerden kredi başvurusu yapıldığında, ortaklık payının ödenmesi gerekmektedir. Bu tutar da 100 TL’dir.

30 bin TL Faizsiz Esnaf Kredisi

30 bin TL Faizsiz Esnaf Kredisi

30 bin TL olarak sunulan krediden 500 TL kesinti yapılmaktadır. Kesintinin sebebi ise yıllık komisyon ücretidir. 30 bin TL olarak başvurulan kredi başvurusu onaylandığında 29.500 TL alınacaktır. Kredi borcu tamamlandığında 300 TL tutarındaki bloke tutar müşteriye geri ödenmektedir. Kredi kullanmak için gayrimenkul ipotek ettirenler ise yıl dönümlerinde 500 TL komisyon ücreti ödemek zorundadır. 450 TL ekspertiz ücreti ile birlikte 250 TL ipotek masrafı da tahsil edilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.