Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Tüketici Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

24.12.2016
626

Gün geçtikçe gelişen teknoloji, yenilenen araçlar, artan ihtiyaçlar ve gelişen zevkler dahilinde haliyle insanların da ihtiyaçları ve daha çok beğenileri git gide artmaktadır. İnsanlar çevreye ve gelişen dünyaya ayak uydurmak için çoğu zaman eşyalarını veya araçlarını yenileme isteğine girmektedirler. Ancak istekler ve beğeniler bir yana gün geçtikçe insanlar kendi ihtiyaçlarını bile karşılayamaz duruma gelmektedirler. Hal böyle olunca da insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için eşe, dosta muhtaç hale gelmeye başlıyorlar. Eski zamanlarda, insanlar bu borçları birbirlerine vermeye çekinmezlerken, günümüzde artık bu tip insan bulmak oldukça zorlaştı. Bu nedenle de insanlar, hem başkalarına muhtaç olmamak hem de mahcup duruma düşmemek için bankalardan tüketici kredisi almak istiyorlar. Peki, tüketici kredisi nedir, şartları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Tüketici Kredisi Nedir?

İnsanların düşük maliyetli ihtiyaçlarını karşılamak için verilen kredi türüdür. Tüketici kredisi, diğer kredilere göre miktarı daha küçük ve vadesi daha kısadır. Genellikle 36 aya kadar vade uygulanabilen bu krediler, bazı bankalarda 48 aya kadar da uzatılabilmektedir. Olağan ihtiyaçlar örneğin okul taksiti, acil nakit sıkıntısı veya düğün, nişan masrafları gibi ihtiyaçlar halinde tercih edilebilen bu kredilerde dikkat edilecek husus kredi vadesi arttıkça ödeyeceğiniz miktarın da artmasıdır. Bu nedenle ufak bir finansal hesap sonrası bu krediyi çekmenizi öneririz. “Tüketici kredisi ne işe yarar?” sorusuna da böylece cevap bulmuş oluyoruz.

Tüketici Kredisi Nasıl Kullanılır?

Tüketici kredisi kullanmaya karar verdiyseniz, izlemeniz gereken yollar var demektir. Öncelikle ihtiyacınız olan kredi ne kadar bunu hesaplamanız gerekmektedir. Daha sonrasında kredi kullanmak istediğiniz bankaya karar verirken, bankaların internet sitelerini ziyaret etmenizi öneririz. Her bankanın vadesine ve kendine göre uyguladığı değişik faiz oranları vardır. Bankaların kendi internet sitelerindeki kredi hesaplama uygulamaları ile, çekeceğiniz kredinin kaç ay vadeye bölüneceğini ve tutarını girerek, geri ödemesinin ve aylık taksitinin ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Bu işlemden sonra yapmanız gereken işlem, bankanın kredi için istediği evraklar ile birlikte şubeye başvurmaktır. Ayrıca çoğu bankanın internet üzerinden tüketici kredisi başvuru imkanı da bulunmaktadır.

Tüketici Kredisi Şartları Nelerdir?

Tüketici kredisinden faydalanmak için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar, bankadan bankaya değişiklik gösterse de, temelde genellikle tüketici kredisinde şu şartlar aranır;

Tüketici Kredisi Nedir

  • Kredi kullanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.
  • Belirli bir gelire sahip olmanız ve bu işyerinde 6 aydır çalışıyor olmanız gerekir.
  • Daha önce bankalarla sorun yaşamamış olmanız gerekir. Bankaların “Kara Liste” adını verdikleri sorunlu müşteriler grubunda iseniz tüketici kredisi kullanmanız oldukça zor olacaktır.
  • Bazı kişilerden, tüketici kredisi kullandırmak için bankalar kefil isteyebilmektedirler.
  • Bankaların finansal düzenlemelere ve bankalara yaptığınız ödeme geçmişlerinize göre puanladıkları “Kredi Notu” adı verilen notunuzun, orta veya yüksek olması şartı aranız. Bu kredi notunun yüksekliğine göre bankalar sizin güvenilir bir müşteri olduğunuzu düşünüp, size kredi vermek isteyeceklerdir.

Tüketici kredisi şartları, daha önce de belirttiğimiz gibi bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu sebeple krediye başvurmadan önce, krediyi kullanmak istediğiniz bankanın internet sitesine veya şubesine başvurarak gerekli şartları öğrenmenizi öneririz. Aksi takdirde, başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Tüketici kredisinde asıl amaçlanmakta olan, insanların kısa vadede gerekli ihtiyaçlarının bankalar tarafından karşılanması ve kişilerin gelirlerini zorlamadan bu kredinin geri ödenmesi sağlanmaktadır. Yılın son ayına girdiğimiz bu günlerde bankalar, çok avantajlı tüketici kredisi imkanları sunmaktadırlar. Bu gibi özel durumlarda, eğer ihtiyacınız varsa, bankaların bu kampanyalarını takip etmenizi öneririz.

Bir önceki yazımız olan Acil Kredi En Kolay Nasıl Çekilir 2020 başlıklı makalemizde en iyi kredi kartı ve kredi kartı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.