Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Online kredi notu öğrenme ve kredi hesaplama işlemleri

19.11.2016
500

Kredi Notu Öğrenme

Bankalar, insan hayatının vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. Kredi kartlarının piyasaya çıkması ile başlayan banka müşteri yakınlaşması, günümüzde kolay kredi kullandırımı, maaş ödemeleri, otomatik fatura ödeme talimatları, sigortacılık işlemleri gibi birçok işlem sayesinde zirveye ulaşmış durumdadır. Herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı kullanmayan ve “ben krediye ve kredi kartına karşıyım” diyen insanlar bile çalıştıkları yerden aldıkları maaşlarının ödenmesi için bir banka ile çalışmak zorunluluğunu yaşamaktadırlar. Bankalar ile müşteriler arasındaki en yoğun ilişki de tabii ki krediler ile olmaktadır. Bankaların, kredi notu yeterli olan müşterilerine artık sadece dakikalar içinde kredi verebiliyor olmaları da bu yakınlaşmanın artmasında öncü durumdadır.

Online kredi notu öğrenme ve kredi hesaplama işlemleri

Kredi notu nedir? Kendi kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

Kredi notu, bankaların kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunan mütşerilerinin uygunluklarını görmek için kullandıkları bir sistemdir. Bu not sayesinde bankalar, müşterilerinin daha önce herhangi bir bankadan kullanmış olduğu kredi ya da kredi kartının aylık ödemelerini nasıl yaptığını, herhangi bir ödeme gecikmesi yapıp yapmadığını görebilmekte ve bu tabloya göre müşterilerinin başvurularını değerlendirmektedirler. Kredi notu, gecikme yaşanması durumunda azalacağı gibi, çok fazla borç yükü altına girildiğinde ve kısa zaman içerisinde çok sayıda kredi başvurusu yapıldığında da düşüş göstermektedir. Düşen kredi notunu düzeltmek ise bazen 1 yıldan fazla zaman alabilmektedir. Bu sebeple kişilerin ileride sorun yaşamamaları için kredi notlarına, yani banka ödemelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kredi notu öğrenmek için bir banka şubesine gidip kredi ön başvurusu yaparak banka çalışanından bilgi rica edebilir ya da internet üzerinden hizmet veren siteler aracılığı ile kredi notu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada unutulmaması gereken bir durum bulunmaktadır. Bir bankanın ya da internet üzerinden sorgulama yaptığınız sitenin gösterdiği ve yeterli bulduğu kredi notunu farklı bir banka yeterli bulmayabilir. Bankaların hangi kredi notundaki kişilere kredi verecekleri, kendi yönetimleri ve kredi politikaları tarafından belirlenmekte ve değişkenlik göstermektedir.

Kredi notuna göre faiz oranı değişir mi?

Herhangi bir banka ile görüşmeden, internet üzerinden “kredi notu hesapla” diyerek arama yapıp kendi notunuzu hesaplattıktan sonra yine internet üzerinde hizmet veren ve birçok bankanın anlaşmalı olduğu siteler aracılığı ile o anda hangi bankanın hangi faiz oranları ile kredi verdiklerini öğrenebilirsiniz. Bu tür siteler sürekli bankaların faiz oranlarını güncellemekte ve en doğru bilgiyi vermektedirler. Ancak bu sitelerin göstermiş olduğu faiz oranları sabit oranlardır. Günümüzde birçok banka müşterilerine artık sabit bir faiz oranı kullanmamakta ve kredi puanı yüksek olan müşterilerine düşük faiz, kredi notu düşük olan müşterilerine ise yüksek faiz uygulaması yapmaktadırlar. Bankaların kredi faiz oranları kişiye göre değişebileceği gibi isteyecekleri evraklar da değişebilmektedir. Örneğin kredi notu yüksek olan bir müşteriye banka herhangi bir evrak istemeden sadece kimlik karşılığı kredi verebilmekte ya da puanını biraz düşük bulduğu bir müşterisine, gelir belgesi, imza sirküsü, eş kefaleti gibi farklı şartlar sonucu kredi verebilmektedirler. Aslında buradaki durum sadece kişinin puanının yüksek olup olmaması yani bankaların yorumu ile kişinin ödeme alışkanlığının iyi ve güvenilir bir karekterde olmasıdır. Hatta günümüzde birçok banka artık şubeler aracılığı ile değil, internet bankacılığından ve mobil bankacılık sistemlerinden bile kredi puanı belirli bir rakamın üzerinde olan müşterilerine hızlı kredi vermektedirler. Bu tür işlemlerde kişi ortalama 5-10 dakika içerisinde işlemlerini kendisi tamamlayıp kredi tutarını hesabına geçirebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor? başlıklı makalemizde banka kredi notu, banka kredi notu nedir ve kredi notu yükseltme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.