Finans Krediler , Esnaf Kredileri , İhtiyaç Kredileri , Hibe ve Destek

En uygun ihtiyaç kredisi fırsatları

17.11.2016
454

İnsanoğlunun var olduğu ilk günden beri istek ve ihtiyasçları hiç bitmemektedir. Neredeyse tüm insanlar her zaman kendisinde olmayanı ya da kendisinde olandan daha iyisini istemekte ve bu uğurda çabalamaktadır. Örneğin, daha önce hiç arabası olmayan bir kişi “keşke bi arabam olsa, modeli önemli değil, ayağımı yerden kessin yeter” düşüncesi ile bir araba sahip olmak için uğraşır. Ancak bu arabaya sahip olduktan kısa bir süre sonra da “yüksek modelli bir arabam olsa” diye aklından geçirerek daha iyi bir araba sahibi olmak için çabalamaya başlar. Tabiki bu isteklerin maliyetleri arttıkça insanların çabası da buna yetmeyebilir. İşte bu noktada bankalar kredi imkanları ile bizlerin yardımına koşmaktadırlar. Uzun vade imkanı sağlamaları, insanların hayal gibi gördükleri araba ya da evlere kavuşmalarına olanak sağlamaktadır. Böyle bir durumda da insanın aklına ilk olarak “en uygun ihtiyaç kredisi hangi bankada” sorusu gelmektedir ve bankaların faiz oranları konusunda araştırma yapmaya başlamaktadır.

En uygun ihtiyaç kredisi fırsatları

Kredi çekmek istiyorum, faiz oranlarını nasıl öğrenebilirim?

Kredi çekmeye karar veren kişiler, önceden kapı kapı tüm bankaları gezerek birebir görüşme sağlarlar ve faiz oranları konusunda bilgi sahibi olurlardı. Ancak son zamanlarda internet üzerinde hizmet veren birçok site, neredeyse tüm bankaların faiz oranlarını güncel olarak göstermekte ve kişinin ihtiyacı olan tutar ve ödemek istediği vadeye göre ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yapmaktadırlar. Bu tür internet siteleri sizden önce kredi tutarını ve vade sayısını girmenizi isterler. Bu bilgilere göre de size en düşük faiz oranından başlamak üzere tüm bankaların faiz oranlarını bir liste halinde size sunarlar. Hatta bu siteler üzerinden istediğiniz bankaya ön başvuruda bulunabilir ve kısa mesaj ile başvurunuzun sonucunu hemen öğrenebilirsiniz.

Kredi başvurusu için hangi evraklara ihtiyaç vardır?

Kredi çekmeye karar veren kişiler, internet üzerinden kendileri de ihtiyaç kredisi hesapla diyerek karşılarına çıkan birçok program sayesinde alacakları tutara göre ödeyecekleri taksitleri hesaplayabilirler. Bu adımdan sonra da bir banka şubesine gidip kredi başvurusunu tamamlamak kalacaktır. Bankaların kredi başvurusunda isteyecekleri belgeler de faiz oranları gibi bankadan bankaya ve müşteriden müşteriye değişkenlik gösterebilmektedir. Bankalar öncelikle bu adımda da müşterinin kredi notuna bakmaktadırlar. Kredi notu yüksek olan müşteriler belirli bir tutara kadar olan kredi taleplerinde, bankaya sadece kimlik kartlarını göstererek kredi çekebildiği gibi kredi notu düşük olan müşteriler ise gelir belgesi evrakları ve hatta bunlara ek olarak bir yakınının kefaletini de vermek zorunda kalabilmektedirler. Gelir belgesi evrakı, özel sektör çalışanları için işyerlerinden alacakları son aya ait bordro ya da işyeri yetkilisinin imza atacağı bir maaş yazısıdır. Maaş yazısı ve bordronun mutlaka şirket yetkilisi tarafından imzalanmış ve imza atan yetkilinin imza sirküsünün de fotokopisi bu belgeye eklenmiş olmalıdır. Eğer kredi çekecek kişi kamu personeli ise kendisinden maaş bordrosu ve çalıştığı kuruma ait olan kimlik kartı fotokopisi istenmektedir. Şirket sahibi olan kişilerde ise evraklar daha fazladır. Bu kişilerden son 2 ya da 3 yıllık gelir ve kurumlar beyannameleri, oda kayıt belgesi, imza beyanı, şirketin kuruluşunu ve kişinin ortaklığını gösteren ticaret sicil gazetesi örneği gibi belgeler talep edilebilmektedir. Günümüzde bazı bankalar sadece puana bakıp hızlı kredi verebildiği gibi bazı bankalar da müşterinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun gelir belgesi almadan kredi imkânı sunmamaktadırlar. Bu durum ilgili bankanın yönetim kurulunun belirlediği kredi politikalarına göre değişiklik göstermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.