Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir mi?

01.12.2016
488

Günümüzde bankaların sunduğu kredi hizmeti sayesinde pek çok acil ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Bazen bir anda ortaya çıkan durumlar için gereken ihtiyaç kredisi, araba almak için araba kredisi ve ev sahibi olmak için çekilen ev kredisi insanlara adeta ilaç gibi geliyor. İster uzun vadede ister kısa vadede senelere bölerek rahatlıkla ödeme yapabiliyorsunuz. Kendi gelirinize uygun olacak şekilde belirlenen bir ödeme planıyla aydan ada belirli taksitlerle ödemeleri tamamlayabiliyorsunuz. Fakat işler her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir. Belirlediğiniz ödeme planı o anki gelir durumunuza bağlı olarak düzenlenmektedir.

Bazen işler istediğiniz gibi gitmeyebilir ve ikinci bir krediye ihtiyaç duyabilirsiniz

Fakat bazen işinizden ayrılmanız gerektiğinde veya maddi olarak sizi zora sokacak farklı durumlarla karşılaştığınızda var olan borcunuzu ödeme konusunda sıkıntıya düşebilirsiniz. Ya da var olan bir kredi borcunuza ek olarak tekrardan krediye ihtiyaç duyabilirsiniz. Sağlık sorunu, acil ihtiyaçlar, mülk veya eşya almak için yine taksitlere bölerek ödeyebileceğiniz ikinci bir kredi gereksiniminiz olabilir. Burada aklınızı kurcalayan ilk soru “kredim varken kredi çekebilir miyim” sorusudur. Böylelikle çifte kredi borcu ödüyor olacaksınız.

Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir mi

Peki, bu bankalar açısından mümkün müdür?

Bir kredi borcunuz varken ikinci bir krediyi çekmek mümkündür. Bu noktada gerekli olan şartlar, tıpkı ilk kredi çektiğinizde gereken şartlar gibidir. Bu şartlar kısaca;

-kredi notunuz

-aylık geliriniz

-krediye gerçekten ihtiyacınız var mı sorusu

Gibi her bankanın kendine özel spesifikleştirdiği sorular vardır. Bu şartları doğru şekilde sağladığınız takdirde ikinci bir kredi çekmeniz de bir sorun yaşamazsınız. Kredi öderken kredi çekmenin bazı kolay yolları da vardır. Örneğin, siz bankaya kredi başvurusu yaptığınızda, banka çalışanı size krediye niçin ihtiyaç duyduğunuzu soracaktır. Bu durumda ekstra olacak var olan ilk borcunuzu kapatmak için mi ikinci krediye ihtiyaç duyduğunuz sorusu da sorulur. Eğer durum böyleyse çekinmeden söyleyebilirsiniz. Çünkü bankalar özellikle ikinci kredinizi ilk kredi borcunuzu ödemek için çekiyorsanız size özel düşük faiz oranlarında kredi planlaması yapabilirler. Böylelikle hem avantajlardan faydalanmış olur hem de kredi ihtiyacınızı aha rahat şekilde karşılamış olursunuz. Bununla birlikte bir diğer önemli adım ise borçlarınıza sadık kalmanızdır. Borçlarınızı aydan aya gecikmesiz bir şekilde ödemek, herhangi bir borcu atlamamak, gerektiği kadar parayı günü gününe yatırmak gibi durumlar size bankalar açısından avantaj sağlayacaktır. Cezai duruma düşmediğiniz ve banka siciliniz düzgün olduğu takdirde işleriniz kolaylaşacaktır.

Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir mi

Temel olarak ihtiyaç duyduklarınız…

Bununla beraber ikinci bir krediyi çektiğinizde yapacağınız ödemeyle beraber gelir seviyenizin bunu kaldırıp kaldıramayacağı da çok önemli bir konudur. Bu konuda özellikle ilk borcunuz daha yüksekse ve ikinci borcunuz daha düşükse avantajlı sayılırsınız. Eğer çekeceğiniz ikinci kredi sizi maddi anlamda zora sokmayacaksa, bankalar size karşı daha esnek davranacaktır. Aksi takdirde, cezai ehliyetiniz uygun ve kredi puanınız yüksek de olsa kredi alma şansınız düşer. Çünkü bankalar sadece geri döneceğinden emin oldukları parayı vermek ister.

Bu durumda ikinci bir kredi için ihtiyacınız olan şeyleri tek bir başlıkta sınırlandırmak doğru olmaz. Kredi puanınız yüksekse, daha önce bankalardaki borçlarınıza sadık kaldıysanız, borçlarınızı günü gününe ödüyorsanız, maddi anlamda da ikinci kredi borcunuzu ödemeye yeterliyseniz bankaların esnek kredi planlarından faydalanabilir ve ihtiyacınız olan ikinci krediyi çekebilirsiniz. Böylelikle çifte kredi borcuna sahip olacak ve iki krediyi aynı anda ödüyor olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.