Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Alacaklar Dikkat! (2018 Güncel)

20.11.2016
429

Hepimizin insan olarak bazı farklı ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar, bazen insanın elindekinden daha iyisine sahip olma arzusu ile ortaya çıktığı gibi bazen de elinde olmayan bir ürüne olan isteğinden ortaya çıkmaktadır. Örneğin, arabası olan bir insan, o arabayı alana kadar çok uğraşmış, çabalamış olsa da arabayı aldıktan bir müddet sonra ise daha iyi bir arabanın hayalini kurmaya başlamaktadır. Aynı şekilde pek çoğumuz yeni çıkan cep telefonu modeline, eskisi henüz iyi durumda iken sahip olma arzusundayızdır. Ya da hep kirada oturmuş, sürekli taşınmak zorunda kalmış olan birisinin kendisine ait bir evin hayalini kurması da ayrı bir ihtiyaçtır. Günümüzde bankaların düzenledikleri kampanyalar ve kullandırdıkları krediler, birçok insana uzak gibi gördüğü hayaline kavuşmasında ve ihtiyacını karşılamasında yardımcı olmuş ve olmaya devam etmektedir. Bankalar arasında son yıllarda artan rekabet ve gelişen teknoloji ile artık kredi başvurusu yapmak kolay bir hale gelmiş ve uygun faiz oranları sayesinde çok sayıda insan bu fırsattan yararlanır olmuştur.

En uygun krediyi hangi banka verir?

Hayalini kurduğu eve, arabaya, cep telefonuna yada herhangi bir ürüne ulaşmak için kredi çekmeye karar veren insanlar öncelikle en uygun kredi hangi bankada diye araştırma yapmaya başlarlar. Aslında bu bilgi değişkendir. yani her zaman uygun krediyi veren banka aynı olmayabilir. Bankalar kendi müşteri ihtiyaçlarına göre ve ellerindeki mevduat miktarlarına göre kredi faiz oranlarında değişikliğe gitmektedirler. Bu sebeple kredi çekmeye karar verildiği zaman internet üzerinden güncel banka faiz oranlarına göz atmakta fayda vardır. Fiaz oranları ile ilgili bir diğer konu da bankaların son dönemlerde önem verdiği bir uygulamadır. Eskiden bankaların faiz oranları her müşteriye sabitti. Yani bir bankanın faiz oranı örneğin 1,30 ise bu her müşteri için geçerli idi. Ancak yeni uygulamada bankalar kişilerin kredi notuna göre değerlendirme yapmakta ve notu yüksek olan müşterilere daha düşük faizli kredi imkanı sunmaktadırlar. Bu sebeple internette araştırma yaparken bir bankanın düşük olarak gördüğünüz faiz oranı sizin için daha yüksek çıkabilir. Bu konu da kredi araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir.

Kredi kartımla kredi çekebilirmiyim?

Günümüzde kredi çekme işleminin oldukça basit bir hale gelmesi insanların en küçük ihtiyaçlarında bile bankalara akın etmesine sebep olmaktadır. Örneğin, tatil ihtiyacını bile kredi çekerek gideren çok sayıda insan bulunmaktadır. Neredeyse tüm insanların cebinde bulunan kredi kartlarından da bu düşük tutarlı ihtiyaçlar için kredi kullanmak mümkündür. Örneğin, 2000 TL tutarındaki bir cep telefonu için bankaya gidip kredi çekmektense daha pratik bir yol tercih edilerek kredi kartı sayesinde bankaların ATM’lerinden kredi çekilebilmektedir. Ancak kredi kartlarından çekilen kredi miktarı kredi kartı kullanılabilir limitinden düşmektedir. Yani 2000 TL limiti olan bir müşteri, kredi kartından 2000 TL kredi çektiğinde kartını alışverişlerinde kulanamayacaktır. Çektiği kredinin taksitlerini ödedikçe de ödediği taksit tutarı kadar kredi kartı limitinde boşluk oluşacak ve kişi kartını tekrar alışverişlerde kullanabilecektir. Kredi taksit sayıları ve kredi kartı taksit sayılarında herhangi bir yasal kısıtlamanın olmadığı dönemlerde, kredi kartından çekilen kredilerde de 60 aya kadar vadelendirme yapılabilmekteydi. Ancak sonradan çıkartılan bir yasa ile kredi kartı alışverişlerindeki taksit sayısı en fazla 9 ay ile sınırlandırılmış ve kredi kartından çekilen kredilerde de bu sınırlamanın geçerli olduğu belirtilmişti. Bu sebeple kredi kartından kullanılan kredilerde uzun süreli taksit olanağı bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.