Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Trafik Sigortası Ölüm Tazminatı Nedir

16.08.2018
644

Trafik kazalarında yakınlarını kaybeden kişilere otobüs kazaları için 175 bin TL, otomobil kazaları için 250 bin TL ölüm tazminatı sigorta şirketlerinden tahsil edilebiliyor. Sigorta şirketlerine yapılan başvuru sonrasında 8 gün içerisinde paranın alınabileceği aşikar bir durumdur. Özellikle bayram tatillerinde kazaların en üst seviyede yaşandığı bilinmektedir. Trafik kazanlarında büyük üzüntüye kapılan kişilerin kaza sonrasında trafik sigortası işlemlerini unuttukları bilinmektedir. Genel olarak otobüs ve otomobillerin karıştığı tüm kazalarda yakınlarını kaybeden vatandaşların 175 bin TL ile 250 bin TL civarında tazminat alabilmektedirler. Ancak tazminat ödeme işlemleri yerine getirebilmek için kaza öncesinden ve kaza sonrasından sonra sigorta şirketlerine başvurmak gerekiyor.

 8 Gün İçerisinde Ödeme

Birçok vatandaşın bu teminatlardan habersiz olduklarını belirten uzmanlar özellikle kazalarda yakınlarını kaybeden kişilerin sigorta şirketlerine en geç 8 gün içerisinde başvurarak azami olan 175 bin TL tazminatı alabileceklerini belirtmektedirler. Sigorta şirketleri bu tür kazalarda parayı ödemek için kesinlikle hazırdırlar. Tüm haklara sahip olabilmek için trafik sigortası ölüm tazminat sigorta işlemlerini yaptırmak ve kaza sonrasında sigorta şirketlerine başvurmak önemli bir durumdur. Başvuru esnasında veraset ve intikal belgelerini tamamlamak gerekmektedir. Her ne kadar bu kriterleri sigorta yetkilileri kişilere ulaştırsa bile ne yazık ki başvuru oranları oldukça azdır.

Otomobillere 250 bin TL Ödeme

Kişilerin sigorta teminatları nasıl ödenir konusunda yeterince bilgiye sahip olmaması ve unutkanlık gibi sebeplerle teminat başvurusunda bulunmamalarından dolayı avukatlar çok ciddi kazançlar elde etmeye başlamışlardır. Tüm bireylerin sigorta şirketlerine başvuru yapmaları durumunda 8 gün içerisinde herhangi bir engelle karşılaşmadan teminat hakkını alabilecekleri belirtilmektedir. Çoğu zaman konuyla yakından ilgilenen avukatlar bu tür kazaları takip ederek ölen kişilerin yakınlarına ulaşabilmektedirler. Varislerden vekalet alınarak dava yoluyla tahsilat işlemlerini gerçekleştiren avukatlar sigorta şirketlerine ekstra maliyet yüklüyor ve varislerden pay hakkı kazanabiliyorlar.

Vatandaşlar avukata gitmeden direkt olarak başvuru yaparsa 8 gün içerisinde sigorta şirketi teminatı ödeyecektir. Kazalarda çok daha önceden alkollü sürücülere çok fazla rastlanıyordu. Fakat son zamanlarda kazaların çoğunda alkollü sürücülerin olmadığı belirtilmektedir. Bu sebeple taraflar aralarında anlaşarak alkol beyanı yapmamaktadır. Alkollü sürücülerin kazalarını ise sigorta şirketleri karşılamaktadır. Faturayı ise bütün vatandaşlara yansıtmaktadırlar. Bu durum önlenebilse prim artışı yavaşlayabilir.

