Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

İkinci El Araba Piyasası Neden Yükseldi ? İşte Cevaplar

09.03.2020
404

Son aylarda otomobil piyasasındaki fiyat artışları herkesin ilgisini çekti. 2019 yılında satın alınan uygun fiyatlı araçların fiyatı 2020 yılının mart ayı ilk haftası itibarı ile neredeyse iki katına katlandı. Hal böyle olunca ikinci el piyasasında uygun araç arayıp daha yüksek rakamlara satmak mümkün hale geldi. Peki araba piyasası neden bu duruma geldi ?

İkinci El Araba Piyasası Neden Yükseldi ?

İkinci el araba piyasasındaki fiyat yükselmesinin sebepleri oldukça fazla ama biz sadece önemli olan sebeplerden kısaca bahsedeceğiz. En önemli unsur 2019 yılı başlarındaki araba piyasasının durgunluğu üzerine yapılmış olan banka faiz oranlarındaki indirim ve Devlet teşfikli hurda araç satışları. 2019 yılı sonu itibari ile galerilerde sıfır araç kalmadı. Sıfır araç kalmayınca tüketiciler ikinci el otomobillere yöneldiler.

Tüketici Neden İkinci El Otomobil Tercih Ediyor ?

Sıfır otomobiller 2019 yılı sonunda galerilerde tükendi ve sıfır araç almak isteyenlerin önüne bazı şartlar sunuldu. Galerilerde bulunamayan sıfır araçların ön satış formları ile satışı mümkündü fakat galerilerde bulunmayan sıfır km otomobillerin en erken teslim tarihleri iki ay gibi bir süre. Tüketici bu şartları kabul etse bile ülkemize girmesi beklenen sıfır km otomobillerin ülkeye girdikten sonra fiyatlarında değişiklik olabileceği ve bu değişiklik farkının tüketici tarafından alınacağı ön görüldü. Hal böyle olunca tüketici ekstra para ödemektense ikinci el düşük km li araç almaya daha mantıklı baktı.

Sıfır Otomobillerin Fiyat Bilgileri Neden Paylaşılmıyor

Galeriler uluslar arası sıfır otomobil piyasalarından ülkemize otomobil getirten firmalardır. Bunların arasında ülkemizde pek bilinmese bile fabrika satış noktaları mevcuttur. Ülkemizin son yıllarda yaşadığı ekonomik kriz sebebi ile döviz piyasalarındaki hareketlilik bu otomobillerinde bu fiyat değişikliklerinden etkilennmesine sebep oluyor. Bugün belli olan döviz kuru üzerinden bir sıfır araç aldığınızı düşünürsek ve araç galeride mevcutsa bu otomobili o günün kuru ile satın almanız mümkündür. Fakat araç galeride mevcut değil ve uluslar arası yoldan ülkemize girecek ise araç türkiyeye gelene kadar döviz kurlarındaki değişim otomobil fiyatını aşağı ve yukarı yönde etkileyeceğinden galerilerde bulunmayan model araçların fiyatları tam olarak belirlenemez.

İkinci El Otomobil Fiyatlarını Yükselten Hususlar ?

İkinci el otomobil piyasasında son aylarda yaşanan canlılık ile birlikte ikinci el temiz otomobillerde azalma ve seçeneklerin daralması ikinci el otomobillerde fiyat değişikliğine sebep oldu.
İkinci el otomobiller için çinden gelen yedek parçaların döviz kuruna bağlı olarak ülkemize sokulması sebebi ile yedek parçanın yüksek rakamlardan satışı ikinci el otomobillerin fiyat yükselmesinde bir başka unsur.
İkinci el otomobil piyasasındaki canlanmanın diğer bir hususu ise çin wuhan kentinde yaşanan corona virüs skandalı oldu. Çinde yaşanan bu salgın sebebi ile yapılan anlaşmaların iptali ülkemize gönderilen otomobil ve parçalarının azalması ikinci el otomobil piyasalarını büyük oranda etkiledi.
Sıfır otomobil almak isteyenlerin ve galerilerdeki fiyat çelişkileri sebebi ile tüketiciyi sıfır araç alma yoluna büyük ölçüde itmesi ve piyasada düşük km li araçların azalması ikinci el otomobil piyasasında yine etkili bir fiyat değişimi yarattı.

İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi ?

Üst yazılarımızda da belirttiğimiz gibi bu fiyatların değişimine sebep olan bir döviz kuru türkiye piyasasına hakim. İkinci el otomobilini satmak isteyen biri kendi aracı ayarında bir otomobil bulamadığından dolayı piyasaya ayak uydurmaya çalışırken satmak istediği aracın fiyatını ister istemez yükseltiyor. Peki ikinci el otomobil piyasasında fiyat düşüşü meydana gelecek mi ? sorusunu finanskrediler.com olarak kendi yorumumuzu ekleyelim.
İkinci el piyasasında fiyat düşüşünü bekleyecekseniz şu durumların meydana gelmesi gerekir. Bunlar nedelerdir ?
Öncelikle ülkemize yeterli sayıda sıfır otomobil gelmeli ve sıfır otomobil almak isteyen kişilere bu araçlar verilmeli.
Sıfır km otomobiller satış sonrasında galerilerde bol miktarda satışa hazır araç bulundurmalı.
Dünya genelinde yaşanan corona virüs vakaları azalmalı veya tamamen çaresi bulunmalı.
Ülkemizdeki döviz kurları stabil seviyeye gelmeli hatta düşmeli.
Ülkemizdeki savaş gerilimi bitmeli.
Saymış olduğumuz sebepler normal değerlerine döndüğünde ikinci el piyasasındaki tüm fiyat artışı eski haline geri dönebilir. Yani ikinci el otomobil fiyatları düşebilir.

Uygun Fiyatlı İkinci El Otomobil Nasıl Alınır

Günümüz şartlarında ikinci el otomobil piyasasındaki faiş fiyat artışı ikinci el otomobil sahiplerini heyecanlandırdı. Her geçen gün otomobil rakamlarında yukarı yönlü değişim sebebi ile ikinci el otomobil sahipleri otomobillerinin fiyatlarını kat lat arttırırken bu otomobil satışı yapan ihtiyaç sahipleri satış yapabilmek için bazen fiyatları yarı yarıya kırmak zorunda kalıyorlar. İnternette yayınlanan ikinci el otomobil satış platformlarında dakikalar içerisinde yüzlerce yeni ikinci el otomobil ilanı yayınlanırken bunların bir kısmı 1 saat gibi kısa sürede satışı tamamlanabiliyor. Peki siz uygun fiyatlı ikinci el otomobil nasıl bulabilirsiniz ? Bu tamamen sizin bu sektöre ayıracağınız zaman ile ilgilidir. İkinci el otomobil piyasalarını her an takip etmeli ve anlık fırsatları değerlendirmelisiniz. Bazı ikinci el otomobil satışlarında satışta aylarca kalan araçların fiyatlarında da büyük oranda düşüş meydana geldiğini görebilmekteyiz.

İkinci El Hurda Belgeli Otomobiller Neden Talep Görüyor

Ülkemizde son yıllarda yaşanan kriz sebebi ile otomobilinin bakımlarını yaptıramayan , aracına lastik alamayan , aracını muayene istasyonuna götüremeyen hatta sigorta poliçelerini dahi ödeyemeyen ikinci el otomobil sahipleri günümüzde oldukça fazla. Hal böyle olunca araçlarını trafikten çekmekten başka çareleri kalmıyor. Az hasarlı ikinci el otomobil piyasasından araç bulup uygun fiyata satın alıp 1 ay gibi kısa sürede bakımlarını yaptırıp yeniden trafiğe sokarak satışını yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu işleme ikinci el araba yap sat deniyor. Hurda belgeli otomobillerin önce masrafları hesaplanıyor ve daha sonra satış işlemleri gerçekleştirilip ikinci el otomobil makyajlanıyor. Yapılan işlemler sonrasında araç sahibine iyi derecede para kazandırıyor. Bu sebeplerden dolayı Piyasadaki hurda veya çekme belgeli araç satışları da etkilenmiş durumda.

