Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Notu Neden 0 (Sıfır) Olur ? Kredi Çekebilir miyim ?

24.02.2020
810

Kredi Notu hayatımızın bir parçası haline geldi. Kredi notu olmadan kredi çekmek , kredi kartı kullanmak bazen mümkün olamıyor. Kredi Notu neden sıfır olur , Kredi notu nasıl düzeltilir , kredi notu nasıl yükseltilir , kredi notu hakkında tüm detayları yazımızda.

Kredi Notu Neden Sıfır Olur ?

Kredi notu kredi çekip çekemeyeceğinizi belirleyen ana faktördür. Kredi notunuz sıfır olduğunda kredi çekmeniz çok güçtür. Bu kredi notunu Kredi Kayıt Bürosu denetler ve verir. Peki kredi notu neden sıfır olur? Eğer bu güne kadar hiçbir banka ile münasebetiniz olmadıysa, yani kredi çekmemiş ya da kredi kartı kullanmamışsanız kredi notunuz 0 olarak hesaplanır. Dolayısıyla kredi notunuz sıfır olduğu için kredi çekemezsiniz.

Not, bankalar ile ilk temasınızdan bu güne kadar yapmış olduğunuz keri kartı ödemeleriniz, kredi ödemeleriniz, hesabınıza gelen paralar, hesabınızdan aktarılan paralar, vergi borçlarınız ve senet borçlarınız üzerinden hesaplanır. Bunların hepsi Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bu yüzden kredi notunuz daima yüksek görünmelidir.

Bankalarla çalışmak hem artık çok kolay hem de kaçınılmaz bir durum. Genelde insanlar bankalar ile kredi kartı ya da bireysel kredi için çalışmaktalar. Ancak bu gibi ürünlere karşı olan insanlar bile maaş hesapları sebebi ile mutlaka bir bankaya bağlı durumdadırlar. Hal böyle olunca da günümüzde bir banka ile çalışmamak neredeyse imkansız bir hal alıyor. Banka müşteri ilişkilerinde en önemli kısım elbette ki kredi başvuruları.

Artık teknoloji öyle gelişti ki insanlar banka şubesine bile gitmeden, evlerindeki bilgisayarlarından ya da cep telefonlarından kredi çekebilmektedirler. Ancak bu şekilde kolay kredi almak için bazı kriterleri de yerine getirmek gerekmekte. Bu kriterlerden en önemlisi, olmazsa olmazı ise banka kredi notu kriteridir. Bankaların kredi verirken baktığı tek kriter elbette ki bu değil ancak eğer kredi notu düşükse kişinin diğer kriterleri ne durumda olursa olsun kredi başvurusu olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kredi Notu 0 (Sıfır) Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi notu sıfır olan banka müşterileri bir çok banka tarafından olumsuz görünmektedir. Bu bankalardan kredi çekebilmek için bir çok yol vardır en önemlisi ise düzenli olarak banka ile bir ticaret içerisine girip taksitlerinizi gününde düzenli ödeme yapmanız gerekmektedir. Peki kredi notu düşük yada 0 olan kişiler hangi bankalardan kredi kullanabilirler sizler için araştırarak madde madde sıraladık;

  • BURGANBANK
  • ICBC
  • Citibank
  • Arap Bank
  • Fibabanka

Yukarıda belirttiğimiz bankalardan kredi notunuz olmasa bile kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için bankaların müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz

Kredi Notu 0(sıfır) Olana Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi notu düşük olan yada sıfır olan banka müşterilerinin kredi kartı alma olasılığı genellik düşüktür, yapmış olduğumuz araştırma sonucunda ise karşımıza Kuveyt Türk bankası çıkmaktadır. Kuveyt Türk genellikle kredi notuna bankadan kredi kartı veren bankaların başında gelmektedir. Kuveyt Türk üzerinden alacağınız kredi kartı ile düzenli ödeme yaparak kredi notunuzu aslında en üst seviyeye kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

kredi notu neden sıfır olur

Kredi notu nedir ?