Trafik Cezası Primleri Yükselirse Kazalarda Azalma Görülebilir

Türkiye genelinde zorunlu araç sigorta primleri yapılandırılırken etkili bir risk analizi yapılmadığı kesin bir durumdur. Özellikle Avrupa ve ABD ülkelerinde kesilen trafik cezaları daha etkili olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye trafik cezalarında prim yükünü ve riskini tam olarak etkileyemediği için insanlar çok daha dikkatsiz bir şekilde araç kullanmaktadırlar. Oysaki Türkiye’ de kesilen tüm cezaların sigorta prim indirimini kaldırarak yükünü yükseltseler insanlar çok daha dikkatli araç kullanabilir ve hız sınırını mümkün olduğunca aşmamaya özen gösterirler. Böyle bir durumda ise tüm kazaların önüne daha öncesinden geçilmiş olunur. Özellikle de bayramlarda karşılaşılan sık sık trafik kazalarında ciddi derecede bir azalma görülebilir.

Sigorta Primi Ucuzlamaz

Sigorta sistemlerinde sürücü riski yeterli bir şekilde değerlendirilmiyor. Bu nedenle haksızların hasarını haklılar ödemek zorunda kalmaktadır. Sigorta şirketi mevcut giderleri tüm kişilere yansıtmıyor. Son dönemlerde çok fazla artış gösteren zorunlu sigorta ve kasko poliçesinde beklenen düşüş konusunda tam tersine önümüzdeki yıl içerisinde yüksek artış olacağı görülmektedir.

Trafik Kazalarında Bilinçli Olmak Gerekir

Trafik kazalarından hemen sonra kişiler üzüntüye kapılarak tüm haklarını unutmaktadırlar. Kazalardan sonra mutlaka sigorta şirketlerine başvurmak gerekmektedir. Bilgi sahibi olmayan kişiler en azından haklarını sigorta şirketleri aracılığıyla tam olarak öğrenebilmektedirler. Herhangi bir şekilde başvuru yapmayan kişiler hakları konusunda yeterince bilgiye sahip olamazlar. Bu nedenle mutlaka trafik kazalarından sonra en yakın sigorta şirketine başvurarak gerekli tüm bilgileri edinebilirsiniz. Ölüm tazminatı için sigorta şirketleri sizlere gerekli tüm bilgiyi verecektir. Bu yıl trafik kazalarında çok fazla artış olmuştur. Ülke genelinde 106 bin ölümle sonuçlanan ve yaralama kazaları olmuştur.

Binlerce kişi hayatlarını kaybetmelerine rağmen varisleri trafik sigortası ölüm tazminat konusunda herhangi bir bilgiye sahip olmadıkları için sigorta şirketlerine başvurmamışlardır. Trafik kazanlarında kesinlikle sürücüler yüzde yüz kusurlu bile olsa ödenebilmektedir. Bir kişiye araç çarptığı zaman kazada ölenler veya yaralanan kişiler için de başvuru durumunda tazminat ödenebilmektedir. Bu güvenceyi kesinlikle bir kenara koymamak gerekmektedir. Böylesine önemli durumlarda mutlaka sigorta şirketlerine başvurarak hakkınız olan bu haklardan yararlanmalısınız. Konuyla ilgili ilk defa bilgi edinen kişiler gerekirse bu önemli konuyu ilk günden sigorta şirketlerine danışmaları gerekmektedir. Kaza sonrasında ne gibi işlemler yapılabileceğini ve neler olacağını tek tek ayrıntısına kadar sigorta şirketleri tarafından öğrenebilmektedirler. Kesinlikle sigorta yetkilileri bu konuda sizlere yasal olarak her ne işlem uygulanıyorsa tüm ayrıntıları doğru ve eksiksiz bir şekilde sunacaktır.

Burada bilinmesi gereken en önemli husus edindiğiniz bilgileri ölümle sonuçlanan kaza veya yaralanmayla sonuçlanan tüm kazalardan sonra en az 8 gün içerisinde sigorta şirketlerine başvurarak işlemlerinizi yerine getirmenizdir.

Bir önceki yazımız olan Konut Deprem Sigortası Zorunlu Mudur 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.