Çekme Belgeli Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İnternette otomobil ararken çekme belgeli bir araç gördünüz ve masraflarını hesaplayarak bu aracı almak istediniz. Olay tam olarak bu esnada başlıyor. Mutlaka dikkat etmeniz gereken olay şudur.
Otomobil üzerinde hak mahrumiyeti var mı ?
Eğer bir otomobil üzerinde hak mahrumiyeti varsa yani haciz görünüyor ise bu aracın satışını yapmak noter huzurunda imkansızdır. Öncelikle bu hakmahrumiyetinin kaldırılması gerekir.
Hakmahrumiyeti olan bir araç üzerinde çok büyük borçlar olabilir. Bu borçlar satın almak istediğiniz otomobilin sahibinin devlete olan borçları , otomobilin vergisi ve trafik cezaları gibi borçlarıdır. Çeşitli vergi dairelerinden onlarca hakmahrumiyeti meydana gelebilir.
Kapora göndermeden önce mutlaka otomobil ile alakalı temiz kağıdı isteyin. Bu kağıt otomobilin anlık borçları ile alakalıdır. Göndereceğiniz kapora sonrasında otomobili temize çıkaramazsanız satışınıda malesef alamazsınız.

Otomobil Hakmahrumiyeti Nasıl Kaldırılır ?

Satışı yapılacak olan ikinci el otomobil üzerinde bulunan hakmahrumiyetini kaldırmak için öncelikle otomobilin nerelere hangi kurumlara borcu olduğunu bilmelisiniz. Bu borç bilgilerine e devlet ten ulaşılabileceği gibi herhangibir noter den de sorarak öğrenebilirsiniz. Otomobil üzerinde satışına engel olan borçların ödenmesi için noter sizi yönlendirecektir. birden fazla noktada ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. Yani A vergi dairesine borcunuzu ödediniz ama B vergi dairesindede hakmahrumiyeti görülüyor ise mutlaka oradaki ödemenizide gerçekleştirmelisiniz.Ödemeniz sonrasında otomobil üzerinde bulunan hakmahrumiyeti yani haciz işlemleri kaldırılır.

Otomobil Üzerindeki Hakmahrumiyeti (Haciz) NeZaman Kalkar ?

İkinci el otomobil üzerinde bulunan hakmahrumiyeti yani haciz işlemlerinin kaldırılması tüm borçların ödenmesi esasına dayalıdır. Genellikle ikinci el otomobil üzerinde bulunan borçların tamamı ödendikten 15 dakika gibi kısa bir sürede hakmahrumiyeti otomobil üzerinden kalkmaktadır. Hacizli olan otomobillerin bazen tüm borçları ödense bile hacizin yani hakmahrumiyetinin kalkması zaman alabiliyor. Bir otomobil üzerindeki hakmahrumiyetini kaldırmak sistemdeki borcu ödemek ile sınırlı değil. Otomobilinizin tüm borçlarını ve otompbil üzerine kayıtlı olan tüm borçlarınızın ödenmesi sonrasında temiz kağıdınız kurum müdürü tarafından onaylanır ve sisteme ikinci el otomobiliniz ile alakalı borcu yoktur işlenir. Bu işlem sonrasında otomobilinizin satışı artık gerçekleştirilebilir.

Otomobilinizin Hakmahrumiyetinden Hızlı Bir Şekilde Kurtulun

Hakmahrumiyeti olan ikinci el otomobilinizin tüm borçlarını ödedikten sonra temiz kağıdının kurum müdürü yani genellikle bu kurum vergi dairesi olmaktadır. Vergi dairesindeki yetkili sekreterlerin temiz kağıdınız onaylatmak üzere vergi dairesi müdürüne bu kağıdı imzalatması gerekmektedir. Aracınızın satışı için noterde beklemekte olduğunuzu ilgili kişilere belirtirseniz işlemlerinizi olabildiğince hızlandırmaya çalışırlar. Keyfi durumlarda bu belgeler bazen 1 haftaya kadar imzalanmaya biliyor. Hatta ikinci ve üçüncü başvurularda hakmahrumiyeti kaldırılabiliyor. Normal prosedürlerde herhangibir aksaklık yok ise haciz işlemlerinin yani hakmahrumiyetinin kaldırılması 15 dk gibi kısa bir zaman almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Araba Satan Yerler (2020 GÜNCEL) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.