Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Banka Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

17.11.2016
535

Zaman içerisinde pek çok sebeple nakit ihtiyacı duyulmaktadır. Nakit ihtiyacının karşılanması için seçenekler düşünülmektedir. Bunlar arasında banka kredisi kullanmak neredeyse tek seçenektir. Banka kredi notu bankacılık işlemleri açısından önem taşımaktadır. Banka kredi notu ne kadar yüksek olursa finansman araçlarına o kadar kolay ulaşılabilmektedir. Banka kredi notunu yükseltmek için ne yapmak gerekiyor sorusuna öncelikle bankalarla çalışmak şeklinde cevap verilecektir.

Bankalara olan kredi borcu, kredi kartı borcu düzenli ödenmelidir. Borç ödemede aksaklık olması durumunda borç yapılandırılarak düzenli ödemeye başlanmalıdır. Kredi kartı hesap özeti borcunun asgari ödeme yerine borcun tamamı ödenmelidir. Otomatik fatura ödeme işlemi de kredi notunun yükselmesinde bankacılık sistemine göre kanaat oluşmasında yardımcı olacaktır.

Bankalar hiç şüphesiz artık hayatımızın her alanında etkin rol oynayan bir araçtır. Kimi zaman kredi çekmek için kimi zaman basit bir vadesiz hesap açtırmak için ya da elektrik, su, doğalgaz gibi faturalarımızın ödemesi için bankalarla çalışmaktayızdır. Müşterilerin bankalardan en yoğun kullandıkları ürünler ise kredi kartı ve kredilerdir. Günümüzde artık insanlar neredeyse tüm ihtiyaçlarını banka kredisi ile gerçekleştirirler. Kimi insan hayalindeki evi ya da arabayı almak için, kimileri hayatını sevdiği kişi ile birleştireceği düğün masrafları için, hatta kimileri de sadece bir tatil ya da bir cep telefonu satın almak için kredi çekmektedirler. Ancak krediler ile bu kadar iç içe olmamıza rağmen bir çoğumuz kredi çekebilmek için gerekli olan bazı kriterleri bilmemektedir. Bu kriterlerden birisi de en önemlilerinden birisi olan ancak çok detaylı bilgi sahibi olunmayan banka kredi notu kriteridir.

Banka kredi notu nedir?

Kredi çekebilmek için son derece önemli olan banka kredi notu nedir? Banka kredi notu, bankacılık sisteminde, kredi kullandırılacak müşterinin daha önceki banka çalışmaları hakkında, yani bundan önce bankalardan kullandığı kredilerin aylık ödemelerini, kredi kartlarının aylık ekstre ödemelerini nasıl yaptığı konusunda bilgi edinilmesine yarayan bir sistemdir. Kredi notunun yüksek ya da düşük olması kişinin ödeme alışkanlığını ve düzenliliğini göstermektedir. Bankalar kredi başvurusunda ilk olarak bu kriteri gözden geçirip başvuru işlemini devam ettirirler. Bu derece önemli bir kriter olduğundan dolayı kredi çekmeyi düşünen kişilerin varsa devam eden banka ödemelerine özen göstermeleri gerekmektedir. Son dönemlerde neredeyse tüm bankalar müşterilerinin hepsine aynı faiz oranı ile kredi vermek yerine, kredi notunun önemini vurgulamak amacı ile notu yüksek olan müşterilerine daha düşük faizli krediler vermektedirler. Bu uygulama, kredi notunun önemini daha da artırmış durumdadır. Banka kredi notu düşük olan müşteriler puan düşüklüğünün seviyesine göre aylarca hatta bazen yıllarca kredi çekememektedir.

Banka kredi notum çok düşük nasıl yükseltebilirim?

Bankalardan kredi çekebilmenin en önemli kriterlerinden olan banka kredi notu düşüklüğü pek çok kişinin karşılaştığı bir durumdur. Bankalardan aldıkları kredilerin aylık taksitlerini ya da kredi kartlarının ödemelerini son ödeme gününde yapmayan kişiler kredi notunda düşüşle karşılaşmaktadırlar. Bazı insanlar bu gecikmeleri zorunlulukla yaptıkları gibi bazıları da kendi ihmal ve sorumsuzluklarından borçlarının gününü geciktirmektedirler. İki durumda da kişiler tekrar kredi ihtiyacı olduğundan bankalardan olumsuz yanıt almaktadırlar. Peki, kredi notu yükseltme nasıl yapılır. Kredi notunun yükselmesi işlemi aslında kredi notunu düşüren sebeplerin tersidir. Yani kişi aylık ödemelerini düzenli yaptıkça kredi notu da her ay bir miktar artış göstermektedir. Ancak bu artış, kişinin bankalar ile çalışma süresine ve kredi notunun ne kadar düşük olduğu ile de ilgilidir. Yani bir kişi bankalarla daha yeni çalışmaya başlamışsa ya da çok düşük bir kredi notu varsa bu kişinin notu ilk aylarda yavaş bir artış gösterecektir. Ayrıca kredi başvurusu yapmak da kredi notuna etki etmektedir. Normalde yapılan bir kredi başvurusu kredi notunu olumsuz etkilemez ancak bazı insanlar denemek amacıyla aynı anda ya da birbirine çok yakın dönemlerde çok sayıda bankaya SMS ile ya da internetten kredi ön başvurusu yapmaktadırlar. Aslında burada kişi bankanın kendisine ne kadar kredi vereceğini öğrenmektir. Ancak bu işlem kişinin kredi notunu oldukça düşürmekte ve bu düşen kredi notu artırmak da çok kolay olmamaktadır.

Banka Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.