Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir 2020 (GÜNCEL)

26.01.2020
531

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir 2020

Kredi çekmek isteyen kişilerin bankalara başvurusu ardından yoğunlukla ret cevabı gelmektedir. Peki kredi başvurusu neden reddedilir maddeler halinde sıralayalım. Kredi kartı borcu düzensiz ödenerek kredi notunun düşürülmesi, var olan kredi borcunuzun düzensiz ödenmesi durumunda yine kredi notunuz olumsuz etkilenerek ret cevabı gelebilme olasılığı çok yüksektir.

Artık Çok Kolay

Günümüzde kredi başvurusu yapmak oldukça kolay bir hale geldi. İnternetten en uygun kredi başvurusu fırsatlarını bulabilir, kredi başvurusu yap butonuna tıklamakla bile başvuru yapabilirsiniz. Fakat burada önemli olan başvurunuzun reddedilmemesi konusudur.

Bankalar Seçici Davranır

Kredi başvurusu reddedilme nedenleri başvuru sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan biridir. Bankalar ticari kuruluşlar oldukları için kredi verme konusunda geri ödemeleri ve kazançlarını göz önünde bulundururlar. Bu nedenle oldukça seçici davranır ve kredi verecekleri kişinin yasal ve mali geçmişiyle ilgili bir takım incelemeler yaparlar. Bu araştırmalardan çıkan sonuçlar olumsuzsa kredi başvurunuzun onaylanmaması gibi bir sonuç ortaya çıkabilir.

Dikkatli Olun

İlk kez kredi başvurusu yapıyorsanız oldukça dikkatli davranmanız gerekir. Çünkü ilk kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanmışsa bir sonraki başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali yarıya düşer. Eğer bu başvurunuz da reddedilirse üçüncü başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali yüzde 5’e düşecektir. Bu nedenle finansal geçmişinizin sağlam olması, kredi borcu veya kredi kartlarıyla ilgili herhangi bir sorununuzun olmaması kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

Bahsettiğimiz incelemeler ve olumsuz sonuçlar, kredi başvurusu yaptıktan sonra gelebilecek ret cevabının nedenleri farklı şekillerde sınıflandırılmaktadır. Burada ise tüm bu nedenleri kapsayıcı şekilde bulabilirsiniz:

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir

  1. Kredi Notunuzun Düşük Olması

Bankaların kredi başvurunuzu incelerken en çok önem verdiği konuların başında kredi notunuz gelir. Kredi notunuz düşükse veya hiç kredi notunuz yoksa kredi başvurunuzun ret cevabıyla sonuçlanması olasılığı yüksek. Bu yüzden de kredi notunuzun yükselmek kredi almanız konusunda kolaylık sağlayacaktır. Kredi notunuzu belirleyen etkenler arasında son bir yılda yaptığınız başvuru sayısı, daha önceden almış olduğunuz krediler ve bu kredilerin taksitlerini düzenli olarak ödeyip demediğiniz, kredi kartlarınız ve ödemeleri vs. sayılabilir.

Kredi notunuzu yükseltmek için kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarınızı kapatmanız gerekir. Bu durumda kredi notunuzda ani bir yükseliş olmasa da belli bir süreden sonra kademeli olarak artacaktır.

  1. Gelirlerinizin Düşük Olması

Bankalar kar amaçlı kuruluşlardır. Kredi verirken bunlardan elde edecekleri karı ve sizin geri ödeme yapıp yapamayacağınızı göz önünde bulundurur. Bu nedenle maddi geliriniz kredi ödemelerinizi karşılayacak düzeyde değilse kredi başvurunuzun ret cevabıyla sonuçlanması ihtimali yüksek. Kredi başvurularınız bankalar tarafından “kredibilite” açısından değerlendirildiği için her tür gelirinizi beyan etmekte fayda var. Örneğin, eşinizin de bir geliri olduğu veya kira gelirinizin olması gibi.

Düzenli bir gelire sahip olmamanız durumda teminat olarak göstereceğiniz taşınmazlar da kredi almanıza yardımcı olabilir. Eğer krediye karşılık bankaya herhangi bir taşınmaz veya araba gibi bir teminat olarak gösteremezseniz kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

  1. Bankalarla Yaşadığınız Sorunlar

Daha önce aldığınız kredilerle veya kredi kartlarıyla ilgili sorun yaşadıysanız kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Kredileriniz veya kredi kartlarınız yasal takibe alındıysa, geri ödeme sorunlarınızla ilgili hukuki bir süreç başlatıldıysa borcunuzu kapatmış olsanız dahi kara listeye isminizin düşmesi kaçınılmaz.

  1. Başvuru için gereken evrakı sunmamanız

Kredi başvurusu için sadece gelir beyanı yeterli olmayabilir. Bunun yanı sıra bankaların talep ettiği belgeler arasında son döneme ait bordro veya maaş yazısı olabilir. Kefil ile yapılan kredi başvuruları sırasında aynı belgelerin kefil için de düzenlemesi gerekecektir. Bu belgelerin temini ile ilgili herhangi bir sorun yaşanırsa kredi talebiniz olumsuz sonuçlanabilir.

  1. Talep Ettiğiniz Kredi Tutarı

Kredi talebinizin miktarı da başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Çünkü bankalarda genel olarak maaşın 20 – 22 katı miktarında kredi verilmesi pratiği uygulanır. Bir başka deyişle başvurduğunuz kredinin taksit tutarının maaşınızın yüzde 60 – 70’lik kısmını geçmemesi gerekir. Eğer talep ettiğiniz miktar bu göstergeleri aşarsa başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Reddedilme Nedenleri Nelerdir 2020 başlıklı makalemizde kredi başvuru red, kredi ret nedenleri ve kredim neden reddedildi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.