Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

Bankalar İçin 3 Adımda Kredi Başvurusu Yapma

25.11.2016
493

Bankalar İçin 3 Adımda Kredi Başvurusu Yapma

Günümüzde gelirin artmasına bağlı olarak harcamaların da artmasıyla insanların paraya olan talebi aynı oranda yükseliş göstermiştir. Bazen tatilden otomobile, konuttan yeni bir iş kurmaya kadar birçok alanda yüklü miktarlarda nakit ihtiyacı duyulur ancak bu parayı tek kalemde toparlamak da çoğu zaman mümkün olmaz. İşte bu durumlarda kişilerin yardımına banka yetişir. Her ne kadar sokaktaki birçok bireyin bankaya bakışı olumsuz ise de nakit ihtiyacı olduğu durumlarda insanların bir numaralı yardımcısı da yine bankadır. Özellikle kredi ihtiyacı hem bankaların en önemli faaliyet alanıdır hem de insanların bankaya en fazla başvurduğu nedenlerdendir.

İster ihtiyaç kredisi, ister taşıt, konut, ticari ya da çiftçi kredisi… Çeşidi ne olursa olsun bir sebeple bankaya kredi başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru öncesinde krediyi alana dek izlemesi ve özellikle dikkat etmesi gereken aşamalar vardır. Çünkü banka kredi faizleri tüm bankalar için aynı oranda değildir. Ayrıca her bankanın dosya masrafı, sigorta ücreti, taksitlendirme tablosu da değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle kredi çekerken en uygun koşullarda en uygun faiz oranıyla kredi verecek bankayı seçmek önemlidir.

Kredi başvurusu yapmaya karar verme aşamasından krediyi çekip parayı temin edene kadar olan süreçleri birkaç adımda sıralamak mümkündür. Konunun daha da karmaşık gözükmemesi için başvuru aşamalarını minimize edip üç adımda kredi başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını aramak daha yerinde olacaktır.

Bankalar İçin 3 Adımda Kredi Başvurusu Yapma

  1. Adım: Kredi Miktarını, Vadesini ve Ödeme Miktarını Belirleme

Eğer bankadan kredi çekilmeye karar verilmişse yapılacak ilk adım ne kadar krediye ihtiyaç olduğunu belirlemek olacaktır. Bunun dışında krediyi gelire göre kaç taksitle hangi aralıklarla ödeneceğini kararlaştırmak da bankaya gitmeden önce müşterinin kafasında şekillenmesi gereken hususlardandır. Bu konular belirlenmeden kredi arayışına girilse bile bankaların soracağı sorular ne kadar krediye ihtiyacınızın olacağı ve krediyi ne kadar sürede ya da aylık ne kadar parayla geri ödeyeceğiniz gibi sorular olacağı için bankaya gitmeden bu soruların cevabını müşterinin kendi kafasında belirlemesi daha yerinde olacaktır.

  1. Adım: Uygun Bankayı Seçme

Kredi çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli adım uygun bankayı belirlemektir. Bankaların en önemli gelir kalemlerinden biri olan kredi işlemi aynı zamanda bankalar arasındaki en büyük rekabet alanıdır. Bu nedenle de bankalar müşterilerin kendi şubelerinden kredi kullanmasını sağlamak amacıyla faizi düşürme, vadeyi uzatma, geri ödemeyi öteleme, dosya masrafını azaltma gibi çeşitli cazip seçenekler sunuyor. İşte kredi kullanmak isteyen kişi ne kadar çok banka dolaşıp şartları görürse o kadar avantajlı olur. Hem bankalar birbirlerinin faiz oranlarını gördükçe rekabet amacıyla verdikleri ilk faiz oranlarını daha da aşağı çekebiliyorlar. Aslında tüm bunlar banka banka dolaşmak yerine internet sitelerinde bankaların kredi faizi hesaplama araçlarından da yapmak mümkündür. Ancak şubeye bizzat başvurup müşteri temsilcisiyle yüz yüze görüşmekte daha çok yarar var.

Kredi çekmek için banka seçerken elbette tek koşul faiz oranları olmamalıdır. Bunun yanı sıra banka müşteriden,

Dosya masrafı,

Ekspertiz ücreti,

Hayat sigortası,

Kredi kullandırma ücreti gibi başlıklarda ücret talep edeceklerdir. Uygun bankayı seçerken bu koşullara da dikkat edip karar vermekte yarar var.

kredi-basvurusu-ypip-para-cekmek

  1. Adım: Kredi Başvurusunu Yapıp Parayı Çekme

Kredi için en uygun banka belirlendikten sonra yapılacak iş evrakları tamamlayarak bankaya kredi için başvurmaktır. Bankalar kredi için başvuru yapan müşterilerinden kredinin çeşidine göre genellikle aşağıdaki evrakları ister:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Varsa maaş bordrosu ya da kefil
  • Konut kredisi için ipotek edilecek konutun tapusu
  • Adresi beyan etmek amacıyla müşteri adına düzenlenmiş herhangi bir fatura (yoksa ikametgah belgesi)
  • Çiftçi kredisi için çiftçilik belgesi
  • Emeklilik belgesi
  • Firma belgesi vb.

Üç adımda kredi başvurusunu bu şekilde özetlemek mümkündür. Tüm bu adımları başarıyla geçtikten sonra artık talep edilen miktar müşteri hesabına yatacaktır. Son olarak kredi çekerken en çok da geri ödemesinin çok iyi planlanması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Kredi geri ödemesi zamanında yapılmazsa ya da hiç yapılamazsa ciddi yaptırımlarla karşılaşılabileceğini unutmamak gerekir.

Bir önceki yazımız olan 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Ve Şartları başlıklı makalemizde 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi, İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar ve tüketici kredisi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.