Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kartı Taksit Sayısında Bir Değişiklik Daha Geliyor

09.03.2017
455

Ekonomi alanına son zamanlarda birden çok değişiklik geldi. Bunlardan bazıları konutta yapılan KDV indirimi, bireysel ihtiyaç kredilerinin vade süresinin 48 aya çıkarılması, konut kredisinde verilen finansman oranının arttırılması, vergi affı gibi durumlarda hükmet tarafından düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemelere birde kredi kartlarının taksit sayılarına yapılan düzenleme geldi.

Kredi Kartı Taksit Sayısında Bir Değişiklik Daha Geliyor

Son zamanlarda ekonomi alanına gelen düzenlemelerden biri de kredi kartı taksitlendirme konusu. Düzenlemenin üzerinden fazla zaman geçmeden ayrıntılarıyla sizlerle paylaşıp, bilinçlendirme yapalım.

EKK (Ekonomi Koordinasyon Kurulu) tarafından vatandaşları sevindiren bir açıklama geldi. Başbakan Binali Yıldırım tarafından 21 Eylül 2016 tarihinde bir açıklama geldi. Bu açıklama da kredi taksitlerinin bazılarında eksiye bazılarında da artışa gidileceği haberi verilmişti. Başbakan tarafından açıklamanın gelmesi ile birlikte de ekonomi alanında düzenlemeler başlamış yeni tasarıya göre taksitlendirme seçenekleri kullanılmıştı. Bu düzenlemelerden olumsuz etkilenen alanlardan biri kozmetik olmuştu. Kozmetik alanında eskiden 9 aya kadar taksit yapılabilirken bu sayı 0’a indirilmişti. Yasağın başlamasından yani kozmetik sektöründen taksit seçeneğinin kalkması ile birlikte etkileri de hemen hissedilmeye başlanmıştı. Sektör uzmanlarına göre kozmetik alanında yapılan harcamalar birden düşerek, %50 oranında bir zarara meyil verilmişti. Ayrıca %50 düşüş sadece 10 gün içerisinde gerçekleşti. İlk 10 günde böyle gözle görülür bir değişim söz konusu iken ilerleyen zamanlarda bu oranın giderek artacağı beklentiler arasında.

Düzenleme ile zarara uğrayan kozmetik sektörü temsilcilerinden bir açıklama geldi. Temsilciler açıklamalarında bünyelerinden yapılan alışverişlerin %50-70’inin taksitli alışverişler olduğu ve alanda taksit seçeneğinin kalkması ile birlikte yani 27 Eylül’den itibaren sektörün bir düşüşe geçtiği belirtilmişti. TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ) sayesinde sektörün yediği darbenin Binali Yıldırım’a , konu ile alakalı bakanlara durumun bildirildiği ve sonuçta hükümetin duruma el atarak en yakın zamanda konu ile alakalı olarak ek bir yönetmelik yayınlanacağı ve durumun açıklığa kavuşturulacağı hakkında da bilgi verildi. Sektör yetkilileri kozmetik alanından taksit seçeneğin kaldırılmasından müşterilerinde rahatsız olduğunu ve kendilerini izah etmekte oldukça zorlandıklarını yasağın firmalardan kaynaklı olduğunu düşündüklerini de dile getirirken ekim ayı sonlarında taksit yasağının kaldırılacağını belirttiler.

Sonuçlara baktığımızda hükümetin getirdiği düzenlemeler arasında kozmetik sektöründen taksit seçeneğinin yasaklandığını görüyoruz. Ancak gelen yasak sonucunda gerek sektörün zora girmesi gerek müşterilerin durumdan rahatsız olması firmaların zarar etmesi sonucunda konuyla ilişkin ek bir düzenleme getirilme kararı alındı. Bu karar doğrultusunda kozmetik sektörünün farklı bir gözle değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmış oldu. Bu durumu yakından takip eden yetkililer de eskisi kadar rahat taksitlendirme seçenekleri sunulmasa da en azından 6 aya kadar taksit seçeneğinin konulabileceğini görüştükleri gelen söylemler arasında. Hal böyle iken yani zarar gördüğü için değişikliğe gidilmişken aynı durumun elektronik eşyalarda da bir taksitlendirme durumunun yapılabilmesi söz konusu. Ayrıca ekim ayı sonunda kozmetik sektörüne taksit imkanının geri geri getirilmesine net bir gözle bakılıyor.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Kişi Başı Kaç Kredi Kartı Düşüyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.