Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Kullanım Şartları

16.11.2016
465

Günümüzde birçok insan, özellikle gelişen teknoloji ve ulaşılabilen imkanlar sayesinde, sürekli olarak hayatını değiştirecek yenilikler arayışı içerisindedir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu değişimler yeni bir ev, yeni bir araba almak olabileceği gibi kimine göre sadece cep telefonunun yeni bir model ile değişmesi de olabilmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemde bankacılık sektörünün de gelişmesi ve müşterilerine her kanaldan, hızlı hizmet vermeleri, insanların bu değişim isteklerini gerçekleştirebilmelerini daha da kolaylaştırmıştır. Birçok insan, yeni alacağı ürünün ücretini ödemek için ya da ihtiyaçlarını karşılamak için bankaları kullanmaktadır. Bu adımda ilk akla gelen, harcanacak tutarın büyüklüğüne göre kredi kartı başvurusu yapmak ya da banka kredisi kullanmaktır. Ardından da insanın aklına şu soru gelir: en iyi kredi kartı hangi bankanın ya da en uygun kredi veren banka hangisidir?

Kredi kartı ve bireysel kredi başvurusu nasıl yapılır?

Kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak, eskiden olduğu gibi zaman alan ya da uğraştıran bir işlem değildir. Bankalar artık internet üzerinden bile kredi verebilmekte ya da bir sms ile kredi kartı başvurusu alabilmektedir. Mesaj ile yapılan bir kredi kartı başvurusu sonrasında yine aynı bankanın çağrı merkezini arayarak kredi kartı sorgulama işlemi ile başvuru sonucu öğrenilebilmektedir. Böylece kişi hiç banka şubesine gitmeden de kredi kartı sahibi olabilmektedir. Kredi için de sistem oldukça basit. Artık birçok banka müşterilerine internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden, müşterilerine herhangi bir evrak imzalatmadan da kredi verebiliyorlar. Bankalar arasında hızla artan rekabet, müşteri bulma zorluğu, bankaları daha kolay işlem sunma zorunluluğuna yöneltmiş bulunmaktadır.

Kredi Kullanım Şartları

Kredi başvurusunda hangi şartlar bulunmaktadır

Banka kredileri genel olarak ev, araba satın almak ya da düğün masrafları, özel okul ücreti, bedelli askerlik vb. gibi ihtiyaçların karşılanması için kullanılmaktadır. Hatta son dönemlerde, cep telefonlarında taksit uygulamasının kaldırılması sonrasında, bir cep telefonu için bile kredi kullanılır duruma gelinmiştir. Peki, ihtiyacımızı belirledik ve kredi çekmeye karar verdik, bankalar bize hangi şartları sunuyorlar. Öncelikle bankaların kredi değerlendirmesinde baktıkları ilk iki ve en önemli kriter, kişinin kredi puanı ve gelir miktarıdır. Gelen müşterinin aylık geliri ne kadar yüksek olursa olsun eğer kredi puanı çok düşükse bankalar kişinin kredi başvurusunu olumlu sonuçlandırmamaktadırlar. Yine benzer bir durumla, puan ne kadar yüksek olursa olsun, aldığı krediyi ödeyecek geliri olmayan bir müşteriye bankalar kredi hizmeti vermemektedirler. Bunun için kişilerin banka çalışmalarına dikkat etmeleri ve kredi puanını yüksek tutmaları gerekmektedir. Kredi başvurusu yaparken, bankanın tercihine bağlı olarak ya da kişinin daha önceki banka çalışmalarına bağlı olarak gelir belgesi istenebilmektedir. Eğer çekilen tutar yüksek ise ya da alınan kredi bir konut kredisi ise bankalar kredi çeken kişinin yanı sıra eğer evli ise eşinin de kefaletini alarak onun da gelir belgesi evraklarını talep edebilmektedir. Eğer müşteri evli değil ise geliri olan herhangi bir kişinin kefaleti de söz konusu olabilmektedir. Bu durumlar tamamen müşterinin o anki kredi puanına ve bankaların prensibine bağlıdır. Konut kredilerinde bankalar, evi satan kişinin, kredi çeken kişinin ve eğer varsa kefil olan kişinin eşlerinden eş muvafakatnamesi almaktadırlar. Bu durum Türk Ticaret Kanunu kapsamında yapılan bir uygulamadır. Ayrıca konut kredilerinde ipotek alındığından dolayı, satın alınan ev için DASK ve konut sigortası da yapılmaktadır. Yine tüm kredilerde yasal zorunluluk olmamasına rağmen bankalar, hayat sigortası da yaptırmayı zorunlu tutmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Neden Reddedilir 2020 (GÜNCEL) başlıklı makalemizde kredi başvuru red, kredi başvurusu ve Kredi başvurusu reddedilme nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.