Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Öğrenci Kredisi Başvurusu 2020

13.01.2020
485

Öğrenci kredisi başvurusu yapılabilecek kurum sayısı günümüzde tüm bankalara oranlandığında oldukça azdır. Öğrencilerin maddi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kredi seçeneği hazırlaması gereken bankalar bu konuyla ilgili çok daha özverili olmalıdır. Günlük hayatta en çok maddi yetersizlik yaşayan insan grubu öğrencilerdir. Acil olarak vuku bulan nakit ihtiyacı sonucunda bankaların kredi desteğine ihtiyaç duyan öğrenciler, bu seçenekler arasında en avantajlısına karar vermelidir.

Her bankanın, öğrencilere sunduğu kredi seçeneği farklıdır. Öğrenciler, ihtiyaç duyduğu kredi tutarına en düşük faiz oranını uygulayan ve bu kredinin geri ödenmesi noktasında en geniş vade seçeneklerini sunan banka ile uzlaşma yoluna gitmesi gerekmektedir. Bu şartlara uygunluk göstermeyen kredi seçenekleri öğrencilere uzun vadede yarardan çok zarar getirmektedir.

Öğrenciye Kredi Veren Kurumlar Nelerdir?

Günümüzde faaliyet gösteren bankaların yalnızca çok azı öğrencilere kredi imkânı sunmaktadır. Bu bankalar arasında yararlı bir tercih yapması gereken öğrencilerin, çeşitli parametreleri göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ancak öğrencilere kredi desteği sunan banka haricinde kurumlar da yer almaktadır. Bu kurumların ve bankaların güncel listesi şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Denizbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Odeabank
  • Garanti Bankası
  • Kredi ve Yurtlar Kurumu

Bir devlet kurumu olan kredi ve yurtlar kurumu, vatandaşlar için en avantajlı kredi imkânını sunmaktadır. Bu kurumun kredi seçeneğinden nasıl yararlanacağını bilmeyen vatandaşlar için tüm detaylarıyla nasıl kredi sahibi olunacağından bahsedeceğiz.

ogrenci kredisi

Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencilere kredi ve burs desteği veren bir devlet kurumudur. Bu kurum, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kredi desteği sağlamaktadır. Oldukça kolay bir şekilde alınabilen bu kredi seçeneğinden yararlanmak isteyen öğrencilerin, öncelikle öğrenim kredisi başvuru tarihini yakından takip etmesi gerekmektedir. Çünkü belirli bir zaman aralığında başvuru kabul eden kurum, bu zaman dilimi dışında yapılan başvuruları değerlendirmeye almamaktadır.

Bahsi geçen KYK kredi başvurusu zamanında bulunan öğrencilerin, başvuruda bulunmak için yapması gereken tek şey, Kredi ve Yurtlar Kurumu internet adresine giriş yapmaktır. Bu resmi internet sitesinde bulunan kredi başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurup göndererek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvuru sırasında dikkat edilmesi gereken ilk şey, formda yer alan bilgilerin doğru olmasıdır. Formda yer alan kişisel bilgilerin veya maddi referansların yanlış veya eksiksiz olarak girilmesi, kurumdan herhangi bir destek almanızı imkânsız hale getirmektedir. Bu nedenle sahip olduğunuz tüm şartları formda eksiksiz bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. KYK burs başvurusunda izlenmesi gereken adımlar da aynıdır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi almaya uygun olduğunuza karar verildiği takdirde kurum tarafınızla iletişime geçer. Bu değerlendirmenin yapılıp sonucun duyurulması oldukça kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşmektedir. Bu aşamanın ardından, kredi desteğinizi almaya başlayabilirsiniz. Bu kredi, siz aksini belirtene kadar, öğrenim süreniz boyunca her ay devam etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Egitim Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Bankaların Öğrenci Kredilerinden Nasıl Yararlanılır?

Bankaların sunduğu öğrenci kredisi seçeneklerinden yararlanmak da oldukça kolaydır. Öncelikle, daha önce belirttiğimiz öğrencilere kredi veren bankalar listesinde yer alan bankaların, sunduğu kredi seçeneklerini değerlendirmeniz ve sizin için en uygun krediyi sağlayan bankaya karar vermeniz gerekmektedir.

Hangi bankanın müşterisi olacağınıza karar verdikten sonra burs ve kredi başvuruları için yapmanız gereken şey, bankayla iletişime geçerek öğrenci kredisi istediğinizi belirtmektir. Bunun için sizden, herhangi bir masraf, teminat, kefil veya gelir belgesi talep edilmeyecektir

Bir önceki yazımız olan Peşinatsız İkinci El Araba Veren Yerler (GÜNCEL) 2021 başlıklı makalemizde Galeriden Senetle İkinci El Araba, İkinci el taksitli araba satışı ve Peşinatsız taksitle araba veren galeriler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.