Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Kullanırken Ekonomiye Sağladığınız 10 Katkı

26.11.2016
494

Kredi kartı çoğu insan tarafından yaygın olarak kullanılsa da algı olarak hep limit aşımı, geciken ve ödenemeyen borçlar, biriken faizler gibi olumsuz yönleriyle bilinir. Oysa bilinçli ve yerinde kredi kartı kullanımı hayatımızı kolaylaştırırken aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkı sağlar. Özellikle ülke ekonomisinde kredi kartı ne işe yarar diye merak edenler için bu sorunun cevabını 10 başlık altında derlemek mümkündür:

  1. Kredi kartı kullanımı kayıt dışı ekonomiyi önler.

Milli ekonominin en büyük düşmanı kayıt dışı işlemlerdir. Üretilen ve satılan mala karşılık beyan edilmemesi ve bunun sonucunda vergi ödenmemesi ülke ekonomisine büyük zarar verir. Oysa kredi kartıyla yapılan tüm harcamalar kayıt altında tutulur. Bu şekilde hiçbir işletme gelirini saklayamayacak ve bu sayede ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacaktır.

  1. Kredi Kartı Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH)’da artış sağlar.

Kredi kartından yapılacak her 1 TL’lik harcama GSYH’de yaklaşık 1,5 TL tutarında bir artışa denk geliyor. GSYH’nin artması demek dolaylı yoldan da olsa kişi başına düşen milli gelirin artması anlamına gelecektir.

Kredi Kartı Kullanırken Ekonomiye Sağladığınız 10 Katkı

  1. Kredi kartı vergi gelirlerini artırır.

Ülkemizde vergilendirilmemiş kazançların boyutu göz önünde bulundurulduğunda denebilir ki eğer elde edilen kazançlar kredi kartı yoluyla yapılmış olsaydı vergi kaçırmanın da önüne geçilecek ve devlete ödenen vergiler %30 oranında artacaktı. Bu örnek bile tek başına ülke ekonomisine kredi kartının faydaları konusunda önemli bir veri sunar.

  1. Kredi kartında harcanan her bir lira ülke ekonomisine istihdam olarak döner.

Kredi kartıyla yapılan toplam harcamalardan meydana gelen her %1’lik artış ülkemizdeki iş istihdamına yaklaşık 9 bin kişilik yeni artış sağlamaktadır. Özellikle işsizliğin arttığı kriz dönemlerinde bu istihdam ülke ekonomisi için büyük yarar sağlıyor.

  1. Enflasyonu düşürür.

Piyasada nakit parayla yapılan alışveriş sonucu oluşan para arzı enflasyonu yaklaşık %15 oranında artırırken nakit yerine kredi kartıyla alışveriş yapılması ise enflasyonu %0.015 oranın düşürür. Nakit parayla alışverişin enflasyona etkisi enflasyon hesaplamasında baz alınan 6 aylık dönemlerde hemen etkisini gösterirken, kredi kartının enflasyonu düşürücü etkisi sonraki 6 aylık dönemde ortaya çıkar.

  1. Kriz dönemlerinin en büyük ilacıdır.

Gerek yerel gerekse küresel nedenlerden dolayı dönem dönem ortaya çıkan ekonomik krizlerde nakit sıkışıklığı nedeniyle tüketim harcamaları azalır ve bu durum krizi iyice derinleştirir. Ancak kredi kartıyla yapılan alışverişlerde sonra ödeme imkanı olduğu için kriz dönemlerinde bile tüketim harcamaların devam eder. Bu da kriz dönemlerinde yatıştırıcı bir etki anlamına gelir.

  1. Kredi kartı işlem maliyetini düşürür.

Kartların yararları arasında bir de nakit harcamaya göre işlem maliyetini düşürmesi vardır. Özellikle gerçek para yerine kağıt tüketimini azaltan sanal bir banknot görevi gören kredi kartları bu yönüyle de yine GSYH’ye artı olarak yansır.

  1. Kredi kartı tüketime rağbeti artırıyor bu da yeni iş yerleri anlamına geliyor.

Günümüzde iyice yaygınlaşan kredi kartı kullanımıyla birlikte iş yerleri de kredi kartı özellikli pos cihazlarıyla hizmet vermeye başlamıştır. Üstelik devlete yapılan ödemelerde bile kredi kartıyla işlem seçeneği sunulmaktadır. Kredi kartının geçerli olduğu iş yerleri müşteri potansiyelini artırıyor bu da ekonomiye yeni iş yerleri olarak yansıyor.

Kredi Kartı Kullanırken Ekonomi

  1. Kredi kartı kullanımı kişisel bütçede şeffaflık sağlar.

Kredi kartıyla yapılan harcamalar her ay sonu ekstre olarak müşteriye mail ya da posta yoluyla gönderilir. Hatta bazı bankalar harcamaları gıda, yakıt, giysi, eğlence gibi kalemler halinde pasta grafiği benzeri grafikler sınıflandırarak müşterilerine sunar. Bu yönüyle kartlar harcamaların nereye nasıl yapıldığını daha şeffaf bir şekilde gören kullanıcılar bu sayede kendileri için etkin bir bütçe planı yapar.

       10. Kredi kartı kullanmak nakit hırsızlığını önler.

Bilindiği üzere kredi kartı bir nevi sanal para görevi görmekte ve gerçek paranın kullanım alanını her geçen gün sınırlandırmaktadır. Bu sayede cüzdanlarda yüklü para bulundurmak yerine tek bir kredi kartı yeterli olmaktadır. Ayrıca kredi kartının üçüncü kişilerin eline geçmesi durumunda kullanımını engellemek için şifre kullanımı, bloke koydurmak gibi güvenlik önlemleri alınır. Kartların bu özellikleri eskiden beri çok yaygın olan cüzdan hırsızlığını da iyiden iyiye azaltmıştır.

Kredi kartlarının yukarıda sıralanan tüm faydalarına rağmen dikkatli ve özenli kullanılması gerektiğini hatırlatmakta da fayda var. Kişinin gelirine ve ihtiyacına dikkat etmeksizin kullanılan bir kredi kartı hem vatandaş için, hem de ülke ekonomisi için yarardan çok zarar getirir. Kredi kartı kullanırken bu gerçeği göz önünde bulundurmak herkesin faydasına olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Alınırken Dikkat Edilecekler başlıklı makalemizde kredi başvurusu nasıl yapılır, Kredi Kartı Başvuru Sonucu öğrenme ve Kredi Kartı Nasıl Alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.