Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Alınırken Dikkat Edilecekler

25.11.2016
437

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı nasıl alınır sorusuna şöyle cevap verebiliriz; öncelikle 18 yaşını doldurmak ve üniversite okuyor olmak yeterli veya ebeveynlerin 16 yaşı üzerinde çocuklara ek kart çıkarma sonucu bankaların araştırma sonucu kredi kartı alma hakkına sahipseniz kredi kartınız artık cebinizde veya cüzdanınızda yer etmiş olur. Bir işe sahipseniz ve bankalarla önceden olumsuz ilişkiniz yok ise de kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üç şekilde kredi başvurusu yapılabilinir bunlar şu şekildedir; şube üzerinden başvuru, cep telefonu üzerinden başvuru ve internet üzerinden başvuru olarak üç ayrı alanda hizmet verilmektedir.

Şube üzerinden başvuru; Size en yakın banka şubesine giderek yüz yüze danışıp istediğinizi sorup bilgi edinebileceğiniz alandır. İnternetin geliştiği bu dönemlerde şubeye giderek sıkıntısız bire bir yanlışsız bilgi almayı uygun gören kredi kartı müşterileri de mevcut. Sınırsız banka ve kredi seçenekleri olduğu için öncelikle bu konu da bilgi edinmeniz şart.

Telefon üzerinden başvuru; Şubeye gitmeden TC kimlik numaranız ile banka şubelerine sms yollayarak başvuru yapmakta mümkündür. Başvurularınız incelenir ve size en kısa sürede detaylı bilgi iletilir.

Kredi Kartı Alınırken Dikkat Edilecekler

İnternet üzerinden başvuru; Günümüzde en yaygın olan internet üzerinden başvurulardır, internet üzerinden doldurulacak online form ile şubeye gitmeden veya telefon ile sms atmayıp internet aracılığı ile kredi kartı başvurusu yapılmaktadır. İncelenen form ile başvurunuz değerlendirilip kredi kartı başvurusu yapan kişiye geri dönüş yapılır. Geri dönüş yapıldıktan sonra istenilen belgelerin şubeye ulaştırılması gerekmektedir.

Kredi Kartı Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Bankaların birden fazlası internet üzerinden kredi kartı başvurusu yapılmasına izin veriliyor fakat şuan için kredi kartı başvurunuzun sonucunu internetten öğrenebileceğiniz banka sayısı çok azdır. Başvuru sonucunu bilgi alabilmek için bankaların uygulaması olan telefonla sesli yanıt sistemini ve müşteri temsilcilerini kullanmanız gerekiyor. İşlemlerin hızlı ve akıcı geçmesi başvurularınızı bir an önce takip edebilmeniz için bankaların çağrı merkezi numaraları ve bu telefonları aradığınızda izlemeniz gereken yolları bankaların iletişim alanlarından bulabilirsiniz. Bankaların sesli yanıt yöntemiyle başvuru esnasında belirtmiş olan cep telefonu numaranızı kullanarak başvuru sonucunu öğrenmenize izin veren bir sisteme sahip. Bu sistemleri kullanmayan bankalarda ise müşteri temsilcilere başvurarak bilgilendirmeleri öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Alınırken Dikkat Edilecekler

Kredi Notu Nedir?

Bankaların genelinde kredi almak istediğinizde bilgileriniz ve istediğiniz kredi tutarına göre kredi notunuzun kredi almaya elverişlimi olduğu hesaplanır. Hesaplama öncesinde olan banka işlemlerinizin hepsini kapsamakta aldığınız kredi tutarı ve faturalarınızın zamanında ödenmesi gibi işlemleri kapsayan bir matematiksel işlemdir. Kredi notu 400 ile 975 puan arasında yer tutulmalıdır. Müşterilerin %50 si 675 altında geri kalanı ise 675 puanın üstündedir. Krediler hakkınızdaki tüm bilgiler Kredi Kayıt Bürosunda tutulmaktadır ve lüzum bulunduğunda bankalar size ait kredi bilgilere buradan ulaşabilmektedir. Bu bilgiler kapsamında kredi alıp alınmayacağı hesaplanır. Bankaların hepsi aynı doküman’a ulaşabilmesine karşın kredi verip vermemesi bankanın müşteriyle olan ilişkisine kalmıştır. Bankaların farklı prosedürleri de mevcuttur bir banka kredi verebilirken, kefil isterken başka banka kefilsiz kredi de verebilir veya kredi de vermeyebilir. Kredi notu, önce ki bankalarla olan ilişkileriniz bu durumlarda önem kazanıyor.

Bankaların müşteri memnuniyetine yönelik kredi kartı kullanan, kredi alan kişilere karşı ilgi ve alaka sms olsun telefonla arayıp irtibata geçmek olsun daima bilgilendirmeye yönelik çalışmaktadırlar. Nakit para taşımak istemeyenler içinde kredi kartı kolaylık sayılabilir, kolaylık yanı sıra kredi kartı müşterileri çoğunlukla ihtiyaç için bu yönteme başvuruyorlar.

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı sahipleri dikkat başlıklı makalemizde kredi, kredi başvurusu ve kredi kartı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.