Kredi notu, bankalar arasında kullanılan ve müşterilerin o güne kadarki banka çalışmalarının ne düzende olduğunu, kişinin ödeme alışkanlığını gösteren bir puanlama sistemidir. Bu sistemdeki puanın artması ya da azalması tamamen müşteri davranışlarına göre belirlenmektedir. Peki, kredi notu neden bu kadar önemlidir? Çünkü, bir kimse herhangi bir bankadan kredi çektiğinde, aylık taksit ödemelerini gecikmeli olarak yaparsa diğer tüm bankalar kredi notu sayesinde kişinin bu gecikmeli ödemlerinden haberdar olmakta ve kredi değerlendirmesini buna göre yapmaktadırlar.

Kredi çekerken kredi notunun kaç olması gerektiği bankadan bankaya değişmektedir. Arada çok fazla bir fark olmasa da bankalar dönemsel olarak bu baraj puanlarını değiştirebilmekte ve kendilerine göre bir taban oluşturmaktadırlar. Eğer müşterinin kredi notu bankanın kriter olarak belirlediği taban puandan düşük ise geliri ne kadar yüksek olursa olsun kredi başvurusu olumsuz sonuçlanmaktadır. Günümüzde artık pek çok banka, kredi notu yüksek olan müşterilerine daha düşük faiz oranlı krediler vermekte ve kredi notunun önemini daha da artırmaktadırlar.

kredi notu neden sıfır olur

Kredi notu nasıl yükselir ?

Çevrenizde “kredi notum sıfır olduğu için kredi alamadım” diyen birisini duymuşsunuzdur. Kredi notunun sıfır olması kişinin puanının düşük olduğunu değil, o kişinin daha önceden banka çalışmasının yani kredi kartı ya da kredi kullanımının olmadığını gösterir. Hepsi olmasa da bazı bankalar kredi notu sıfır olan müşterilerine kredi vermek istemeyebilirler. Bu durumda kişinin önce bir süre kredi kartı kullanıp kredi notunun oluşmasını sağlaması gerekmektedir. Eğer bir kişi bankalar ile olan çalışmalarında problem yaşamış ve kredi notu düşmüş ise not artışı sağlayamadan kredi çekmesi mümkün olmamaktadır.

Kredi notunu yükseltmek de yine bankalara olan borçların düzenli ödenmesi sonucu gerçekleşmektedir. Eğer bir kişinin kredi notu, banka borçları kanuni takibe aktarıldığı için düşmüşse bu durumda notu artırmak çok da kolay olmamaktadır. Çünkü böyle bir durumda hem kredi notunun artması birkaç yıl sürebilecek hem de kredi notu artsa da bazı bankalar bu takip olayını göreceklerinden kredi vermek istemeyebileceklerdir. Ancak kısa süreli gecikmelerden dolayı bir not düşüklüğü bulunuyorsa burada tablo çok da karanlık değildir.

Birkaç ay düzenli ödeme yapılması sonucunda kişinin kredi notunda yeterli miktarda artış sağlanabilmektedir. Ardından da kişi bankalar ile tekrar çalışabilmekte ve kredi çekebilmektedir. Banka kredi notları, kişilerin ödeme düzenliliği dışında yapılan kredi başvuru sayısı ile de düşebilmektedir. Kısa zaman içinde, çok sayıda kredi başvurusu yapan kişilerin kredi notları düşebilmekte ve bu düşen notu artırmak da çok kolay olmamaktadır. Bu sebeple başvuru sayısına da dikkat edilmelidir.

Günlük Dolar Yorumları Analist Ekonomistlerin Dolar Yorumu

Bir önceki yazımız olan Online kredi notu öğrenme ve kredi hesaplama işlemleri başlıklı makalemizde kredi notu, kredi notu hesapla ve kredi notu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.